metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 31 °C

Neděle 21. července 2024. Svátek má Vítězslav

Svět je opět Upside Down. Čtvrtá řada Stranger things je hororové retro potěšení

Strážce streamu   14:00
STRÁŽCE STREAMU - Minulý pátek na nás konečně po třech letech čekání vyskočila partička z amerického zapadákova jménem Hawkins. A také novou hororovou příšerou z města pod povrchem, z takzvaného Upside Down. Děj aktuální čtvrté série se odehrává šest měsíců po událostech té třetí, a jak už bývá zvykem, opět půjde do tuhého. Jenže tentokrát je naše ústřední partička roztříštěná do všech stran, a musí se proti nové a ještě o něco drsnější hrozbě spojit včas. Všichni sice brutálně zestárli, retro blaho, produkční kvality i jedinečná kombinace žánrů však baví a funguje stejně jako dřív.
Snímek ze čtvrté řady seriálu Stranger Things

Snímek ze čtvrté řady seriálu Stranger Things | foto: Netflix

Tajné experimenty, děsivě nadpřirozené síly a jedna malá podivná holka. Seriál Stranger things urazil od svého prvního uvedení v roce 2016 pořádně dlouhou cestu. Snad žádný jiný seroš z produkce streamovacího velikána Netflix nestojí za poctivý seriálový maratón tolik, jako Stranger things. Dva finálové díly série si odbudou premiéru až na začátku července, kdy nás čeká finále se stopáží necelých dvě a půl hodiny. Seriál Stranger Things si ale musel již nyní najít cestu do naší internetové rubriky Strážce streamu.

Jedenáctka je zpátky
Shledání se oblíbenými hrdiny v čele s charismatickou Eleven (Millie Bobby Brown), jejím kostnatým přítelem Mikem (Finn Wolfhard ), správňákem Dustinem (Gaten Matarazzo), položivým Hopperem (David Harbour), roztomile otravnou maminou Joyce (Winona Ryder) a dalšími se fandové již nemohli dočkat. Reakce na čtvrtou řadu, které si lze pročíst v diskuzích na internetu, opět hovoří o velké spokojenosti. A já jim dávám opatrně zapravdu. Co se obsazení týče, hostující hvězdou je zde například herec Robert Englund, představitel slavného Freddyho Kruegera ze série Noční můra z Elm Street. Ten tu hraje tak trochu jiného „vrahouna“. A co se týče produkčních hodnot, třicet milionů dolarů utracených za jednu epizodu je tu sakra vidět. O nejlepším audiovizuálním seriálovém zážitku roku tak asi není ani třeba příliš mluvit. Dalších velkých změn mnoho není. Těch menších ale hromada.

Větší a hororovější
Je nasnadě, že se po třech úspěšných řadách tvůrci - bratři Dufferovi nepouštějí do příliš velkých obměn a raději jedou na jistotu. Pravda, máme tu znatelný posun k větší temnotě, a to jak v chování některých vedlejších postav, tak v ještě o něco hororovější zápletce jako takové. Seriál má rovněž působit o něco dospěleji, což se mu bezesporu daří. Tvůrci ani herci to přitom nemají vůbec jednoduché. Zatímco první série si získala srdce diváků okamžitě a druhá série obstála jen s mírnými výtkami, třetí řada si podle mě ke konci ukousla možná až příliš velké sousto a otevřeným koncem lákala na nadcházející dospělejší drama.

Macaté sousto
Nechápejte mě špatně, třetí řadu mám rád minimálně stejně jako ty předchozí. Její konec, od kterého nás na začátku čtvrté série dělí půl roku, ale ve skutečném předcovidovém světě diváci viděli před třemi lety. Dětští představitelé Eleven, Dustina, Mikea i Lucase od té doby hrozně vyrostli. Bylo tedy nutné přijít s dospělejšími problémy, jako je odcizení od přátel, ztráta rodiče, vyrovnávaní se z vlastní sexualitou a podobně. Ty se tu ale zase až tak moc neřeší, spíše jen naznačují. Zároveň tu ale hraje retro hudba, obyvatele Hawkinsu vraždí démon z jiné dimenze a všichni už předem tuší, že se odklepnuté páté řady patrně dožije drtivá většina postav.

Chytrá vykrádačka
V tomto článku jsem se tentokrát snažil neprozradit skoro nic z děje. Proč se kouknout na novou porci hrůz od Netflixu ale doufejme sami dobře víte. Pro některé nejsou Stranger Things to pravé ořechové. Často právě proto, že vykrádají jednu filmovou a seriálovou klasiku za druhou. A maluje nám osmdesátky na temně růžovo. Čtvrtá série pak přináší ještě jeden neduh. Jednotlivé epizody jsou setsakramentsky dlouhé. A useknout dva poslední díly a dát jejich premiéry o tolik týdnů později? No fuj!

Četl jsem i spoustu kritických hlasů, kterým vadí, že se série nikam příliš neposouvá. Za mě se ale tvůrcům obecně jejich práce daří s grácií a věřím tomu, že se podobně povede i záveřečná pátá série. Jen doufejme, že se jí dočkáme dříve, než za další tři roky. Ať to nedopadne jako v Beverly Hills 90210, kde studenty hráli čtyřicátníci. A teď mě omluvte, jdu si koupit tričko s logem Hellfire clubu. Ať si mám na nakoukávání červencového finále co obléct.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Mosty pro Prahu jezdívají po Vltavě. Už dřív takhle přijel ten železniční na Výtoň

vydáno 21. července 2024  11:41,  aktualizováno  11:59

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek