metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Suchý vzduch poznáme podle potřeby více mrkat. | foto: iSTOCK

Zrádné sucho je pastí pro oči, lékaři radí pravidelně mrkat. Nejde o překlep

  11:00
Na horách vás může potkat sněžná slepota, potíže se zrakem způsobuje například také cukrovka.

Pokud jste s příchodem studených měsíců založili sluneční brýle hluboko do šuplíku, je načase je znovu vytáhnout. Zima je totiž pro oči v mnoha aspektech rizikovější než letní období. Chránit si zrak před slunečním záření napadne asi každého. Mžourání do prudkých paprsků je nepříjemné, automatickou reakcí těla je sklopení hlavy a přivření očí. Jenže UV záření působí na spojivku a rohovku po celý rok. Napadne-li k tomu bílá nadílka, rázem se pohyb venku mění v nástrahu pro zdraví. Paprsky se totiž od sněhu odrážejí přímo do očí. „Pokud v zimě necháte na sněhu a slunci zrak bez ochrany, zvyšuje se riziko vzniku zánětu spojivek, ale také zánětu rohovky,“ varuje Jakub Šneberk, lékař z oční kliniky Lexum Praha Budějovická.

Takzvaná sněžná slepota se projeví zhruba za tři až šest hodin po příchodu z venku pálením, řezáním nebo bolestí očí. Chladný vzduch navíc udržuje mnohem méně vlhkosti než vzduch teplý. Sucho tak na nás číhá doslova na každém kroku.

Pomůže otevřít okno a nekouřit
V bezpečí ale nejsme ani uvnitř. Dříve přetopené kanceláře jsou sice v současnosti kvůli šetření energií o pár stupňů chladnější, i tak se ale jedná o velmi suché prostředí. „V zimě se v ordinacích častěji setkáváme s projevy syndromu suchých očí, tedy s narušením tvorby slzného filmu, které se projevuje podrážděním, začervenáním, nadměrným slzením a pocity únavy, pálením a řezáním,“ popisuje Šneberk problémy pacientů.

Principy, které takto namáhaným očím uleví, se mohou zdát až banálně jednoduché. „Všeobecně je důležité dodržovat dostatečný pitný režim, při práci na počítači si dělat pauzy, doporučuji desetivteřinové promrkání v rychlém sledu,“ uvádí Šneberk.

Jako vždy stojí také za pozornost zkontrolovat správné nastavení pracovního místa. „Je potřeba dodržovat správné ergonomické podmínky a vzdálenost od počítače,“ radí oční lékařka Anna Topinková z plzeňské ordinace. „Úlevu mohou přinést také ochranné brýle s modrým filtrem k eliminaci negativního vlivu krátkých neviditelných vlnových délek záření z obrazovky,“ pokračuje Topinková a dodává, že neméně důležité je i správné osvětlení a při práci bychom neměli sedět proti oknu.

Se suchostí pomůže i jednoduché vyvětrání nebo procházka na čerstvém vzduchu. „Dále nekouřit a vyhýbat se zakouřeným místnostem. Vhodné je také užití zvlhčovače vzduchu, v neposlední řadě při pocitech pálení, řezání a očním diskomfortu doporučuji užití kvalitních umělých slz bez konzervantů,“ říká Šneberk.

Může to být vážné
Oči nejsou pouze oknem do duše, mohou signalizovat závažnější zdravotní problémy, ke kterým patří i cukrovka druhého typu. Ta totiž ničí kardiovaskulární systém, ohrožuje ledviny a škodí i nervům, proto se diabetikům horší zrak „Cukrovka je v Česku nejčastější důvod slepoty,“ varuje Ondřej Vrtal, vedoucí diabetologického centra Nemocnice České Budějovice. Pokud vás oči trápí, návštěvu lékaře proto neodkládejte.

Brýle mějte vždy s sebou
Na co tedy během chladných měsíců nezapomenout? Mějte po ruce sluneční brýle a nestyďte se je použít. Velmi důležité jsou především ve dnech, kdy zpoza mraků vysvitne slunce, a na horách. Pokud trpíte suchostí očí, pořiďte si zvlhčující kapky. Při intenzivní práci na počítači si dávejte pravidelné pauzy, měňte vzdálenost, na kterou se díváte, a nezapomínejte mrkat.

Pro zdraví očí je důležitý dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitaminy A, C a E. Nezapomínejte také na omega-3 mastné kyseliny, lutein obsažený v zelené zelenině a vejcích nebo dostatek antioxidantů. Nekuřte a vyhýbejte se pobytu v zakouřených prostorách. Kouř je pro oči dráždivý a neprospívá jejich zdraví. Kouření navíc zvyšuje například riziko onemocnění věkem podmíněné makulární degenerace. Udržujte povrch oka dostatečně zvlhčený.

Pomůže dostatečný pitný režim, zvlhčující oční kapky bez konzervantů i zvlhčovače vzduchu. Chraňte oči před UV zářením a nečistotami pomocí slunečních a ochranných brýlí. Nevynechávejte pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře. Frekvence závisí na vašem věku.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Přerovská padesátka a její varianty lákají širokou veřejnost na túru

vydáno 5. března 2024  13:34

Okolím Přerova projde v sobotu 9. března 42. ročník pochodu Přerovská padesátka neboli Memoriálu Jiřího Caletky, pojmenovaného podle jednoho z jeho...  celý článek

Nejpracovitější filmová herečka Petra Hřebíčková hledá chlapa. Už zase

vydáno 5. března 2024  12:31

Nová komedie od tvůrců hitu Ženy v běhu se blíží do kin. Dostane v ní oblíbená herečka možnost zazářit i jinak než jako obvykle? Tedy jako ztrhaná matka...  celý článek

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek