metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 21 °C

Pátek 12. dubna 2024. Svátek má Julius

Chybí parkovací automaty. Je to záměr, tvrdí však Technická správa komunikací

  17:12
Chcete zaplatit parkovné v automatu, ale nejbližší se nachází až o několik ulic dál? Pravděpodobně se to v dohledné době nezmění. Podle TSK, která je v hlavním městě správcem systému zón placeného stání, přestává být o kovové bedny na lístky v ulicích zájem. Jejich počty proto postupně snižuje.
Parkovací automat. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„V zónách se od loňského podzimu místo méně využívaných platebních automatů objevují jejich makety, takzvané infoboxy. Upozorňují na možnost platby on-line a na nejbližší platební automat. Důvodem byl nejen nezájem návštěvníků, ale i náklady na jejich provoz a správu. Ty jsou tak vysoké, že se přistoupilo k jejich redukci,“ říká pro deník Metro mluvčí TSK Barbora Lišková a dodává, že se jedná o obecný trend také ve světě. Například v dánské Kodani.

Vedení hlavního města se snaží řidiče postupně vychovat k tomu, aby používali k placení parkovného mobilní aplikace. Platbu lze provést například v aplikacích MojePraha, PID Lítačka, CityMove, Mapy.cz a MPLA.IO. „Náklady jsou v současné době v mobilních aplikacích už více než pětkrát levnější než v klasických automatech a do budoucna bude docházet k ještě většímu rozevírání těchto nůžek,“ hájil odstraňování automatů loni na podzim člen představenstva TSK Filip Hájek.

Parkování

  • Technická správa komunikací je správcem systému zón placeného stání. Ty pokrývají více než 120 tisíc parkovacích míst.
  • Městská firma má také ve správě více než 100 parkovacích ploch s kapacitou přes 10 tisíc parkovacích míst.
  • Informace o způsobu platby za parkování, mapu s popisem jednotlivých zón a aktuality najdete na www.parkujvklidu.cz.

Všechny platební automaty a jejich makety jsou zároveň polepeny informacemi o dané zóně a návodem na mobilní platbu v podporovaných aplikacích nebo přes internet. Tyto nápisy se nicméně stávají terčem vandalů a například „počmárané“ QR kódy, které mají platby zjednodušovat, podle zkušeností čtenářů nefungují. Deník Metro se v posledních měsících setkal s reakcemi čtenářů, kterým nedostatek parkovacích automatů nevyhovuje. Všichni prosili víceméně o totéž. Buďto o instalaci více klasických automatů, či o lepší osvětu o placení parkovného mobilem. Tu by údajně ocenily například mimopražské návštěvy.

Čtenář Jaromír, který bydlí na proseckém sídlišti, například argumentoval tím, že při osazování prvních automatů TSK mluvila o normách, které musí při instalaci dodržet. Ty se ale podle Liškové netýkají povinného počtu automatů na jednotlivé oblasti.

Mnoho kritiků štve také fakt, že ač s novotami ohledně parkování v hlavním městě nesouhlasí, stejně je nakonec platí „ze svého“. Jako příklad uvádějí všechna P+R parkoviště ve správě TSK, která byla loni osazena technologií na čtení registračních značek. Tento krok sice zjednodušil proces placení, letos se však na většině parkovišť zvedly ceny. Někde až na pětinásobek.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz
Témata: platba, Kodaň

Hlavní zprávy

Sugar a bič. Cukrouš Colin Farrell je na streamech soukromé očko. A nerad mlátí lidi

Strážce streamu
vydáno 12. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jmenuje se John Sugar, je to soukromý detektiv takřka noirového střihu, a má tvář s lety víc a víc vyzrálého Colina Farrela. Potřebujete vědět ještě něco...  celý článek

Díky nové lanovce se možná také zamilujete, říká s úsměvem designérka Anna Marešová

vydáno 12. dubna 2024  5:00

Produktová designérka Anna Marešová má za sebou návrhy výletní tramvaje pro Prahu T3 Coupé a petřínské lanovky. Kromě designu veřejné dopravy je mimo jiné...  celý článek

Válečná zóna. Osud Holešovic je nejistý, protože je ve hře odsunutí termínu

vydáno 11. dubna 2024  10:12

Náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib chce, aby město z projektu vycouvalo. Problémem jsou podle něj nové informace z policejního výslechu, že v...  celý článek

Na Pankráci vznikne mormonské centrum. Lepší než další kanceláře, vítá to starosta

vydáno 12. dubna 2024  18:02

V Praze na Pankráci se ve čtvrtek uskutečnilo slavnostní zahájení výstavby nového komunitního centra Církve Ježíše Krista Svatých posledních dnů. Jejich...  celý článek