metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Ženy z Láska je slepá: Japonsko | foto: NETFLIX

Reality show, která umí překvapit? Prubněte japonskou verzi Láska je slepá

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Můžete tomu chtít, stejně jako Netflix, říkat vědecký experiment, nebo to brát jako záminku pro oddychové koukání. Fakt je, že reality show Láska je slepá (Love is blind) trendovala na této platformě již před dvěma lety. Netflix ale neumí úspěšné projekty nechat příliš dlouho spát. Od té doby jsme se proto dočkali brazilské varianty, letos pak druhé řady té americké. Pro našinec je však asi vůbec nejzvláštnější nová japonská verze, která ve své jinakosti do jisté míry připomíná „Hru na oliheň mezi reality show pořady“ – korejskou vztahovku Peklo pro nezadané. Tyhle show se někdy stávají zajímavým oknem do povahy národů. A Láska je slepá: Japonsko to předvádí v plné parádě.

Reality show o randění, ve kterém se nezadaní v Japonsku stihnou seznámit, chodit spolu a nakonec se i zasnoubit ještě předtím, než se setkají tváří v tvář. Tak se dá stručně shrnout děj Láska je slepá: Japonsko. Seznamovací show je totiž okořeněna tím, že se v prvních dílech potenciální páry setkávají pouze ve speciálních buňkách rozdělených neprůhlednou stěnou. Navzájem se tedy vidí až poté, co se domluví na budoucím manželství. Zní vám to zábavně? Také většinou je. Japonské Love is blind prostě nesmělo chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Je láska slepá?
Láska je slepá je po projektu Svatba na první pohled druhou randící reality show produkční společnosti Kinetic Content. Na druhou jmenovanou blbinku si možná pamatujete. Poprvé běžela předloni na obrazovkách Novy. Show Láska je slepá si dle jejích tvůrců klade za cíl pátrat po odpovědi na otázku, zda se člověk může zamilovat, aniž by někdy viděl objekt jeho touhy. Doslova je tedy jejím cílem (a zároveň záminkou pro vznik pořadu) zjistit, zda je láska slepá.

Cesta do srdce Japonce
Mezi hlavní postavy se v prvních dílech vyprofiluje například komik z Nagasaki jménem Odacči, bývalá učitelka baletu z Fukuoky jménem Nanako, Motomi z Kanagawy či kadeřník z Harajuky - Rjotar. Pak jsou tu ještě Wataru, Shuntaro, Midori nebo Ryotaru. Všem je, až na jednu výjimku, kolem třicítky. Náš tradičně „ksichtoslepý“ našinec sice jistě ocení rozmanitě vypadající účinkující i dostatek času k seznámení s jejich povahami dříve, než se osobně setkají se svými protějšky. Tohle jsou ale Japonci, takže se oťukávají opravdu velmi, veeeelmi pomalu. Pořad má navíc celkem jedenáct padesátiminutových dílů, což se po pár odvysílaných epizodách ukáže jako docela hodně.

Muži z Láska je slepá: Japonsko

Nesmělá partička
Jestliže jsem o korejské reality show Peklo pro nezadané, která se odehrávala na opuštěném ostrově (případně v hotelových pokojích a bazénech) napsal, že mi připomíná dětský tábor plný nesmělých mladých lidí, nevěděl jsem, co si pro mě přichystali Japonci. I oni se seznamují a chovají tak nevinným způsobem, že si o tom jejich američtí a brazilští soukmenovci z jiných verzí mohou nechat jen zdát. Otázkou tedy je, jak tenhle přístup účinkujících zahýbe s dynamikou pořadu.

Dejte jim někdo prášky a kapesník
Čelme realitě a spoilerům, které se chystám níže trousit. Tvůrci japonské verze vybrali do své show jak sympaťáky, tak totální zoufalce. Ti druzí jmenovaní mají buďto problém s komunikací či mají již předem na čele napsaný problém, který se s nimi životem táhne. Už množství párů, které v buňkách vznikly, mě dost zarazilo. Bylo to prostě až moc na sílu a jako divák jsem marně přemýšlel, jak z toho chtějí tvůrci vybruslit. No a ono celkem nijak. Prostě to většině z nich nevyjde, a to takovým způsobem, že s tím většina sekne už v průběhu. Což je proti jiným inkarnacím Love is blind zvláštní a vlastně v některých případech paradoxně osvěžující.

Láska je slepá: Japonsko

Japonská mentalita, ta jak nám ji show předkládá, vás jistě bude bavit. Láska je slepá: Japonsko má na webu Česko-Slovenské filmové databáze csfd.cz něco přes šedesát procent, a to je na reality show slušný výsledek. Schválně si přečtěte diskuze. Většina lidí zde chování Japonců a Japonek vnímá jako upřímné a roztomilé. Musím souhlasit. Kdoví, jací jsou tito lidé doopravdy. Minimálně kvůli těm skvěle vypadajícím jídlům, které si tam páry pořád kuchtí, bych si někdy do téhle druhé nejlidnatější ostrovní světové země rád zaletěl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Centrum Paprsek funguje již třicet let, stará se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek

Vysokoprocentní čokoláda by určitě neměla být hořká, říká odbornice

vydáno 4. prosince 2023  5:14

Michaela Dohnálková začala s kakakovými boby pracovat v roce 2015 doma v kuchyni, s válečkem a fénem.  celý článek