metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 9 °C

Neděle 21. dubna 2024. Svátek má Alexandra

Kanibal a nekrofil z Netflixu svírá a zneklidňuje. Přesto se s ním těžko loučí

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Desetidílná minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera je stejně tak znepokojivá jako řemeslně prvotřídní. Její úspěch ukazuje na tři evidentní věci. Evan Peters je jeden z nejtalentovanějších seriálových herců současnosti, tvůrce Ryan Murphy je zase za boha a téma sériových vrahů je fascinující, vděčné a hlavně populární. A to nejen na Netflixu.

Další 3 fotografie v galerii
Pokud vás Dahmer chytil natolik, že budete chtít nášup, můžete si ode dneška na Netflixu pustit další ze série Rozhovorů s vrahem. | foto: NETFLIX

Usvědčený zabiják Jeffrey Dahmer, kterému se přezdívalo zrůda z Milwaukee, za víc než deset let zavraždil sedmnáct mladých kluků a mužů. Jak to, že tak dlouho dokázal unikat spravedlnosti? Inu, odpověď přináší právě minisérie s poněkud krkolomným názvem Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera. Tvůrci se rozhodli být důkladnější, než bývá obvyklé. Zmapovali proto nejen celý Dahmerův život a příběhy některých jeho obětí, ale i to, jaký vliv měl Jeff na své okolí. Kupříkladu spolužáky a sousedy. Origin o pádu zrůdy z Milwaukee nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Zase ten Murphy
Zpracování Dahmerova příběhu se k mé velké radosti ujal Ryan Murphy, tvůrce Glee, Plastické chirurgie s.r.o., American Horror Story či Feud a hromady dalších věcí. Ano, ten Murphy, jehož jméno jsem vynášel do nebes v předchozím Strážci streamu. Ten mimochodem pojednává o seriálu American Horror Stories, jehož druhá řada je nyní ke zhlednutí na streamovací platformě Disney+. Jeho jméno je zárukou úspěchu a Netflix to dobře ví. Že se titulní role ujal Murphyho dvorní herec Evan Peters už byla jen třešnička na krvavém dortu postaveném na hromadě lidských lebek.

Nekrofil, gay a kanibal
Peters ztvárňuje roli sériového vraha mladých chlapců a nekrofila, který se ze svých obětí pokoušel doma „dělat zombíky“. Herec teď v rámci propagace seriálu tvrdí, že byl Jeffrey Dahmer bezpochyby jednou z jeho psychicky doposud nejnáročnějších rolí. Důvodem je podle něj to, že se musel ponořit do opravdu temných vod vrahovi mysli. Na natáčení se prý připravoval sledováním mnoha rozhovorů s podle jeho slov „neemotivním Dahmerem“, poslechem audio nahrávek s hlasem vraha a čtením několika jeho biografií. Pročetl si důkladně také celý policejní zápis z roku 1992, ve kterém se kanibal přiznává k většině svých chladnokrevných činů.

Desetidílná minisérie Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera

Pokud jste o Dahmerovi stejně jako já doposud neslyšeli, vězte, že příběh tohohle sériového vraha z Milwaukee se na filmovém plátně objevil již několikrát. Stejně jako kolegové Manson, Bundy a podobně. Například v roce 2002 si ve snímku Dahmer zahrál zvráceného kanibala marvelovský Hawkeye Jeremy Renner. V roce 2017 pak ve filmu Můj přítel Dahmer ztvárnil roli dospívajícího maniaka herec Ross Lynch.

Jeff Dahmer

Devítihodinové dusno
Ač je Příběh Jeffreyho Dahmera správně označován jako minisérie, jeho stopáž dává v součtu skoro devět hodin. Na jeden zátah to ve všední den po práci nedáte. A možná je to i dobře. Dahmerův příběh má totiž celou řadu kapitol, které je ideální dávkovat si postupně. Moc veselé koukání to totiž není. Hlavním motorem a tím, co dělá tenhle seroš tak zajímavým, jsou pak bezesporu dialogy. Neuvěřitelně vás vtáhnou, a to i přesto, že obvykle nejde o žádný vášnivý slovní ping pong. Tempo je tu opravdu velice, veeeeeelice pomalé. Ale vůbec mi to nevadilo a vám nejspíš taky nebude. Tahle kombinace podtrhnutá Petersovým hereckým výkonem je totiž neskutečně koukatelná. A spolehlivě vás vtáhne. Jo a Jeffreymu Dahmerovi budete celou dobu, jak už to tak u těchhle serošů bývá, fandit. Otázku, zda oprávněně, si musí zodpovědět každý sám.

Ač je Příběh Jeffreyho Dahmera označován jako minisérie, její stopáž dává v součtu skoro devět hodin.

Zapomenutý vrah
Filmové a seriálové příběhy Hannibala Lectera nebo třeba Sedm (1995), kde jsou vyobrazováni psychopatičtí a sadističtí vrazi, jsou dnes kultovní záležitostí. Na tomto místě bych vám chtěl nicméně doporučit věc, která je minisérii Monstrum: Příběh Jeffreyho Dahmera velice podobná. Jde o trojdílnou a bohužel nepříliš známou minisérii Des, kterou si můžete pustit na HBO Max. Exceluje v ní neskutečně civilní David Tennant. Nejen Tennantova, ale civilnost a nenápadnost téhle minisérie, jí bohužel zároveň sráží vaz. Je ovšem vykoupena nejen dobrým příběhem, ale i kvalitní filmařinou. Pokud ale před sebou máte dlouhý a studený podzimní večer, vřele doporučuji.

Nášup bude
Pokud vás Dahmer chytil natolik, že budete chtít nášup, můžete si ode dneška na Netflixu také pustit další ze série Rozhovorů s vrahem (Coversations with a Killer), v níž tentokrát vypovídá právě Jeff Dahmer. A něco mi říká, že se brzy na téže platformě dočkáme zase nějakého toho monstra s velkým M. Jiné vysvětlení pro ten krkolomný název totiž nemám.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Poslední adresa Jaroslava Klabíka byla na Hradčanech. Prožil život dobrodruha

vydáno 21. dubna 2024  11:53

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

Herci neustále bojují o práci, je to kolotoč pádů a vzestupů, říká agentka Daňková

vydáno 21. dubna 2024  7:00

Lenka Daňková vystudovala germanistiku a hudební vědu na MUNI v Brně, poté se věnovala hudební produkci jak v Česku, tak v rakouském Grazu a od roku 2010...  celý článek

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek