metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 6 °C

Pondělí 26. února 2024. Svátek má Dorota
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Název Glass Onion odkazuje na píseň skupiny Beatles z Bílého alba („White Album“). | foto: NETFLIX

Dvojka kriminálního hitu Na Nože je výpravná i ukecaná. Jen neví, kdy skončit

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Streamovací gigant Netflix opět rozdával vánoční dárky. Na sklonku roku divákům nadělil nic menšího než pokračování tři roky staré a po všech stránkách výborné detektivky Na nože. Satirická krimi komedie napodruhé bez problému opakuje téměř všechny klady, které máme na předchozím snímku režiséra Riana Johnsona rádi.

Protože si ale dvojku (a další případná filmová pokračování) objednala zmiňovaná streamovací služba s červeným N ve znaku, točilo se za mnohem astronomičtější peníz, než podstatně komornější jednička. Výstřední vyšetřovatel Benoit Blanc s tváří a šarmem Daniela Craiga se ocitá kvůli novému případu na řeckém ostrově, kde si někteří zbohatlíci parkují oblíbená auta na střechy svých domů a v halách vystavují drahé umění včetně pravé Mony Lisy.

Režisér ve snímku Na nože: Glass Onion na svůj předchozí úspěch velmi slušně navázal. Byť, jak už to bývá, ne tak úplně bezchybně. Přesto nesměla jeho dvojka Na nože chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Zleva: Edward Norton, Madelyn Clineová a Daniel Craig

O, O, Onion
Proslulý detektiv Benoit Blanc ve svém novém dobrodrůžu vyráží do Řecka v době pandemie koronaviru rozmotat spletitou záhadu, ve které figuruje miliardář a zdánlivě nesourodá parta jeho kamarádíčků. Skutečná herecká partička, která se na obrazovce tentokrát sešla, je pak solidní, byť o kapku slabší, než ta v jedničce. Edward Norton se v rolích blbců, jakým jeho miliardář Miles bezpochyby je, jako obvykle vyžívá. Dave Bautista a Kate Hudson jsou poměrně zábavní, ostatní herci spíš těží ze skvělého Johnsonova scénáře, včetně ke konci poněkud otravné ústřední postavy v podání herečky Janelle Monáe. Craigův Benoit Blanc a jeho přízvuk jsou pak tím, co stejně jako v jedničce funguje opět, ehm, na jedničku? Navíc režisér Johnson již nezkouší zastírat, jak velký fanda žánru a hračička vlastně je. O příjemně strávený večer se tedy postaral nejen mně, ale i početným zástupům diváků.

Ve filmu „hraje“ i Mona Lisa

Pocta, vykrádačka a přepálenka
Detektivní hříčka Riana Johnsona udělala před pár lety radost ledajakému fandovy žánru. Skládala se tu pocta ledasčemu a asi nikdo nepochybuje, že je Benoit Blanc v podání Craiga, vlastně jakýsi Johnsonův americký Poirot. Tento fakt podtrhuje výstředním chováním i již zmiňovaným humpoláckým akcentem. Když se ale Craig v jedničce columbovsky (či poirotovsky) motal mezi kulisami opulentní usedlosti v Nové Anglii, vše mělo komorní ráz.

Toho se dvojka částečně i záměrně zbavuje. Je to z několika důvodů. Tím nejhlavnějším je netflixovský zlatý cecek (mrk, mrk), díky kterému si tvůrci neodepřeli pořádně opulentní velkorysou výpravu i stopáž přesahující dvě a čtvrt hodiny. Celkově to pak kvůli lehce přestřelené délce a ne až tak zajímavé zápletce šlape malinko méně svižně, než bychom asi chtěli. Nemějte ale obavy, je to i tak pořád dostatečně dobrý.

Katarze českých sklářů
S bezednou kapsou streamovacího giganta si Johnsonova parta napodruhé zablbla ve velkorysých kulisách. Doufám, že se stejný feeling, který si filmaři přiznaně vypůjčili třeba i z filmů Stopa (1985), Vražda na večeři (1976) či Gosford Park (2001), vydrží i do pokud možno hodně brzy uvedeného třetího pokračování. Byl bych za to moc rád. Rian Johnson, kterému někteří fandové nemohou odpustit jeho osmou epizodu Hvězdných válek, v Na nože: Glass Onion potvrdil, že umí psát. Teď je ale ještě potřeba se doučit krotit stopáž a vlastní ego. A teď si jdu dát sklenku kombuchy od Jareda Leta. Nebo chilli omáčku od Jeremyho Rennera?

Detektiv Benoit Blanc

P.S. Tušili jste, že byly křišťálové plastiky, které sehrávají roli hlavně na konci filmu, vyrobeny v české sklárně? Tu prý osobně navštívil jeden z nejvýznamnějších filmových uměleckých designérů John Dexter. Už vím, co chci příští rok pod stromeček.

Na nože: Glass Onion

  • Režie: Rian Johnson
  • Scénář: Rian Johnson
  • Kamera: Steve Yedlin
  • Hudba: Nathan Johnson
  • Hrají: Daniel Craig, Edward Norton, Janelle Monáe, Kathryn Hahn, Leslie Odom Jr., Kate Hudson, Dave Bautista, Jessica Henwick, Madelyn Cline a další.
  • Produkce: Ram Bergman, Rian Johnson
  • Střih: Bob Ducsay
  • Scénografie: Elli Griff
  • Masky: Jeremy Woodhead
  • Kostýmy: Jenny Eagan

Komentáře

Hlavní zprávy

Znovu se v rozmanitých grimasách rozhýbe tvář proslulého spisovatele Franze Kafky

vydáno 26. února 2024  17:48

Rekonstrukce pohyblivé sochy znázorňující hlavu Franze Kafky, umístěné u obchodního centra Quadrio poblíž pražské Národní třídy, byla úspěšně završena. Už...  celý článek

Krvavý boj o Japonsko. Na obrazovky platformy Disney+ přichází ambiciózní seriál Šógun

vydáno 26. února 2024  15:42

Nová původní adaptace slavného románu Jamese Clavella Šógun, jejíž první dva díly si odbývají premiéru na obrazovkách streamovací platformy studia Disney,...  celý článek

Setkáte se s legendou světového šachu Višvanáthanem Ánandem? V Praze pobude tři dny

vydáno 26. února 2024  12:30

Hvězdy šachového nebe míří do Česka. Festival královské hry potrvá až do 7. března.  celý článek

Česká republika je jednou z nejlepších zemí pro život, říká cestovatel Petr Horký

vydáno 26. února 2024  5:35

Právě se pouštíte do rozhovoru, který vznikal na vzdálenost 14 tisíc kilometrů. Cestovatel, spisovatel a režisér Petr Horký totiž zrovna dlí na ostrově...  celý článek