metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

Zabiják Barry je neskutečná pecka! Čtvrtá řada je sice napsaná, ale neschválená

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Černohumorný dramatický seriál Barry se poslední odvysílané epizody dočkal již před více, než dvěma lety. Přestože jde o neskutečnou pecku, která se dočkala mnoha nominací na cenu Emmy a získala i řadu dalších seriálových sošek, v tuzemsku nikdy o slavnou vlajkovou loď platformy HBO Go, ani její klasické kabelovky, úplně nešlo. Třetí série měla dorazit již loni, kvůli koronaviru ale byla kompletně odložena a čekalo se, kdy bude produkce znovu spuštěna. To se stalo tento měsíc. Pojďme si připomenout, proč je na Barryho radost koukat. A to jak při jeho pokusech o herectví, tak při zabíjení nejrůznějších uličníků.

Další 3 fotografie v galerii
Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu. | foto: HBO Go

Síla Barryho spočívá v tom, jakým způsobem tvůrci chytře pracují s žánry. Mix černé komedie a místy drsného thrilleru je prostě neskutečně fajn kombinace, která na ploše zhruba půl hodinových epizod a dvou krátkých sériích seriálu doposud fungovala na jedničku. 

Kdyby ale nebylo talentu Billa Hadera, na jehož hereckých schopnostech a charismatu seriál stojí, tenhle svěží kousek atmosférou trochu připomínající Perníkového tátu nebo Dextera by prostě nikdy nemohl fungovat. Barry rozhodně nemohl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Zabiják s uměleckou duší
Děj Barryho, respektive jeho námět, se dá shrnout velice jednoduše. Seriál pojednává o deprimovaném nájemném zabijákovi ze Středozápadu, který je tak trochu packal a lůzr v jednom. Během své vražedné mise v Los Angeles však dílem náhody zcela propadne herectví a začne proto vést dvojí život amatérského herce v divadle plném exotů a zabijáka pro mafiány, se kterými je sranda jen v případě, že jste divák tohoto seriálu. A ne jeho hlavní protagonista.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

K smrti vtipný
Je obdivuhodné, jak se scénáristům i samotnému Haderovi povedlo vybalancovat vážnější a humorné složky. V obou doposud natočených a odvysílaných sériích se hlavní antihrdina opakovaně dostává do situací, kdy v jedné chvíli bojuje o kejhák, aby následně řešil naprosto banální situace plné sebeparodie a humoru. Zatímco mafiánská dějová linka nám zejména v první sérii postupně servíruje jednu bizarní figurku za druhou v čele s parádním NoHo Hankem (ten je ale nejlepší až v druhé sérii, kde má více prostoru), divadelní herecké osazenstvo moc neprozkoumáváme. 

Pravda, je zde perfektní Henry Winkler coby trochu chamtivý učitel herectví Gene Cousineau a herečka Sally, jejíž narcistickou povahu Barry rozklíčovává zejména ve druhé řadě. Tím ale výčet zajímavých postav z divadla končí. I když, pravda, scény s vypořádáním se s traumaty minulosti, ve kterých figuruje kůň na ulici, zabití dvojčete v děloze či zkažený žaludek, tuhle slabinu trochu zachraňuje.

Černá komedie Barry pojednává o podřadném nájemném zabijákovi ze Středozápadu.

Třetí a čtvrtá řada
Barry patří mezi nejoriginálnější a nejsvěžejší seriály, jaké byly v posledních letech natočeny. Mix drsné komedie a dramatu by je famózní a po napínavém závěru již přes dva roky fanoušci trnou, kdy se herec zabiják opět na obrazovky vrátí.

Podle Billa Hadera tvůrci během pandemie stihli kompletně napsat scénář pro sérii čtvrtou. A i to navzdory faktu, že stanice HBO zatím tuto sérii oficiálně neoznámila. Je tedy pravděpodobné, že zatímco třetí série přijde mnohem později, než bychom chtěli, ta čtvrtá by dorazí naopak o něco dřív. Vše je ale zatím v rovině spekulací. Trojka se momentálně točí a kdy dorazí na obrazovky HBO prozatím tají.

Barry

  • Tvůrci: Alec Berg, Bill Hader
  • Režie: Bill Hader, Maggie Carey, Alec Berg, Hiro Murai, Minkie Spiro, Liza Johnson
  • Scénář: Alec Berg, Bill Hader, Sarah Solemani, Elizabeth Sarnoff a další.
  • Kamera: Brandon Trost, Paula Huidobro
  • Hudba: David Wingo
  • Hrají: Bill Hader, Stephen Root, Henry Winkler, Anthony Carrigan, Glenn Fleshler, Rightor Doyle, Paula Newsome, John Pirruccello, Alejandro Furth a další.
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek