metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 17 °C

Úterý 28. května 2024. Svátek má Vilém

Kauza v Praze 1. Místo matky má milionovou chatu vést syn

  18:30
„Staré struktury pod novou hlavičkou,“ tvrdí kritici tendru na nového správce chat Prahy 1 v Jizerských horách.
Rekreační objekt v Janově | foto: MAFRA

Na radnici Prahy 1 bublá velký problém. Vše se točí kolem milionů korun, které musí Praha 1 ročně platit za rekreační objekt v Janově nad Nisou. Navíc ho provozují lidé, kteří podle opozice objekt dál pronajímají mimo dohled první městské části.

Rok 2020 sypal
Praha 1 vybrala nového správce ubytovacího zařízení pro děti v Janově nad Nisou. Kandidáty výběrového řízení posuzovala Česká školní inspekce, magistrát a Praha 1. Poslední slovo měla první městská část. Ta vybrala Romana Mühla, bude ředitelem nově zřízené příspěvkové organizace, která bude rekreační objekt provozovat. Opozice upozorňuje na to, že tento vítěz je synem Ireny Mühlové. Server iRozhlas.cz začátkem července napsal, že radnice v roce 2020, v době koronaviru, kdy platily proticovidové restrikce a byla tedy v Česku uzavřena všechna ubytovací zařízení, zaplatila za správu objektu šest milionů korun. A Mühlová od Úřadu práce dostala další milion v programu Antivirus. Mluví se také o tom, že panuje podezření, že Mühlová objekt využívá k vlastnímu podnikání (více v boxu).

Kšeft bez kontroly?
„Doposud nám nebyl předložen slíbený ekonomický rozbor pro fungování příspěvkové organizace, přestože se tak mělo stát ještě před jejím zřízením,“ říká pro deník Metro předseda kontrolního výboru zastupitelstva městské části Praha 1 David Bodeček. Domnívá se, že Mühl o své budoucí pozici ředitele rekreačního areálu věděl již dříve. „Obdrželi jsme zprávu, že někteří hosté si údajně dle pokynu paní Mühlové od podzimu budou muset rezervace provádět přes jejího syna, který bude ředitelem příspěvkové organizace, a to bylo v době, kdy ještě výběrové řízení vůbec nebylo vyhlášeno,“ přibližuje novou kauzu v Praze 1 Bodeček. Poslední takovou zprávu, kterou může doložit, obdržel 27. srpna. Problematická podle něj je i skutečnost, že Mühlová neuzavírá smlouvy za MČ Praha 1. „A tak neplní povinnost zveřejňování těchto dokumentů v registru smluv,“ tvrdí.

Audity nic nezjistily
„Škola v přírodě Janov byla podrobena třem auditům – a ani jeden nezjistil nesrovnalosti v nakládání s finančními prostředky. Měl by být pan Mühl vyřazen, ač splnil všechna požadovaná kritéria a byl doporučen výběrovou komisí, v níž byli zástupci České školní inspekce, magistrátu a zřizovatele, jenom kvůli tomu, že je synem své matky?“ odpovídá otázkou deníku Metro mluvčí první městské části Petr Bidlo. Deník Metro přes něj poslal další doplňující otázky pro radního této městské části Jana Votočka, který má v Praze 1 na starosti finance, rozpočet nebo hospodaření. Ten na e-mailové dotazy nereagoval.

Deník Metro ze zápisu květnového zasedání zastupitelstva zjistil, že radní Votoček mluvil o tom, že nikdo z rodiny Mühlových nebude do výběrového řízení připuštěn. „Byl jsem ubezpečen, že do této organizace nebude žádným způsobem zasahovat ani paní Mühlová, ani pan Mühl, ani mladší pan Mühl, ani kdokoli z tohoto okruhu a že to bude čistě na základě výběrového řízení vybraný ředitel této organizace,“ řekl v květnu Votoček. Kauzou se Praha 1 bude zabývat 14. září na zasedání zastupitelstva. 

Deník Metro dostal po publikaci tohoto článku vyjádření od samotné Mühlové. Ta napsala, že se ohrazuje vůči nepravdivému tvrzení, že z veřejných finančních prostředků době koronaviru bez dalšího přijala pro své obohacení miliónové finanční částky. Deník Metro totiž původně chybně napsal, že Mühlová „dostala“ od radnice šest milionů korun. Ve skutečnosti to bylo tak, že radnice „zaplatila“ šest milionů za správu a provoz celého areálu. 

Vyjádření Mühlové
V horském areálu v Janově nad Nisou, tvořeném dvěma objekty: Školou v přírodě a vilou Oáza, které jsou ve vlastnictví Městské části Praha 1, jsem teměř 27 let zajišťovala kompletní správu objektu na základě platně uzavřených mandátních smluv. Není pravdou, že jsem od Městské části Praha 1 v roce 2020 "dostala“ šest milionů korun. Městská část Praha 1 provoz areálu v Janově nad Nisou financovala jednak formou pravidelných měsíčních provozních záloh a dále hradila správcovskou odměnu dle mandátních smluv.

