metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír

Dalších 7 fotografií v galerii
Naomi Ackie ve filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody | foto: Falcon

RECENZE: Whitney chtěla jen zpívat. Životopisný film o zpěvačce se zaměřuje více na hudbu

  15:37
Různých snímků včetně několika dokumentů vzniklo o Whitney Houstonové za posledních deset let, tedy od doby, kdy zemřela, několik. Některé se více zabývaly jejím soukromým životem včetně drogových eskapád. Tvůrci filmu Whitney Houston: I Wanna Dance with Somebody, který jde zítra do kin, se však vydali jinou cestou.

Nemusíte být zrovna znalec populární hudby, abyste věděli, co slavná zpěvačka zažila. V 80. letech nevhodnou lesbickou lásku, bouřlivé manželství s Bobbym Brownem, složité vztahy s rodiči a později s dcerou, ale i závislosti, které se jí staly osudné.

Snímek z filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

To všechno akcentuje i režisérka Kasi Lemmonsová v novince, jejíž stopáž se vyšplhala na téměř dvě a půl hodiny. K ruce měla Anthonyho McCartena, který psal scénář už pro Bohemian Rhapsody. Ostatně Hollywood rychle zjistil, že životopisné snímky hvězdných umělců se dobře prodávají, což mezitím doložily filmy Rocketman či Elvis. Ostatně brzy má dojít i na samotného Michaela Jacksona.

Zní opravdová Whitney
Každopádně Lemmonsová a McCarten chtěli dát ve filmu prostor hlavně písním, které Whitney tak proslavily. Ostatně věta, že má prostě jen zpívat, zaznívá ve snímku od různých postav hned několikrát. Hudba skutečně prostupuje celým dějem významně. Tvůrci obstarali původní nahrávky Houstonové, často i v jednotlivých stopách, a pro film je opět smíchali tak, abyste si její obdivovaný hlas vychutnali i v kinosále.

Naomi Ackie ve filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

Herečka Naomi Ackieová, jež Whitney ztvárnila, se brilantně vtělila do osoby, kterou znal celý svět. Ať už jde o gesta, mimiku, či mluvu, kdy se musela zbavit hlavně britského přízvuku. A na začátku ji i uslyšíte zpívat. Po většinu filmu ale skutečně zní hlas samotné Whitney.

„Její schopnost podmanit si jakoukoli píseň a fascinovat jimi posluchače po celém světě byla naprosto jedinečná,“ říká třicetiletá herečka. A skutečně jsou momenty, kdy vám i ve vyhřátém v kině běhá mráz po zádech, jako když Whitney zpívá americkou hymnu při finále Super Bowlu, a někdy se možná přistihnete, že si jen tak podupáváte do rytmu. Mimochodem, tenhle soundtrack bude bomba. Problém nastává, když v otitulkovaném filmu necháte sdělení některých závažných okamžiků na textech písní, které titulky nemají. Ne všichni diváci pak mohou porozumět. Zatímco zvukově se daří prodat písně parádně, občas chybí obrazová velkolepost, která zdobila třeba Bohemian Rhapsody.

Naomi Ackie ve filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

Ano, hádky, alkohol, cigarety, trochu té rasové otázky, to všechno je ve filmu také zmíněné, ale tvůrci se nevyžívají v drsných záběrech a ostatně i samotný závěr je poctou hudbě, tělo tonoucí ve vaně by skutečně nebyl ten pravý konec.

Tak trochu už to znáte
Pomocí střihů prostředí se Lemmonsová vyrovnává s mnohými klíčovými momenty v životě zpěvačky a nechává právě znít ony písně. Až si řeknete, co se tedy děje v tak štědré stopáži, když se mnohé velké věci z 90. let odbývají v několika minutách včetně trochu úsměvné epizody s filmem Osobní strážce, který Whitney vystřelil až k nebesům. Kořením jsou opět a především písničky, případně dialogy s blízkými.

Naomi Ackie a Stanley Tucci ve filmu Whitney Houston: I Wanna Dance With Somebody

Z hereckých výkonů je třeba vyzdvihnout ještě Stanleyho Tucciho v roli hudebního producenta Cliva Davise. Mimochodem Davis film spoluprodukoval a dodal tvůrcům dost osobních zážitků. To on kdysi objevil v klubu v New Jersey „nejlepší hlas generace“, jak Whitney označil.

Hodnocení

75 %

V traileru k filmu se mluví o tom, že spatříte Whitney tak, jak ji neznáte. To se daří jen částečně. Pokud vám totiž není třeba patnáct let, museli jste mnohé někde vidět, číst či slyšet. Prodat slavnou postavu přes její osobitost a touhu zpívat a bavit lidi se však povedlo obstojně. Emoce jsou zde silné, tak se nechte chytit.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek