metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 7 °C

Pondělí 22. dubna 2024. Svátek má Evženie

Mama taxi opět v praxi. Před školami zase nastanou zácpy

  18:30
Strach o děti, nebo lenost? První školní den nepřinese jenom návrat do lavic. V místech, kde dnes začne vyučování, se musejí připravit na pořádný šrumec.
Školní rok začíná. | foto: MAFRA

„Nožičky už dávno nejsou na chození,“ dá se poznamenat k opětovnému zahájení školního roku, kdy děti vozí rodiče autem do škol. To, že leckdy obří SUV zatarasí ulici, než se školák dostane ze zadní sedačky, bude nyní opět běžným jevem. „Najíždějí sem ráno jako vládní limuzíny na recepci na Hradě, někdy se kolona táhne až k hlavní ulici,“ komentuje sarkasticky učitel, který nechce uvést své jméno, obvyklé dění před jednou z pražských škol. Některé děti to podle něho mají do školy sotva pět minut pěšky a rozhodně ne rušnou ulicí plnou aut. Toto je situace, jež je k vidění ve velkých městech.

V Pardubicích mají školy vlastní „parkoviště“
Lze jí ale čelit. Uvědomují si to například městští strážníci v Pardubicích. Také oni se na dnešní školní zahájení připravili. „Určitě by bylo dobré odlišit první školní den od těch dalších. Je jasné, že nástup, zejména prvňáčka, je velkou rodinnou událostí, kdy do školy kromě rodičů a dětí proudí například i prarodiče,“ připomíná Lucie Klementová z Preventivní a informační služby pardubické městské policie.

Rodičovských „taxíků“ si pochopitelně také všímají, ale není to podle ní tak masivní jev. „Troufám si tvrdit, že takzvaná mama taxi nepůsobí v Pardubicích výrazné dopravní problémy. Tím, že strážníci dohlížejí na bezpečné dětí na frekventovaných přechodech, rodiče toho využívají a nezajíždějí třeba přímo ke škole. Navíc, řada škol si právě pro účely cirkulace rodičů přivážejících své děti zřídila vyhrazená místa určená právě pro tyto účely,“ doplňuje informace k pardubickým poměrům Klementová.

Manévry se značkami
Že do školy ve Stoliňské ulici v Praze – Horních Počernicích přivážejí někdy rodiče své ratolesti, i když ty by mohly těch pár minut dojít pěšky, to ředitel Martin Březina ví. Ale nečinně jen přihlížet nechtěli. Už před časem se tu rozhodli, že ten, kdo sice nic nedělá, nic nezkazí, ale ani ničeho nedosáhne. „Ve spolupráci s magistrátním odborem dopravy i radnicí naší městské části, ale hlavně díky komunikaci s rodiči, se nás dopravní komplikace a nebezpečné situace tohoto druhu už netýkají,“ popisuje pro deník Metro ředitel školy. V současnosti už se před školou rodičovské automobily nehromadí a nezastavují, dospělí je odstavují na okolních parkovištích a děti až ke vchodu osobně přivedou. Cesta k tomu ale snadná nebyla, představovalo to dost organizačních zásahů.

Například změnit dopravní značení, aby ulice vedoucí kolem školy byla jednosměrná a auta se sem nesjížděla ze všech směrů. „Znamenalo to instalovat padesát nových značek,“ říká ředitel základní školy ve Stoliňské ulici. Projekt zklidnění dopravy a konec mama taxíků už v této městské části ověřili předtím v základní škole v Chodovické ulici, ještě předtím v Říčanech u Prahy. „Ke komunikaci s rodiči přispěla i radnice, čekalo to ale i nás. Čím jsme všichni dohromady uspěli? Podařilo se nám rodičům vysvětlit, že to děláme pro jejich děti,“ doplňuje ředitel Březina. 

Začíná „hybridní“ školní vzdělávání. Něco bude postaru, něco ponovu

 • Testovaní a neotestovaní žáci základek a studenti středních škol. To je jedno ze základních pravidel, jak se bude odvíjet zahájení školního roku. Bude to podmínka, aby žák vůbec mohl vstoupit do budovy školy.
 • Očkování je možné jen pro děti od 12let, testování se proto nebude týkat mladších. Ti, včetně neočkovaných starších školáků, se musejí otestovat během tří zářijových termínů. 
 • Podle výsledků prvních dvou se pak rozhodne o případném třetím.
 • Testovací termíny jsou určené na dnešek, tedy 1. září, potom na 6. a 9. září.
 • Od 10. září se už testovat nebude. Výuky se tak budou moct zúčastnit i ti žáci, kteří žádný test neabsolvovali. 
 • Výjimka nastane pouze tehdy, pokud by hygienické stanice odhalily více než 25 potvrzených případů nákazy na sto tisíc obyvatel. S testováním by se v tomto případě pokračovalo.
 • V případě testování metodou PCR bude stačit jen dvojí otestování.
 • Každá osoba (žáci, zaměstnanci, třetí osoby) je povinná si při vstupu do budovy školy a ve společných prostorách zakrýt dýchací cesty, a to takovým ochranným prostředkem dýchacích cest, který je uveden v aktuálně platném mimořádném opatření ministerstva zdravotnictví. 
 • Do prostoru školy nesmějí vstupovat osoby, které vykazují respirační chorobu nebo jiné viditelné zdravotní problémy, například teplotu. Školy budou u vchodu využívat i měření teploty.
 • Ve školách musí být omezen pohyb cizích osob, neměly by se konat besedy. Školy by také neměly ve svých prostorách pořádat divadelní představení.
 • Netestované děti nesmějí zpívat a účastnit se hodin tělocviku v uzavřených prostorách. Tělocvik by se měl, pokud počasí dovolí, odehrávat venku.
 • l Testované a očkované děti smějí 
 • zpívat a cvičit i v tělocvičnách.
 • l Pedagogové by měli děti držet ve stejných skupinách, nemíchat je například pro jazykové hodiny. To se týká i hromadných školních akcí.
 • l Ve školních jídelnách mají být separované stoly pro děti, jež se neotestovaly.
 • l Školy vydaly na základě doporučení manuály pro konkrétní pobyt žáků ipersonálu. 
 • l Ve třídách mají být k dispozici i dezinfekční prostředky na ruce. Jejich použití po vstupu do třídy by mělo být povinné, včetně mytí rukou mýdlem.
 • l Ve školních jídelnách je povinné strojní umývání nádobí a příborů vodou o teplotě minimálně 60 stupňů Celsia, při ručním mytí musí být teplota vody 85stupňů Celsia a více.
 • l Ve školách je třeba vyčlenit izolační místnost pro případ, že se u dítěte projeví během vyučování nákaza.
Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek