metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

STRÁŽCE STREAMU: Žena v okně versus Kyslík. Komorní thrillery umějí znudit

Strážce streamu   14:00
Na jedné straně stísněná sci-fi o přežití v uzavřeném prostoru, na straně druhé straně moderní variace na Hitchcockovskou klasiku, kde hlavní hrdinka rovněž tráví většinu stopáže na jednom místě, zato oblečená v županu či teplácích. Na obrazovky Netflixu v posledních dnech doputovaly hned dva komorní thrillery, které lze bez váhání označit jako one-woman show. Jedná se o snímky Kyslík a Žena v okně.
Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, umí udržet napětí i stísněnou...

Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, umí udržet napětí i stísněnou atmosféru až do konce | foto: NETFLIX

Na fakt, že se ve Strážci streamu občas zaměřuji na dva tituly zároveň, jste již jako čtenáři zvyklí. Někdy se to holt nabízí, třeba jako když jsem porovnával filmy Dámský gambit s Wonder Woman 1984, nebo seriály WandaVision a Superman a Lois. Snímky Kyslík a Žena v okně, o kterých si něco povíme dnes, mají společného několik věcí. Předně jde v obou případech o komorněji pojaté thrillery, které jsou stejně dobré, jako je dobrý scénář a především herecký výkon jejich hlavní hrdinky. V případě Kyslíku se povedlo obojí, Ženu v okně ale podruhé určitě vynechám. Oba dva filmy streamovací platformy Netflix nicméně nesměly chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Ženská, neudus se!
Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, který sice neobjevuje žánrovou Ameriku, rozhodně však umí udržet napětí i stísněnou atmosféru od začátku až do konce. O příběhu je dobré vědět co nejméně. Ve filmu sledujeme neznámou ženu, která se probouzí v uzamčené zdravotnické kryokomoře. Má amnézii, nemůže se dostat ven, pomalu dochází vzduch a její jediné spojení ze světem představuje umělá inteligence zvaná M.I.L.O. Plán je tedy jasný, hrdinka musí vypátrat, jak se do komory dostala a vymyslet, jak se z ní vylámat bez úhony ven. Ideálně by se tak mělo stát dříve, než se udusí.

Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, umí udržet napětí i stísněnou atmosféru až do konce

Kyslík

 • Režie: Alexandre Aja
 • Scénář: Christie LeBlanc
 • Kamera: Maxime Alexandre
 • Hudba: Rob
 • Hrají: Mélanie Laurent, Malik Zidi, Mathieu Amalric, Laura Boujenah, Marc Saez, Eric Herson-Macarel a další.

Komorní thrillery odehrávající se na jednom místě a většinou s jedním hercem jsou dnes skoro až subžánrem. Nemusím dodávat, že jej mám moc rád. Jistě to máte podobně. V případě Kyslíku do výsledného díla režisér protlačil poctivé filmařské řemeslo i příjemný scifi vizuál. O hlavní postavu se ale příliš bát nebudete, a to přesto, že herečka Mélanie Laurent předvádí hereckou první ligu. Fandy komorních thrillerů Kyslík potěší. Možná bych vytknul natahovanou poslední třetinu. Jinak se však může u mě snímek klidně řadit k filmu Pohřben zaživa s Ryanem Reynoldsem. S tímhle filmem má Kyslík velmi mnoho společného. Výborná je také sedm let stará Noční jízda s Tomem Hardym či Telefonní budka z roku 2002. Sakra, ten čas ale letí.

Alexandre Aja natočil v případě Kyslíku film, umí udržet napětí i stísněnou atmosféru až do konce

Nudná pocta mistrovi napětí
Snímek Žena v okně to nemá u diváků momentálně jednoduché a já do něj nechci příliš kopat. Děj je následující. Psycholožka v podání Amy Adams je kvůli své fobii uvězněná ve svém domě. Jejím koníčkem je sledovat okolí, tedy i rodinu, která se čerstvě nastěhovala do protějšího domu. Postupně se setká s jejími jednotlivými členy a začne být přesvědčena, že došlo k tragickému zločinu. Protože je ale permanentně sjetá a ovíněná, policie jí příliš nevěří.

Amy Adams je Žena v okně

Žena v okně

 • Režie: Joe Wright
 • Předloha: A.J. Finn (kniha)
 • Scénář: Tracy Letts
 • Kamera: Bruno Delbonnel
 • Hudba: Danny Elfman
 • Hrají: Amy Adams, Gary Oldman, Julianne Moore, Wyatt Russell, Anthony Mackie, Brian Tyree Henry, Jennifer Jason Leigh, Liza Colón-Zayas a další.

Největšími klady filmu je hudba Dannyho Elfmana a kamera Bruno Delbonnel (Amélie z Montmartru). Tím to ale za mě de facto vadne. Trampoty Amy Adams permanentně navlečené do županu bloudící nehostinnými kulisami děsivého mě zkrátka moc nebraly. Film je podobně jako Disturbie z roku 2007 přiznanou poctou a částečným remakem kultovního snímku Alfréda Hitchcocka Okna do dvora. Ten už nicméně vykrádal před třemi lety vydaný knižní bestseller Žena v okně, ze kterého oficiálně současný snímek vychází. Amy Adams by chtěla být na plátně moderní verzí jejího předchůdce Jamese Stewarta, nemá však k dispozici dobrý scénář, vedlejší charaktery, ani nějaký zvrat, jež by tohle neoriginální drama pozvedlo z průměru. 

Amy Adams je Žena v okně

Žena v okně není snímek, který by vás naštval. Jen existuje mnoho lepších a nemusejí být nutně od Hitchcocka. I když, možná si přece jen do Ženy v okně jednou kopnu. Už dlouho se mi nestalo, že jsem takhle rychle vytušil, kdo je skutečný vrah. A účast Anthony Mackieho či Julianne Moore považuji za promarněnou šanci.

Vzpomínka na předchozího Strážce streamu: Amíci versus Francouzi. Reality show The Circle vládne

V soutěži The Circe USA, o které jsem psal minulý týden, se objevil i Lance Bass, člen kapely NSync. Přestrojila se za něj jeho osobní asistentka, která se o něj stará už řadu let. Já tohohle popového idola neznal, na rozdíl od všech soutěžících. A už jste sjeli Příběh služebnice, o kterém byla minule rovněž řeč? Já ještě ne.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek