metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / -1 °C

Pátek 8. prosince 2023. Svátek má Květoslava
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Divadlo bez Kašpárka, zato s pelikánem | foto: VOYO

Punčochář, Forejt, ale i matla Staša. Druhá řada Souboje na talíři je divadlo bez Kašpárka

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Trojice šéfkuchařů Přemek Forejt, Jan Punčochář a Radek Kašpárek si v létě již podruhé odskočila od ploten a natáčení MasterChefa k odlehčenému výletně letnímu formátu. V něm se jak se patří pitvoří, dělají kraviny všeho druhu, předvádějí své kuchařské umění. A také se proti sobě staví v duelech o to, kdo lépe uvaří konkrétní pokrm. Druhá řada populární gastro show, kterou jsem sledoval s předstihem na platformě Voyo, se tentokrát cestovalo do různých příjemně vyhlížejících podniků nejen v Česku. Ať už se ale natáčí v Nižboru, na Kladské nebo v Karlových Varech, nejdůležitější je komika. A ta zde funguje stejně jako v předchozí řadě. Jen se tu chlastá o něco víc bechera.

Letošní Souboj na talíři dospěl do svého konce a Kašpárek, Punčochář a Forejt se na obrazovkách Novy, v mém případě zmiňovaného Voya, podělili nejen o svůj poslední letošní televizní výlet, ale i o relativně poctivý kulinářský trojboj. Punčochář v posledním díle připravoval zeleninu, Kašpárek maso a Forejt ryby. Ale to je vlastně jedno. Důležitější není ani tak to, kdo závěrečný match vyhrál. Ale že závěrečný osmý díl přinesl bláznivý závod na zemědělských strojích, bitku s americkými fotbalisty a rádoby koupačku ve vinném sudu při dočasné ztrátě nožů jednoho z šéfů. V Souboji na talíři se takhle prostě blbne. A je to dadaistická podívaná, kterou buď milujete nebo nenávidíte. Proto nesměla chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Podraz na diváka
Nejprve si povězme největší slabinu celé druhé řady Souboje na talíři. Není to všudypřítomná Becherovka, která filmařům v rámci product placementu, tedy reklamy, zaplatila část účtů. Je to absence Radka Kašpárka. Už první řada tohohle bláznivého formátu, který vás příjemně namotivuje vyrazit na kulinářský výlet až v době, kdy už je dávno sychravý podzim, ukázala, že tahle trojice dělá ty nejlepší fóry společně. Ale musejí být sakryš pohromadě. Tehdy totiž jejich vtípky, či často spíše tvůrců Radovana Síbrta a Michala Hrušky, fungují nejlépe. Kuchařská trojka kámošů má jednoduše tu správnou chemii, kterou si vybudovala v dramaturgicky přísněji svázaném MasterChefovi. Díky ní divák odpouští kupu trapných situací i nevyužitých fórů, které zkrátka člověku ne vždy jdou stoprocentně pod vousy.

Souboj je plný product placementu. Hlavně na Billu a Becherovku.

Souboj na talíři ale již při své třetí zastávce servíruje divákovi ideu, že bude jeden ze tří nerozlučných kamarádů a špičkových kuchařů chybět. A to proto, že Kašpárek prohrál v předchozím díle kuchařský souboj s Přemkem Forejtem a na příští lokalitu do Vysokých Tater se musel vypravit za trest po svých. No a protože to do termínu příštího Souboje nemohl stihnout, musel za něj zaskočit slovenský šéf Gabo Kocák. Po něm ale třetího do party dělá s výjimkou závěrečného dílu ve všech dalších epizodách vítěz předminulého MasterChefa Roman „Matla“ Staša. Kašpárek si nenechal ujít pouze finále, kde vysvětlil, že byla pravým důvodem jeho neúčasti práce na nové restauraci.

Přemek Forejt, Radek Kašpárek a Jan Punčochář na zámku Červená Lhota, kde vařili v pořadu Souboj na talíři.

Hlavně odlehčeně
Pokud bychom Souboj na talíři hodnotili objektivně, nejspíš by se do Strážce streamu nikdy nemohl dostat. Přehrávání všech tří kuchařů a strojená snaha o neustálé vymýšlení vtipných hlášek, fórů a absurdních pomst jednoho na druhém je ale paradoxně to, co dělá tenhle pořad neskutečně zábavným a svěžím. Tihle kuchtíci se totiž nebojí udělat si ze sebe tu nejpokleslejší legraci, což se v druhé řadě ukazuje jak v hned v úvodní epizodě s Tomášem Hanákem, tak i v těch následujících, kde se šplhá na skály, padá do bažin, běhá v rouše Adamově po lese, i rádoby krade na plovárně. Kdykoliv je na obrazovce trio Forejt, Punčochář a Kašpárek, je o zábavu automaticky postaráno. V něčem to připomíná Cimrmana, v něčem tu nejpříšernější telenovelu či film od Trošky. A někdy se tu také předvádí skvělá gastronomie. Poněkud divoký koktejl, uznávám.

Druhá řada se povedla trochu hůř, než ta první. Na druhou stranu mě tu ale fóry bavily možná trochu víc. Jak jsem již zmínil, v sérii bohužel nahrazují Kašpárka různí kamarádíčci, čímž se ztrácí spád i kouzlo výsledného koukání. Osobně jsem to klukům už odpustil, ale příští sérii už budu vyhlížet opatrněji. Přece jen, kdo ví, třeba si zase někdo někam na pár epizod odskočí.

Souboj na talíři

  • Tvůrci: Radovan Síbrt, Michal Hruška
  • Režie: Radovan Síbrt, Michal Hruška, Tomáš Klein, Jiří Charvát, Pavel Soukup
  • Kamera: Adam Kruliš, Ondřej Nemejovský
  • Účinkují: Radek Kašpárek, Přemek Forejt, Jan Punčochář a další.
  • Produkce: Pavel Čechák

Komentáře

Hlavní zprávy

Vražda na samém konci světa je moderní vykrádačkou Agathy Christie

Strážce streamu
vydáno 8. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Už měsíc nám streamovací platforma Disney+ každý týden servíruje novou epizodu seriálu Vražda na samém konci světa. Dva závěrečné díly nás ještě čekají....  celý článek

Nacvičování sletové skladby s sebou nese i práci na sobě samé, říká Machů

vydáno 8. prosince 2023  5:00

Cvičit v Sokole začala nyní 30letá Kateřina Machů ve svých přibližně deseti letech. V současnosti je pro ni ale komunita České obce sokolské jako druhá...  celý článek

Zpěv, fazole a LSD. Rozervané srdce Jima Morrisona dobilo nad Seinou

vydáno 7. prosince 2023  15:07

Jim Morrison by oslavil 80 let. Byl vtělením báječného doktora Jekylla, kterého flaška whisky měnila v odpudivého pana Hyda.  celý článek

Frajeři ze Slovenska učí radnice „kecat“ s místními. Pomůže i asistent Charlie

vydáno 7. prosince 2023  10:00

Po úspěšných českých projektech typu Avast či Rohlík se podobně perspektivní startup objevil i u sousedů. Aplikace má být k dispozici uživatelům...  celý článek