metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Strážce streamu
Dalších 5 fotografií v galerii
Tahle řada je trochu spicy.. | foto: NETFLIX

Když nevíš, přidej koření. Do netflixovského kruhu se chytly Spice Girls

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Reality show internetové televize Netflix s názvem The Circle, nebo-li Kruh, simuluje prostředí sociálních sítí. Hráči, každý člen zcela izolovaný v jiném hotelovém pokoji, prostřednictvím chatu skrze aplikaci zvanou Kruh flirtují, navazují přátelství a snaží se pomocí strategie a popularity mezi sebou vydržet až do konce. Cíl je vyhrát sto tisíc dolarů.

Tenhle formát se streamovacímu gigantovi osvědčil, a tak divákům v průběhu let představil nejen několik zahraničních variant, ale nyní vysílá již čtvrtou řadu té původní – americké. A jak správně tušíte, docházejí nápady. Přizval si proto jako záchranu Melanie Brown a Emmu Bunton z devadesátkové popové kapely Spice Girls. A kupodivu to docela funguje. Čtvrtá řada The Circle nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Kruh, kde se toho moc neděje
Na rozdíl od některých reality show, kde soutěžící mohou soutěžit proti sobě v tropických rájích či v luxusních vilách, tráví účastníci Kruhu svých dvacet minut slávy v bytě. V jednom jediném bytě se spoustou kamer a obrazovkou v každé místnosti. Není to moc okázalé a o to více se musejí účastníci snažit, aby se bylo nač koukat. Musejí tak všechno kolem sebe komentovat a v každé minutě být co nejvíce extravagantní a extrovertní. 

The Circle – USA

Pokud jste The Circle nikdy neviděli, pak vězte, že se děj opravdu z velké části odehrává na stejnojmenné sociální síti a největší drama plyne s konverzací čtených nahlas (díky bohu za český dabing). Zde se mohou soutěžící prezentovat jako jejich skutečné či fiktivní já. Na konci každé epizody se navzájem hodnotí a ti s nejlepším hodnocením mají možnost jednoho ze zbývajících hráčů vyřadit.

Chytlavý ohraný koncept
Chytlavost tohoto konceptu se velmi těžko popisuje. Jak jsem již ve Strážci streamu dříve popisoval, v show se de facto celý každý díl skoro nic neděje. Klíčovým hybatelem děje jsou zmiňované dialogy pečlivě vybraných členů přes text na sociální síti a vyhazování na konci každého dílu. Dotyční se navzájem nevidí, takže si tu může jako v případě aktuálně běžící sezóny hrát vlasatý nekňuba na svoji matku, a značně tupá a ubrečená holčina na taťku, který z nějakého důvodu neví, co jsou memoáry. Nebo si fousatý chytrolín může klidně hrát na zrzavého mladíčka z bratrstva. Fantazii se meze nekladou. I když, jak se to vezme. Pokud nepočítám zahraniční verze, divák tuhle přetvařovací hru vidí už po čtvrté. A je to bohužel hodně znát.

Pokud dáte The Circle šanci a pustíte si alespoň první díl, věřím, že vás tahle blbina chytne a nepustí.

Spice Girls jako záchrana
Co se inovací týče, tvůrci The Circle USA vsadili v prvních čtyřech, pěti epizodách v podstatě na jednu jedinou kartu. Do hry přivedli jako plnohodnotné hráčky dvojici zpěvaček jedné z nejslavnějších a v současnosti již de facto neexistujících popových kapel Spice Girls. Mel B a Emma alias Scary a Baby Spice ve hře představují chlápka jménem Jared. A snaží se, aby na to nikdo nepřišel. V páté epizodě ale dojde k jejich plánovanému odhalení. Pokud jim ostatní soutěžící jejich přetvářku do té doby žrali, navýší se jim potenciální konečná výhra o pár desítek tisíc dolarů. Nebudu vám sem psát, jak to dopadne. Koneckonců, asi tušíte, že podle očekávání. Je na tom ale krásně vidět, jak tvůrcům docházejí nápady. Tahle soutěž nikdy nebyla příliš invenční. Poslední série ale bohužel jakoby kulhala na obě nohy.

Na jedno brdo
Píšu to vždycky a napíšu to i teď. Netflix ční, co do počtu a kvality vztahových reality show dostupných v místní knihovně, vysoko nad konkurencí. Je proto logické, že nápady nemilosrdně docházejí a s každou další řadou se hraje víc a víc na jistotu. A to nejen v případě The Circle. Účastníci show se kvůli stejnému castingovému oddělení a totožném konceptu pořadu profilují naprosto totožně jako jejich předchůdci. Nechybí extravagantní gay a černoch v jedné osobě, zábavný hezoun, exotická veselá holka, sexy holka, několik vychytralých podvodníků s někdy hodně podivnými úmysly, ale i docela normální účastníci. Teď kecám. Nikdo normální tam není. Na lidi, kteří nemají chuť na kameru neustále číst, co jim kdo píše a komentovat vše kolem sebe, totiž není divák zvědav. Netflix má za pár dní zveřejnit posledních několik epizod. Dost ale pochybuji, že dojde na nějaké výraznější překvapení.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek