metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 9 °C

Pátek 23. února 2024. Svátek má Svatopluk
Strážníci z Prahy 3 hlídají i vánoční trhy. | foto: MP PRAHA

„Pojď se prát ty bábovko“ i „chtěl jsem se projet jen okolo.“ Strážci zákona mají za sebou perný rok

  5:00
Napilno měli pražští policisté a strážníci v uprchlickém centru, na státních hranicích i při demonstracích proti vládě.

Práce mají hodně a kolegů málo. Tato definice na pražské strážce zákona seděla v uplynulém roce snad ještě více než v těch předchozích. Vyzvali jsme je proto, aby se pro deník Metro ohlédli a shrnuli, co je letos nejvíce zaměstnávalo.

„V první polovině roku to byla hlavně válka a s ní spojená pomoc v uprchlických centrech společně s nejrůznější asistencí žadatelům o azyl. Také se nám letos skokově navýšila kriminalita spojená s pocovidovým návratem turistů i jiných návštěvníků do hlavního města. V neposlední řadě se letos také konala celá řada protestních akcí a demonstrací, u kterých byla naše asistence rovněž nutná,“ říká pro deník Metro mluvčí pražských policistů Eva Kropáčová.

Málokdo ví, že policisté z hlavního města, kterých je podle Kropáčové o tisícovku méně, než by bylo třeba, jezdí také pomáhat s kontrolami na hranicích. I proto je jejich práce nejen pestrá, ale i náročná.

„Kolegové by se nám hodili prakticky na každé oddělení. Nejvíce však na dopravku a jednotlivá místní oddělení jako taková. Do našich řad chceme lákat další muže a ženy i v příštím roce. V rámci náborových kampaní klademe důraz hlavně na nejvyšší náborový příspěvek, vyšší plat, než byl nabízen doposud, i fakt, že zájemcům z jiných měst zajistíme bezplatné ubytování,“ vyjmenovává pro Metro Kropáčová.

V současnosti se u pražských policistů řeší podstav formou přesčasů. Policisté museli být letos v pohotovosti i proto, že se do širšího centra metropole vrátily nejrůznější gangy. Provádějí tu drobnou kriminalitu, kradou, přibylo i násilné trestné činnosti. „Skutečně nejde jen o kapsáře. Čísla nám letí nahoru, a to mnohonásobně,“ smutní Kropáčová.

Zajímavý rok mají za sebou i příslušníci Městské policie hlavního města Prahy. Podle její mluvčí Ireny Seifertové byl jiný v tom, že se museli strážníci učit za pochodu novým věcem, se kterými neměli zkušenosti.

„Po pandemii začala v únoru válka, která se naší země bezprostředně dotkla. Strážníci se téměř okamžitě zapojili do dění kolem přílivu uprchlíků a vedle standardních úkolů začali plnit úkoly státu. V květnu jsme ale také oslavili třicet let působení mezi bezpečnostními složkami a věříme, že máme nyní mezi nimi svoje pevné nenahraditelné místo,“ svěřuje deníku Metro Seifertová a dodává: „Dnes a denně se snažíme, aby ulice metropole byly bezpečnější. Vedle naší práce na ulici se staráme také o opuštěná zvířata. Díky lidem s velkým srdcem jejich pobyt u nás ale není dlouhý. Stejně tak jim děkujeme za štědrost a podporu.“

Strážníci mají pro deník Metro po ruce sestavený žebříček zajímavých situací, které jejich kolegové letos zažili. Někdy se do hlavní role spouštěče akce, která pak trenduje i na sociálních sítích Městské policie Praha, dostává alkohol, někdy lidská hloupost či neopatrnost.

„Někdy jsou pachatelé agresivní, jindy tak trochu roztomilí a někdy mimo realitu. Největší sledovanost, a tedy i dosah na našich sítích měla ve všech případech videa. Doba se mění a fotografie již nejsou in. Tato zpráva by měla také povzbudit všechny naše kolegy, kteří používají služební kamery. Má to smysl!“ komentuje pro zpravodaj Pražský strážník jeho redaktor Vojtěch Gabriel.

Nejvíce na Facebooku a Twitteru zaujal třeba příspěvek o dvou psovodech, kteří se vraceli z kynologické soutěže přes obec Sibřina. Kromě zlatého a stříbrného úspěchu se ten den strážníci Roman a Miloslav zasloužili o záchranu několika lidí z hořícího domu.

„Zaujal také příspěvek o starší dámě, která svému vnukovi koupila spreje, aby rozvinula jeho kreativní myšlení, a pak se s ním dopustila trestného činu poškozování cizí věci. Předpokládám, že nevědomky. Možná by bylo lepší, kdyby paní zapsala svého vnuka na výtvarný obor místní základní umělecké školy,“ komentuje úspěšný příspěvek Gabriel.

Pozornost přitáhl také incident, který zažili strážníci při kontrole parku na náměstí Míru. Strážník si u tramvajové zastávky všiml muže se psem, který nebyl na vodítku. Slušně ho vyzval, aby si dal zvíře na vodítko, načež mu muž odpověděl, že žádné nemá. „Pojď se prát,“ vyzval strážce zákona hned poté, co zapnul kameru. Strážník ho za to připoutal želízky k zábradlí kolem záhonu.

„Přísahám, čestný skautský, jen tady okolo,“ snažil se v dalším videu obhájit svou jízdu tátovým autem šestnáctiletý mladík. Auto pohybující se velmi nejistou, trhavou a pomalou jízdou zaujalo hlídku strážníků nedaleko Polikliniky Modřany ve dvanácté městské části. Případ nyní řeší kolegové ze státní policie.

Komentáře

Hlavní zprávy

Robotický psycholog není vysavač. Vaše data jsou v bezpečí, tvrdí podnikatel

vydáno 23. února 2024  5:00

Česká platforma VOS.health, kterou založil mladý podnikatel Jiří Diblík s kolegou Ondřejem Kopeckým, pečuje o mentální zdraví více než tří milionů lidí po...  celý článek

Svépomoc je fajn věc. Nejde ji ale chtít po všech, říká kutil a moderátor Libický

vydáno 22. února 2024  13:14

Už nějaký ten rok natáčí hobby pořady. Jeho Libovky Pepy Libického jsou určeny pro všechny, kterým se líbí ručně vyrábět, rekonstruovat, budovat, tvořit,...  celý článek

Více podnikatelek by pozitivně ovlivnilo tuzemskou ekonomiku, tvrdí odborníci

vydáno 22. února 2024  4:55

Být pánem svého času by nevadilo mnohým Čechům. O podnikání je v Česku stále větší zájem. Touha po nezávislosti nabírá na síle.  celý článek

Komerční sdělení

Rohálovská desítka láká na šampionát veteránů i favority z minulých let

vydáno 22. února 2024

Jako už tradičně se sjedou i letos 24. února do Prusinovic na Kroměřížsku vyznavači běhu, aby se postavili na start 31. ročníku silničního závodu...  celý článek