Z provozních záloh ve výši 215 tisíc korun měsíčně za oba objekty byly každý měsíc hrazeny fixní náklady na provoz objektu (například zálohy na elektrickou energii a služby, platby za zákonné revize, poplatky za odpady apod.). Všechny platby uskutečněné z těchto provozních záloh byly každý měsíc předkládány Odboru technické a majetkové správy Městské části Praha 1, byly řádně vyúčtovány a případný nevyčerpaný zůstatek, spolu s výnosy z ubytování, byl vracen zpět Městské části Praha 1. Na provozních zálohách byla v roce 2020 Městskou částí Praha 1 vyplacena částka 2 580 000 korun, která byla využita na platby provozních nákladů, které nijak nesouvisí s mou osobou. Zbývající částka byla vrácena zpět Městské části Praha 1. Všechny tyto skutečnosti lze ověřit na Odboru technické a majetkové správy Městské části Praha 1, který drží veškerou písemnou dokumentaci. Správcovská odměna ve výši 170 tisíc korun měsíčně za objekt Školy v přírodě a 100 tisíc korun měsíčně za vilu Oáza byly z podstatné části využívány na úhradu mzdových nákladů na dlouholeté zaměstnance obou objektů. Přestože respektuji odlišnou představu části aktuálního vedení Městské části Praha 1, pokud jde o budoucnost tohoto areálu, odmítám veřejné poškozování své osoby, v důsledku čehož je poškozována také má rodina. Ohrazuji se proto vůči nepravdivému tvrzení, že jsem z veřejných finančních prostředků v době koronaviru bez dalšího přijala pro své obohacení milionové finanční částky.

Deník Metro s bývalou správkyní Mühlovou chystá rozhovor. V něm by měla objasnit všechna podezření, která se k hospodaření rekreačního areálu za její působnosti vztahují. 

Hosté bez evidence

  • Irena Mühlová provozovala rekreační objekt pro děti v Janově nad Nisou 17 let. V roce 2015 začala nabízet ubytování i pro další.
  • „Je potřeba zjistit, zda uzavírala k těmto konkrétním případům smlouvy jménem městské části Praha 1, zda je zveřejňovala, zda odváděla příslušné poplatky a plnila všechny smluvní a zákonné povinnosti,“ říká Bodeček.
  • Mezi obyvateli Prahy 1, kteří celou věc kritizují, se pomalu vžívá nový název objektu – Janov pod Mühlovou. Podle Vladana Brože, bývalého radního Prahy 1, rodina Mühlových spravuje objekty školy v přírodě od 90. let.
  • Brož tvrdí, že mimořádný audit od externího zpracovatele v roce 2019 zjistil, že v rekreačním zařízení v Janově nad Nisou se hospodaří dlouhodobě ztrátově, MČ nemá vypracován jakýkoliv mechanismus efektivní kontroly.
  • K vyřešení problému ale nedošlo, v lednu 2020 na radnici Prahy 1 proběhl puč, do vedení této městské části se vrátili politici, kteří Prahu 1 řídili dříve.
  • Zastupitel Bodeček upozorňuje na to, že během pandemie covidu-19 nebyl nikdo v Janově ubytován, přesto městská část platila měsíčně stovky tisíc Mühlovým za správu objektů, Mühlovi přitom pobírali dotace na podporu podnikatelů z programu Antivirus.
  • Zastupitel Bodeček se ohradil kvůli informacím, které do médií radnice vypouští. Vedení Prahy 1 tvrdí, že minulá radnice, kde Bodeček působil jako radní pro majetek, chtěla rekreační areál prodat. „Nikdy z mých úst nezazněla ani úvaha, natož polemika na variantu prodeje,“ tvrdí.
  • Navíc zjistil, že správce areál mimo jiné využíval pro své vlastní podnikání. Ubytovával v něm hosty, kteří nemají s žáky škol ani Prahou 1 nic společného, a to za cenu zvýhodněnou právě pro žáky a pedagogy Prahy 1.
Autor: Marek Peška Metro.cz

Hlavní zprávy

Hnědásek na Hané i můry na Karlštejně. Svaz ochránců si přichystal exkurze do přírody

vydáno 28. května 2024  19:39

Český svaz ochránců přírody přichystal pro zájemce komentované exkurze do přírody. První se koná koncem týdne. Chcete se vydat po stopách nočních motýlů?...  celý článek

Lázně nejsou jen pro seniory. Člověk by tam měl podle expertů zajet už ve čtyřiceti

vydáno 28. května 2024  16:00

„Do lázní jezdí důchodci.“ „Nic mě nebolí, nepotřebuju tam jet.“ „Nikdo mě tam nedostane, je tam nuda.“ Tyto a další domněnky panují u mnoha Čechů. Lázně...  celý článek

Obecním domem se polinou vetřelčí, vesmírné i muší tóny. Pražský filmový orchestr je zpět

vydáno 28. května 2024  8:00

Sedmdesátičlenný soubor Pražského filmového orchestru (PFO) začal jako první v Česku hrát hudbu ze slavných filmů, a to výhradně z původních notových...  celý článek

Bitcoin bude brzy stejně běžný jako psaní e-mailů, říkají bratři Kuchařovi

vydáno 27. května 2024  19:00

Bratři Martin a Matyáš Kuchařovi dostanou již v polovině příštího měsíce do Prahy nejvlivnější jména bitcoinového, respektive kryptoměnového světa. Po...  celý článek