metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Henry Golding jako Snake Eyes. | foto: Paramount Pictures

Snake Eyes: origin nejslavnější člena G.I. Joe je lepší, než byste možná čekali

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - G.I. Joe je v USA značka, kterou zná každý kluk, dospělý chlap i dědeček. Je to prostě TEN vojáček, který z pochopitelných důvodů nedává coby snadno zfilmovatelná látka spát filmovým tvůrcům. Na streamovací platformu HBO před časem doputoval příběh o ikonickém hrdinovi, kterému je jak ve jeho plastové podobě, tak v té hrané přezdíváno Snake Eyes. Filmy podle supervojáčků G.I. Joe z hračkářství byly až doposud v drtivé většině případů naprosté kraviny. Tahle kravina ale šlape.

Snímek G. I. Joe: Snake Eyes měl v kinech premiéru loni v létě. Z mnoha důvodů šlo o propadák, který si ke svým dvěma starším předchůdcům nemohl tržebně ani čichnout. Jde přitom o stejně obstojný akční výplach, což se krásně ukazuje právě na obrazovkách HBO GO. 

Se snímkem se to má trochu podobně, jako když jste si v éře videopůjčoven přinesli domů nějakou tu Van Dammovku. Je to sice pitomý, ale baví vás to. Snímek proto nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Henry Golding jako Snake Eyes.

Než z něj byl bručoun
Jak již název napovídá, G. I. Joe: Snake Eyes není klasické třetí pokračování. Dokonce nejde ani o restart série, jak je v poslední době v módě. Snímek je, co do svého druhu, origin a věnuje se jednomu z nejoblíbenějších Joeů. Než se ze Snake Eyese stal nemluvný bručoun v černém kostýmu, musel se totiž jako dítě dívat, jak mu zavraždili tátu. Uplyne dvacet let a hlavní protagonista muže, co má vraždu jeho otce na triku, stále ne a ne najít. 

Protože se ale umí prát a dostane se s pomocí svých pěstí a nohou z každé situace, dostane se po nějakém tom střetu se záporáky do Japonska, kde se ho ujmou ninjové z klanu Arashikage. Budoucímu vůdci téhle party, ze kterého se během snímku pomalu ale jistě klube Snake Eyesův bíle oděný protějšek Storm Shadow, totiž zachránil život. Kód cti, který jeho členové dodržují, staví Snake Eyese před zásadní dilemata. Jedním z nich je zdánlivě prostá otázka, zda může být touha po pomstě tou jedinou lidskou motivací? Lavírovat mezi dobrem a zlem se nedá dlouho, zvlášť když do příběhu vstoupí organizace Cobra, která touží po vládě nad světem.

Henry Golding jako Snake Eyes.

Shakespeare to úplně není
Abychom si rozuměli. Snake Eyes není o výrazně povedený snímek. Je to jednoduché béčko s pěkným vizuálem, které si nehraje na víc, než čím ve skutečnosti je, tedy výplachem s obstojnými bitkami a fajn hrdiny, jejichž hlubší myšlenkové pochody vás vlastně moc nezajímají. Dvě hodiny, které snímek v součtu má, vám však příjemně utečou. Rejža rutinér Robert Schwentke totiž ví, že nesmí diváka vydechnout a tedy i začít nad dějem přemýšlet. Na první hollywoodskou ligu to sice není, na příjemně strávený večer u telky však ano. 

Exotické Japonsko je navíc fajn prostředí na to se pořádně porvat, takže bitky na jedoucích dopravních prostředcích, v zahradách či před nějakým tím neonem na střeše vypadají povětšinou skvěle. Bavili mě I bizarnější momenty, jako například scény s obřími anakondami, ale i zkoušky, kterými hrdina musí procházet. A věřte mi, u nich raději nepřemýšlejte.

Andrew Koji převzal roli po Lee Byung-hunovi.

Fajn překvápko
G. I. Joe: Snake Eyes je v konečném součtu docela příjemné překvapení. Není to sice ničím výjimečný film, nabízí však fajn žánrové řemeslo a atrakce, které k tomu patří. Ze všech Joeů si vede trojka nejhůř nejen tržebně, ale také na portálu Česko-Slovenské filmové databáze Csfd.cz. Zde má film mrzkých 48 procent. Zasloužil by alespoň šedesát.

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

  •  Režie: Robert Schwentke
  • Scénář: Evan Spiliotopoulos, Joe Shrapnel, Anna Waterhouse
  • Kamera: Bojan Bazelli
  • Hudba: Martin Todsharow
  • Hrají: Henry Golding, Andrew Koji, Haruka Abe, Takehiro Hira, Iko Uwais, Peter Mensah, Úrsula Corberó, Samara Weaving, Samuel Finzi a další.
  • Produkce: Lorenzo di Bonaventura, Brian Goldner, Erik Howsam
  • Střih: Stuart Levy
  • Zvuk: Stephen P. Robinson
  • Scénografie: Alec Hammond, Connery Davoodian
  • Kostýmy: Louise Mingenbach

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek