metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -2 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Strážce streamu
Další 2 fotografie v galerii
Proklikejte se tímhle interaktivním speciálem a pomozte hvězdnému Ranveeru Singhovi a dobrodruhovi Bearu Gryllsovi s hledáním vzácné květiny v srbské divočině. | foto: NETFLIX

Od originálního klikačky k limonádě. Třetí Souboj s divočinou si Netflix nepohlídal

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Máte rádi interaktivní filmy? Já už od dob, kdy v devadesátkách opakovali seriál Rozpaky kuchaře Svatopluka. V principu nešlo totiž o nic jiného, než sérii interaktivních snímků, do jejichž děje mohli diváci zasahovat svým hlasováním. Zatímco ve starším bratříčkovi - kinoautomatu diváci rozhodovali o ději přímo v sále, v seriálu vyprávějícím o příhodách Sváti Kuřátka byl tento princip rozšířen. Hlasovat mohli všichni diváci u televize pomocí vypínání a zapínání světla. V elektrárnách pak sledovali pokles spotřeby proudu a podle toho pokračoval děj dál. Tedy, my jsme v obýváku, kde jsem s rodinou seděl a koukal taky, o ničem nehlasovali. Byla to repríza. Psal se rok 1998 a diváci u obrazovek tentokrát mohli „rozhodovat“ pomocí telefonních hovorů. Nic pro nás. Proč řeším takhle starý seriál? Něco podobného se totiž pokouší dělat dneska Netflix. Jen v poslední době mnohem hůř.

Předem se omlouvám za možná až příliš opulentní úvod, ale nemohu jinak. Na Netflixu si totiž před pár dny odbyl svou premiéru interaktivní snímek s názvem Bear Grylls a Ranveer: Souboj s divočinou. A já jej bohužel nepovažuji za příliš zdařilý. Technicky vzato jde o pokračování dvojice naopak vynikajících interaktivních filmů z roku 2021 Tvůj souboj s divočinou: Neprochladni! a Tvůj souboj s divočinou: Poprask na safari. Oba tyto snímky jsou ideální pro první zážitek s interaktivním pokoukáním. Oba jmenované filmy vám totiž během sledování přehledně nabízejí možnosti, které po odkliknutí té či oné možnosti vedou filmového hrdinu – známého dobrodruha Beara Gryllse dál k cíli. A i když to není občas moc chytré, je to minimálně edukativní a zábavné. O to více zamrzí, že se „trojka“ s indickým parťákem Ranveerem příliš nepovedla. Přesto nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Pět možných konců
Netflix vydal svůj vůbec první interaktivní film již v roce 2018, tedy o rok dříve, než existovala jeho tuzemská varianta. Snímek se jmenoval Black Mirror: Bandersnatch a šlo o velmi povedené pokračování či jakousi nástavbu sci-fi seriálu Černé zrcadlo alias Black Mirror, který z různých pohledů ukazuje dopady technologií na lidskou společnost. Některé volby, které divák musel kliknutím za hrdiny rozhodovat, byly banální, jiné měly výrazný dopad na děj. Film měl pět možných konců a délka celého příběhu měla v různých obměnách v průměru devadesát minut. Byla to bomba, na jejíž úspěch streamovací gigant brzy navázal několika odlehčenějšími tituly.

Bear Grylls a Ranveer: Souboj s divočinou

Kliknout na „interaktivní“
Když na Netflixu zabrouzdáte do sekce „Interaktivní“ dnes, vyvalí se na vás hromada titulů. Série Tvůj souboj s divočinou je ale nejspíš tou nejznámější a mně osobně první dva snímky moc bavily. V o něco dospělejším zástupci z této dvojice s podtitulem Neprochladni! se na jeho začátku Bear Grylls probouzí v divočině, konkrétně hlavou dolů - na padáku zachyceném na stromě. Jak to u fiktivních příběhů často bývá, má dobrodruh kvůli pádu z neznámého letounu výpadek paměti. A musí jednat. A divák taky. Vy ho vedete a určujetete, co má dělat jako první. Je prioritou útočiště z padáku, pitná voda, jídlo či rozdělání ohně? Kudy se bude putovat na druhý konec ostrova? A jak se vyhnout vlkům? A proč sníst právě tuhle housenku?

Dětské safari a trapné hledání kytky
Pokud diváky Bear pobavil, brzy si většina klikla i na další dobrodružství Tvůj souboj s divočinou: Poprask na safari. Tady je mise trochu více dětská, do děje vstupuju mnoho zvířat, která je třeba zachránit či před nimi utéct. Dokonce můžete Beara neuváženou volnou zabít. Ujišťuju vás, bacha na hrochy!

Ranveer Singh je herec.

O to smutněji pak působí novinka Bear Grylls a Ranveer: Souboj s divočinou, kvůli které vlastně píšu tenhle text. Jako fanoušek musím bohužel tohle dílko označit za přeslazený odpad, který jsem měl potíže vůbec dokoukat. S přežitím to má pramálo společného, spíše s telenovelou a jakousi podivnou směskou romantické limonády a filmu o přírodě. Bear je tu na druhé koleji. Prim hraje indický herec Ranveer Singh, který se vydal na výpravu pro vzácnou květinu pro jeho ženu. A na své cestě, jak klišé velí, poznává sám sebe. Za mě raději nebrat, spíše doufám, že to někoho neodradí a dá si potom na Netflixu ještě někdy vlastně úplně jakýkoliv jiný snímek. Tohle dobrodružství v srbské divočině je totiž celkem o ničem. A i těch rozhodnutí, která může divák za hrdiny udělat, je tu poskrovnu. Pamatuju si sotva čtyři.

Bear Grylls a Ranveer: Souboj s divočinou

  • Režie: Khuzema Haveliwala
  • Scénář: Shantanu Srivastava
  • Kamera: Dan Bowring
  • Hudba: Neel Adhikari
  • Účinkují: Bear Grylls, Ranveer Singh, Karan Kapadia
  • Produkce: Bear Grylls, Delbert Shoopman

Komentáře

Hlavní zprávy

Christiaan Barnard: Hvězdný kardiochirurg zastínil i Beatles

vydáno 3. prosince 2023  16:59

Před 56 lety se v Africe zrodil „novodobý Frankenstein“. V narkóze, na operačním stole.  celý článek

Na smíchovské Tatře mrzli hráči i věrní diváci. Populární turnaj vyplňoval zimní pauzu

PRAHA? AHA!
vydáno 3. prosince 2023  11:31

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek