metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Neděle 1. října 2023. Svátek má Igor

Projekt Adam dokoukáte a budete se bavit. Rychle ale vyvane

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Stíhací pilot Adam Reed, který cestuje v čase, musí nouzově přistát v roce 2022. Tam pak spojí síly se svým dvanáctiletým já, aby společně zachránili budoucnost lidstva. Netflix divákům servíruje další popcornovku s Ryanem Reynoldsem v hlavní roli. A její kvality jsou podobné, jako u těch předchozích. Pobaví, možná i v některých momentech potěší nějakou tou hláškou či povědomou scénou. Za dva dny se vám ale vykouří z hlavy.

Film Projekt Adam zní na první dobrou celkem dobře. Ryan Reynolds, jak je u něj zvykem, hraje sám sebe. Režisér Shawn Levy, který s tímhle oblíbeným hercem už natočil úspěšného Free Guye, režíruje v podstatě rutinně a průměrně. S oblibou si navíc půjčuje motivy z jiných úspěšných snímků. V čem je tedy problém? V jisté tuposti a neoriginalitě celého díla, stejně tak jako v levných tricích a neustále se opakujících lokacích. Projekt Adam je nicméně třetím nejúspěšnějším netflixovským snímkem vůbec. Nesměl tedy chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Hvězdy, dvě stě milionů babek a máte hit
Když jste Netflix, jsou vám nějaké kvality či nekvality vašeho původního snímku v podstatě jedno. Důležité je, kdo si na vaši novinku klikne, kdo ji dokouká a kolik vám to celé hodí na nových předplatitelích. Typickým příkladem byl nedávný ambiciózní trhák Red Notice, do kterého si internetový gigant za šedesát milionů dolarů pořídil herce Dwayna Johnsona, Ryana Reynoldse a Gal Gadot. A to jednoduše proto, že na film s bývalým wrestlerem, hláškujícím sympaťákem a izraelskou šťabajznou se prostě mrkne každý. 

Podobný přístup se nyní opakuje. Opět tu máme druhého jmenovaného protagonistu, kterému sekunduje jeho dvanáctiletá verze v podání herce Walkera Scobella, jeho matka Jennifer Garger a otec Mark Ruffalo. Připočtěte si rozpočet 175 milionů dolarů, velkou marketingovou kampaň a je vám to jasné. Na papíře vše funguje. Proč tomu je ale ve skutečnosti jinak?

Projekt Adam

Šikanující a šikanovaní
Hollywoodští scénáristé se občas chovají jako banda blbců, a to se bohužel dělo i při psaní scénáře Projektu Adam. To, že jste dobrý otec, se tu tak projevuje tím, že si po práci házíte se svým astmatickým synem na dvorku baseballový míček. K tomu vypracovat si v dospělosti svaly vás pak nejlépe namotivuje šikana. Logicky, protože americké děti se přece dělí jen na dvě striktně dané skupinky - šikanující a šikanované. Pokud pak máte náhodou otce, protože většina dětí má jen jednoho rodiče, nevezme vás nikdy sebou do práce, nepřijde na zápas a ani nedorazí na školní představení. Má toho totiž hodně.

E.T.? Ne, Reynolds
V Projektu Adam není na originalitu prostor. Pomiňme všechny ty kanadské lokace a nyní tolik oblíbené retro vykrádání ve stylu Stranger Things (Levy je producentem tohoto seriálu). Hlavní hrdina je tu nicméně vyděděnec, který v lese za barákem objeví tajemství v podobě svého staršího já z budoucnosti. Jakýsi ekvivalent mimozemšťana E.T., nebo Transformera Bumblebee. Záleží, co jste za ročník. Honičky mezi stromy si pak půjčují nápady z hromady sci-fi filmů či rovnou ze Star Wars. Na druhou stranu to lze brát jako poctu. Viz ony tolikrát zmiňované a v ději také řádně přiznané světelné meče 

Projekt Adam

Hra na rodinu
Zní vám to dobrodružně či dokonce epicky? Nenechte se mýlit. Tady je hlavní zbraní nostalgie a hra na rodinu. Je Projekt Adam doják? Určitě. Zároveň ale také navoněná žánrovka, která hned vyvane. Je totiž natočená za spoustu peněz, které na obrazovce prostě nejsou vidět. 

První pořádné akční scény se tu dočkáme tuším až po třičtvrtě hodině stopáže. A to jde o akční sci-fi komedii. Klidně na Adama koukněte a přeberte si tenhle první letošní blockbuster z Netflixu jak jen chcete. Já už začínám zapomínat o čem to vlastně bylo. Dost pochybuju, že to bude u vás jiné.

Projekt Adam

  •  Režie: Shawn Levy
  • Scénář: Jonathan Tropper, T.S. Nowlin, Jennifer Flackett, Mark Levin
  • Kamera: Tobias A. Schliessler
  • Hudba: Rob Simonsen
  • Hrají: Ryan Reynolds, Walker Scobell, Mark Ruffalo, Jennifer Garner, Zoe Saldana, Catherine Keener, Alex Mallari Jr., Braxton Bjerken, Esther Ming Li a další.
  • Produkce: David Ellison, Dana Goldberg, Don Granger, Shawn Levy, Ryan Reynolds
  • Střih: Dean Zimmerman
  • Zvuk: Craig Henighan
  • Scénografie: Claude Paré, Elizabeth Wilcox
  • Kostýmy: Jenny Eagan

Komentáře

Hlavní zprávy

Česká mapa kávy je pestrá, ale nejčastěji pijeme dva druhy. Stále žije také „turek“

vydáno 1. října 2023  6:34

Právě dnes můžete oslavit Světový den kávy. Češi v posledních letech zkonzumují podle zjištění Českého statistického úřadu (ČSÚ) necelých dva a půl...  celý článek

Komerční sdělení

Raiffeisenbank financuje skupině Winning Group akviziční příležitosti v Německu

vydáno 1. října 2023

Raiffeisenbank úspěšně poskytuje finanční podporu skupině Winning Group při strategických akvizicích německých společností z automobilového odvětví.   celý článek

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek