„Nožičky už dávno nejsou na chození,“ dá se poznamenat k opětovnému zahájení školního roku, kdy děti vozí rodiče autem do škol. To, že leckdy obří SUV zatarasí ulici, než se školák dostane ze zadní sedačky, bude nyní opět běžným jevem. „Najíždějí sem ráno jako vládní limuzíny na recepci na Hradě, někdy se kolona táhne až k hlavní ulici,“ komentuje sarkasticky učitel, který nechce uvést své jméno, obvyklé dění před jednou z pražských škol. Některé děti to podle něho mají do školy sotva pět minut pěšky a rozhodně ne rušnou ulicí plnou aut. Toto je situace, jež je k vidění ve velkých městech.
V Pardubicích mají školy vlastní „parkoviště“
Lze jí ale čelit. Uvědomují si to například městští strážníci v Pardubicích. Také oni se na dnešní školní zahájení připravili. „Určitě by bylo dobré odlišit první školní den od těch dalších. Je jasné, že nástup, zejména prvňáčka, je velkou rodinnou událostí, kdy do školy kromě rodičů a dětí proudí například i prarodiče,“ připomíná Lucie Klementová z Preventivní a informační služby pardubické městské policie.
Rodičovských „taxíků“ si pochopitelně také všímají, ale není to podle ní tak masivní jev. „Troufám si tvrdit, že takzvaná mama taxi nepůsobí v Pardubicích výrazné dopravní problémy. Tím, že strážníci dohlížejí na bezpečné dětí na frekventovaných přechodech, rodiče toho využívají a nezajíždějí třeba přímo ke škole. Navíc, řada škol si právě pro účely cirkulace rodičů přivážejících své děti zřídila vyhrazená místa určená právě pro tyto účely,“ doplňuje informace k pardubickým poměrům Klementová.
Manévry se značkami
Že do školy ve Stoliňské ulici v Praze – Horních Počernicích přivážejí někdy rodiče své ratolesti, i když ty by mohly těch pár minut dojít pěšky, to ředitel Martin Březina ví. Ale nečinně jen přihlížet nechtěli. Už před časem se tu rozhodli, že ten, kdo sice nic nedělá, nic nezkazí, ale ani ničeho nedosáhne. „Ve spolupráci s magistrátním odborem dopravy i radnicí naší městské části, ale hlavně díky komunikaci s rodiči, se nás dopravní komplikace a nebezpečné situace tohoto druhu už netýkají,“ popisuje pro deník Metro ředitel školy. V současnosti už se před školou rodičovské automobily nehromadí a nezastavují, dospělí je odstavují na okolních parkovištích a děti až ke vchodu osobně přivedou. Cesta k tomu ale snadná nebyla, představovalo to dost organizačních zásahů.
Například změnit dopravní značení, aby ulice vedoucí kolem školy byla jednosměrná a auta se sem nesjížděla ze všech směrů. „Znamenalo to instalovat padesát nových značek,“ říká ředitel základní školy ve Stoliňské ulici. Projekt zklidnění dopravy a konec mama taxíků už v této městské části ověřili předtím v základní škole v Chodovické ulici, ještě předtím v Říčanech u Prahy. „Ke komunikaci s rodiči přispěla i radnice, čekalo to ale i nás. Čím jsme všichni dohromady uspěli? Podařilo se nám rodičům vysvětlit, že to děláme pro jejich děti,“ doplňuje ředitel Březina.
Začíná „hybridní“ školní vzdělávání. Něco bude postaru, něco ponovu
|