metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 19 °C

Sobota 18. května 2024. Svátek má Nataša

„Pojď se prát ty bábovko“ i „chtěl jsem se projet jen okolo.“ Strážci zákona mají za sebou perný rok

  5:00
Napilno měli pražští policisté a strážníci v uprchlickém centru, na státních hranicích i při demonstracích proti vládě.
Strážníci z Prahy 3 hlídají i vánoční trhy. | foto: MP PRAHA

Práce mají hodně a kolegů málo. Tato definice na pražské strážce zákona seděla v uplynulém roce snad ještě více než v těch předchozích. Vyzvali jsme je proto, aby se pro deník Metro ohlédli a shrnuli, co je letos nejvíce zaměstnávalo.

„V první polovině roku to byla hlavně válka a s ní spojená pomoc v uprchlických centrech společně s nejrůznější asistencí žadatelům o azyl. Také se nám letos skokově navýšila kriminalita spojená s pocovidovým návratem turistů i jiných návštěvníků do hlavního města. V neposlední řadě se letos také konala celá řada protestních akcí a demonstrací, u kterých byla naše asistence rovněž nutná,“ říká pro deník Metro mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.

Málokdo ví, že policisté z hlavního města, kterých je podle Kropáčové o tisícovku méně, než by bylo třeba, jezdí také pomáhat s kontrolami na hranicích. I proto je jejich práce nejen pestrá, ale i náročná.

„Kolegové by se nám hodili prakticky na každé oddělení. Nejvíce však na dopravku a jednotlivá místní oddělení jako taková. Do našich řad chceme lákat další muže a ženy i v příštím roce. V rámci náborových kampaní klademe důraz hlavně na nejvyšší náborový příspěvek, vyšší plat, než byl nabízen doposud, i fakt, že zájemcům z jiných měst zajistíme bezplatné ubytování,“ vyjmenovává pro Metro Kropáčová.

V současnosti se u pražských policistů řeší podstav formou přesčasů. Policisté museli být letos v pohotovosti i proto, že se do širšího centra metropole vrátily nejrůznější gangy. Provádějí tu drobnou kriminalitu, kradou, přibylo i násilné trestné činnosti. „Skutečně nejde jen o kapsáře. Čísla nám letí nahoru, a to mnohonásobně,“ smutní Kropáčová.

Zajímavý rok mají za sebou i příslušníci Městské policie hlavního města Prahy. Podle její mluvčí Ireny Seifertové byl jiný v tom, že se museli strážníci učit za pochodu novým věcem, se kterými neměli zkušenosti.

„Po pandemii začala v únoru válka, která se naší země bezprostředně dotkla. Strážníci se téměř okamžitě zapojili do dění kolem přílivu uprchlíků a vedle standardních úkolů začali plnit úkoly státu. V květnu jsme ale také oslavili třicet let působení mezi bezpečnostními složkami a věříme, že máme nyní mezi nimi svoje pevné nenahraditelné místo,“ svěřuje deníku Metro Seifertová a dodává: „Dnes a denně se snažíme, aby ulice metropole byly bezpečnější. Vedle naší práce na ulici se staráme také o opuštěná zvířata. Díky lidem s velkým srdcem jejich pobyt u nás ale není dlouhý. Stejně tak jim děkujeme za štědrost a podporu.“

Strážníci mají pro deník Metro po ruce sestavený žebříček zajímavých situací, které jejich kolegové letos zažili. Někdy se do hlavní role spouštěče akce, která pak trenduje i na sociálních sítích Městské policie Praha, dostává alkohol, někdy lidská hloupost či neopatrnost.

„Někdy jsou pachatelé agresivní, jindy tak trochu roztomilí a někdy mimo realitu. Největší sledovanost, a tedy i dosah na našich sítích měla ve všech případech videa. Doba se mění a fotografie již nejsou in. Tato zpráva by měla také povzbudit všechny naše kolegy, kteří používají služební kamery. Má to smysl!“ komentuje pro zpravodaj Pražský strážník jeho redaktor Vojtěch Gabriel.

Nejvíce na Facebooku a Twitteru zaujal třeba příspěvek o dvou psovodech, kteří se vraceli z kynologické soutěže přes obec Sibřina. Kromě zlatého a stříbrného úspěchu se ten den strážníci Roman a Miloslav zasloužili o záchranu několika lidí z hořícího domu.

„Zaujal také příspěvek o starší dámě, která svému vnukovi koupila spreje, aby rozvinula jeho kreativní myšlení, a pak se s ním dopustila trestného činu poškozování cizí věci. Předpokládám, že nevědomky. Možná by bylo lepší, kdyby paní zapsala svého vnuka na výtvarný obor místní základní umělecké školy,“ komentuje úspěšný příspěvek Gabriel.

Pozornost přitáhl také incident, který zažili strážníci při kontrole parku na náměstí Míru. Strážník si u tramvajové zastávky všiml muže se psem, který nebyl na vodítku. Slušně ho vyzval, aby si dal zvíře na vodítko, načež mu muž odpověděl, že žádné nemá. „Pojď se prát,“ vyzval strážce zákona hned poté, co zapnul kameru. Strážník ho za to připoutal želízky k zábradlí kolem záhonu.

„Přísahám, čestný skautský, jen tady okolo,“ snažil se v dalším videu obhájit svou jízdu tátovým autem šestnáctiletý mladík. Auto pohybující se velmi nejistou, trhavou a pomalou jízdou zaujalo hlídku strážníků nedaleko Polikliniky Modřany ve dvanácté městské části. Případ nyní řeší kolegové ze státní policie.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Paralelní světy, kočka a pocuchaný mozek. Bestseller Temná hmota nepřekvapuje

Strážce streamu
vydáno 17. května 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Štve vás manželka? Děti pořád jen pyskují? Šéf je blbec? Nevadí. Stačí, když si promyslíte, jaké vaše životní rozhodnutí vás do tohohle neutěšeného...  celý článek

Fanoušci MHD vymění letos na akci Autobusový den terminál metra Letňany za Letenskou pláň

vydáno 17. května 2024  5:00

„Po šesti minulých ročnících, které se konaly v terminálu u stanice metra C Letňany, se letošní akce uskuteční na zcela novém místě! V sobotu 18. května...  celý článek

Stát na zastávce jako pařez není dobrá strategie. „Mávací“ zastávky čtenáři Metra nechtějí

vydáno 16. května 2024  12:00

I když převedení všech pražských autobusových zastávek do režimu na znamení nikdo z cestujících nechce, stejně to nejspíš na magistrátu odsouhlasí. V...  celý článek

Foťte jako Botticeli! Žádné složité nastavování mobilu, stačí jen pár jednoduchých triků

vydáno 15. května 2024  12:59

Pro dobrou fotku stačí dobrý mobil... Kdepak! Všichni tušíme, že jen ve fotoaparátu to není. S kolegyní jsme se zúčastnili kurzu focení iPhonem a i s...  celý článek