metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Geppetto a Pinocchio | foto: NETFLIX

Jak Pinocchio málem zvedal pravačku. Del Torovu předělávku si pusťte raději už před Vánoci

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Válka, propaganda, fašismus, smrt, ale i křesťanství, ztráta a boj o otcovskou lásku. Dvojice režisérů Guillermo del Toro a Mark Gustafson si ukousla v případě své zbrusu nové a podstatně vážnější adaptace, než jsou diváci zvyklí, pořádně velké sousto. Výsledkem je naštěstí úspěšný a hlavně dobrý hudební film, ve kterém oscarový filmař a jeho kolega pomocí fázové animace vyprávějí příběh slavné dřevěné postavičky způsobem, jakým to ještě na obrazovkách nikdo nezkusil. Nazývat jejich politicky angažovaný snímek druhým Faunovým labyrintem je možná přehnané, rozhodně si jej ale pusťte dřív, než o Vánocích. Na Štědrý den si spíš zopakujte klasiku Walta Disneyho z roku 1940.

„Šlo by Pinocchia natočit jinak, než dětsky? Podle mě ne.“ Takové komentáře zaznívaly na adresu příběhu o dřevěném chlapci, kterému povyrostl nos pokaždé, když zalhal, ještě v září tohoto roku. Tehdy totiž na Disney+ vyšel animovaný Pinocchio od Roberta Zemeckise. A režisér trilogie Návratu do budoucnosti, Falešné hry s králíkem Rogerem nebo Forresta Gumpa k němu přistoupil poměrně konzervativně. K nějakým změnám tu sice došlo, ne však tolik, aby se příběh výrazněji odlišil od originálu.

Na to měl kuráž až Guillermo del Toro a možná právě proto, na rozdíl od Zemeckise, sklízí i jiné, než vlažné reakce. Pinocchio Guillerma del Tora nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Tahoun na Oscara
Jeden dřevěný kluk se nyní pyšní logem Disney, zatímco ten druhý logem Netflixu. Očekávalo se, že bude úspěšnější ten první. Guillermo del Toro vzal ovšem filmařské otěže opět pevně do rukou a domov Myšáka Mickeyho úspěšně zastínil. Zatímco Zemeckisův Pinocchio působí dojmem rutiny, která se snaží ždímat osvědčenou látku bez větší autorské invence, Pinocchio od Netflixu a tedy del Tora svým poutavým vizuálním stylem, takzvaným stop-motion zpracováním, vypráví veskrze drsný příběh plný emocí. Film je nyní předním tahounem na Oscara za nejlepší animovaný film. A to nejen díky tomu, že není určen jen dětem.

Vojtěch Dyk - Ewan McGregor (Cvrček)

Noční můra před Vánoci
Guillermo del Toro patří například spolu s Timem Burtonem (už jste viděli seriál Wednesday?) ke skupině režisérů, jejichž rukopis a stylizaci poznáte na první pohled. Jeho vyšperkované světy plné roztodivných postaviček diváci naštěstí, stejně jako já, povětšinou milují. Obecně se dá také říct, že když del Toro chystá pohádku, člověk by si měl dvakrát rozmyslet, zda na ni do kina vezme své menší ratolesti. Nějaké ty noční můry jsou totiž v takovém případě v podstatě jistotou.

Pinocchio podepsal, co neměl. Proto musí makat pro cirkusáky.

Del Torova Pinocchia si v tuzemských kinech nevychutnáte, to ale vůbec nevadí. A co se koukání z dětmi týká, těch dospěláckých témat tu pár je, ale taky se tu dost zpívá a občas i humoří. Na druhou stranu je tu jednou z hlavních postav Smrtka s očima na křídlech, padají tu bomby na kostely s dětmi uvnitř a Geppetto tu víceméně automaticky hajluje. Je tedy nakonec na vás, zda si se svými ratolestmi nejdelší animovaný film natočený fázovou animací pustíte. Můžu-li radit, nebojte se toho.

Nahradí dřevěný syn toho zemřelého?

Kdo je cílovka?
Pokud bych měl kritizovat, je pravdou, že pro většinu dospělých bude nový Pinocchio Guillerma del Tora možná až moc infantilní. Pro většinu dětí může být naopak zase málo pohádkový. V del Torově podání je z původní pohádky, která před více než osmdesáti lety načrtla několik vážnějších témat, regulérní animované drama o tom, jak je důležité si vážit života. Jestliže tohle není poselství, které je dobré děti učit, pak už nevím, co ano.

Pinocchio Guillerma del Tora

  • Režie: Guillermo del Toro, Mark Gustafson
  • Předloha: Carlo Collodi (knížka)
  • Scénář: Guillermo del Toro, Patrick McHale, Matthew Robbins
  • Kamera: Frank Passingham
  • Hudba: Alexandre Desplat
  • Hrají: Ewan McGregor, Tilda Swinton, Christoph Waltz, Ron Perlman, David Bradley, Cate Blanchett, Finn Wolfhard, John Turturro, Tim Blake Nelson a další.
  • Produkce: Guillermo del Toro, Alexander Bulkley, Corey Campodonico
  • Střih: Ken Schretzmann

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek