metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

Pokračování zvrácené sci-fi hitovky trenduje na Netflixu. Je Krvavá Alice lepší než Hra na oliheň?

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Zhruba před dvěma lety jsme se na Netflixu dočkali vydařené seriálové adaptace japonské mangy Alice in Borderland. Ta patří, společně s jihokorejskou Hrou na oliheň, mezi to nejkrvavější a nejzvrácenější seriálové koukání, jaké jde na této platformě nalézt. Čekání se vyplatilo. Druhá řada je stejně fajn, jako ta první. A její konec fanouškům pořádně zamotal makovice.

Další 2 fotografie v galerii
Herečka Tao Tsuchiya jako Usagi a herec Kento Jamazaki jako Arisu | foto: NETFLIXMetro.cz

Možná jste se s Alice in Borderland alias krvavou Alicí poprvé setkali, stejně jako já, až poté, co jste předloni slupli jako malinu právě zmiňovaný jihokorejský seriálový hit s hlavonožcem v názvu. Oba seriály mají mnoho společného. V obou se divák dočká jak brutální krvavé vybíjené více či méně sympatických postav, tak potřebného filosofování o životě a smrti. Jinak tomu není ani v případě druhé řady japonského hitu, který svým názvem na literární klasiku Alenka v říši divů. Seriál proto nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Kostka i Battle Royale
Hlavní hrdinové krvavé Alice, která si hojně půjčuje nápady z jiných filmů jako Kostka, Saw, Jumanji, Battle Royale, Circle, Matrixu a dalších kousků, se na začátku první řady schovají před policií na veřejném záchodě. Když ale vyjdou ven, v ulicích Tokia najednou vůbec nikdo není. Parta v čele s hlavní postavou jménem Arisu poté zjišťuje, že se ocitla v alternativním světě. Zde musí pro své přežití pravidelně hrát hry, ve kterých jde o holý život.

Usagi musí v jedné z epizod přesvědčit cyniky z týmu Královny, aby se přidali na její stranu.

Pokud jste první sezónu neviděli, pokusím se vyhnout spoilerům. Podstatné je, že se Arisuovi a některým jeho přátelům podařilo na konci první řady dohrát všechny očíslované hry. Tím pro diváky na dva roky skončila první fáze vražedné podívané. Otevřený konec ale jasně naznačoval, že se v druhé sérii mírně změní nejen styl samotných her, ale také se pojede ve větším měřítku. To se od začátku druhé řady v podstatě i děje. Nezačíná se ale hnedle hraním zmiňovaných smrtelně nebezpečných her, které byly v minulé řadě tím nejzábavnějším. Nejprve postavy čelí masakru v ulicích od zbrusu nového terminátora v kápi - Pikového krále, aby si v dalších dvou epizodách zahráli překvapivě osobní srdcovou hru mezi přístavními kontejnery.

Podle mnohých je tahle část vůbec tou nejlepší z celé nové série. Ani v následujících dílech, ve kterých dostává vlastní dějovou linku a také více prostoru napřiklad perfektně napsaná postava geniálního Čišija, většinou ani nepokulhává logika. Což se o některých vzorech tvůrců jako je zmiňovaná série Saw či Battle Royale říct moc nedá.

Hrdličky z dystopie
Psychologicky vše rovněž šlape perfektně. Tvůrci umějí chytře sáhnout po přeživších postavách z předchozí řady, takže o interakce není nouze. Pikového krále, ze kterého se vyklubal jeden z hlavních záporáků, tak nahání nejen hlavní páreček Arisu a Usagi, ale také drsňák Aguni, kterému koncem předchozí řady silně hrabalo. Baví i noví hrdinové jako středoškolačka jménem Akan či křížový král, který sice nenosí kalhoty, charismatu má ale na rozdávání. Sympatické také je, že mají Arisu a Usagi na sebe mnohem více času a kromě filosofování dojde taky konečně na romantiku. Samozřejmě v cudných mezích, je to pořád japonský seriál. Žádnou erotiku opravdu nečekejte. Ale rozpouštění lidí v kyselině, vyhazování hlav do povětří a další podobné chuťovky nejsou pro tvůrce Alice in Borderland samozřejmě i nadále problém. Proč taky, když nás to tolik baví sledovat.

Ve druhé řadě se začíná víc kecat, filosofovat a také vzpomínat.

Šachmat pro tvůrce? Možná ano, možná ne
Seriálu se samozřejmě dá vytknout pár věcí. Třeba, že by hra jménem Šachmat neměla být piková, ale srdcová. Nebo, že některá úmrtí postav možná v té kvantitě nebrala tak za srdíčko, jak tvůrci tohohle krvavého sci-fi seroše možná plánovali. Jde ale bezesporu o velmi kvalitní podívanou, a to i přes velice kontroverzní finále, jenž mnohé zanechalo s otevřenou pusou. A některé dost naštvalo. Bude mít Alice in Borderland třetí řadu? Je to dost pravděpodobné. Prostor tu i díky otevřenému a mnohovrstevnatému konci bezesporu je. I kdyby ale na pokračování v budoucnu nedošlo, budu spokojen. Kéž by takhle efektně uměly končit všechny dobré seriály.

P.S. Druhá řada Hry na oliheň 2 se blíží. A vrátit se v ní, poměrně logicky, má jen pár postav.

Alice in Borderland (Imawa no Kuni no Alice)

  • Režie: Šinsuke Sató
  • Předloha: Haro Aso (komiks)
  • Scénář: Jasuko Kuramicu
  • Hudba: Jutaka Jamada
  • Hrají: Cujoši Abe, Šó Aojagi, Aja Asahina, Nobuaki Kaneko, Keita Mačida, Ajame Misaki, Ajaka Mijoši, Júki Morinaga, Nidžiró Murakami, Riisa Naka a další.
  • Střih: Cujoši Imai
  • Scénografie: Iwao Saitó
Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek