metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav
Suchý vzduch poznáme podle potřeby více mrkat. | foto: iSTOCK

Zrádné sucho je pastí pro oči, lékaři radí pravidelně mrkat. Nejde o překlep

  11:00
Na horách vás může potkat sněžná slepota, potíže se zrakem způsobuje například také cukrovka.

Pokud jste s příchodem studených měsíců založili sluneční brýle hluboko do šuplíku, je načase je znovu vytáhnout. Zima je totiž pro oči v mnoha aspektech rizikovější než letní období. Chránit si zrak před slunečním záření napadne asi každého. Mžourání do prudkých paprsků je nepříjemné, automatickou reakcí těla je sklopení hlavy a přivření očí. Jenže UV záření působí na spojivku a rohovku po celý rok. Napadne-li k tomu bílá nadílka, rázem se pohyb venku mění v nástrahu pro zdraví. Paprsky se totiž od sněhu odrážejí přímo do očí. „Pokud v zimě necháte na sněhu a slunci zrak bez ochrany, zvyšuje se riziko vzniku zánětu spojivek, ale také zánětu rohovky,“ varuje Jakub Šneberk, lékař z oční kliniky Lexum Praha Budějovická.

Takzvaná sněžná slepota se projeví zhruba za tři až šest hodin po příchodu z venku pálením, řezáním nebo bolestí očí. Chladný vzduch navíc udržuje mnohem méně vlhkosti než vzduch teplý. Sucho tak na nás číhá doslova na každém kroku.

Pomůže otevřít okno a nekouřit
V bezpečí ale nejsme ani uvnitř. Dříve přetopené kanceláře jsou sice v současnosti kvůli šetření energií o pár stupňů chladnější, i tak se ale jedná o velmi suché prostředí. „V zimě se v ordinacích častěji setkáváme s projevy syndromu suchých očí, tedy s narušením tvorby slzného filmu, které se projevuje podrážděním, začervenáním, nadměrným slzením a pocity únavy, pálením a řezáním,“ popisuje Šneberk problémy pacientů.

Principy, které takto namáhaným očím uleví, se mohou zdát až banálně jednoduché. „Všeobecně je důležité dodržovat dostatečný pitný režim, při práci na počítači si dělat pauzy, doporučuji desetivteřinové promrkání v rychlém sledu,“ uvádí Šneberk.

Jako vždy stojí také za pozornost zkontrolovat správné nastavení pracovního místa. „Je potřeba dodržovat správné ergonomické podmínky a vzdálenost od počítače,“ radí oční lékařka Anna Topinková z plzeňské ordinace. „Úlevu mohou přinést také ochranné brýle s modrým filtrem k eliminaci negativního vlivu krátkých neviditelných vlnových délek záření z obrazovky,“ pokračuje Topinková a dodává, že neméně důležité je i správné osvětlení a při práci bychom neměli sedět proti oknu.

Se suchostí pomůže i jednoduché vyvětrání nebo procházka na čerstvém vzduchu. „Dále nekouřit a vyhýbat se zakouřeným místnostem. Vhodné je také užití zvlhčovače vzduchu, v neposlední řadě při pocitech pálení, řezání a očním diskomfortu doporučuji užití kvalitních umělých slz bez konzervantů,“ říká Šneberk.

Může to být vážné
Oči nejsou pouze oknem do duše, mohou signalizovat závažnější zdravotní problémy, ke kterým patří i cukrovka druhého typu. Ta totiž ničí kardiovaskulární systém, ohrožuje ledviny a škodí i nervům, proto se diabetikům horší zrak „Cukrovka je v Česku nejčastější důvod slepoty,“ varuje Ondřej Vrtal, vedoucí diabetologického centra Nemocnice České Budějovice. Pokud vás oči trápí, návštěvu lékaře proto neodkládejte.

Brýle mějte vždy s sebou
Na co tedy během chladných měsíců nezapomenout? Mějte po ruce sluneční brýle a nestyďte se je použít. Velmi důležité jsou především ve dnech, kdy zpoza mraků vysvitne slunce, a na horách. Pokud trpíte suchostí očí, pořiďte si zvlhčující kapky. Při intenzivní práci na počítači si dávejte pravidelné pauzy, měňte vzdálenost, na kterou se díváte, a nezapomínejte mrkat.

Pro zdraví očí je důležitý dostatek čerstvého ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vitaminy A, C a E. Nezapomínejte také na omega-3 mastné kyseliny, lutein obsažený v zelené zelenině a vejcích nebo dostatek antioxidantů. Nekuřte a vyhýbejte se pobytu v zakouřených prostorách. Kouř je pro oči dráždivý a neprospívá jejich zdraví. Kouření navíc zvyšuje například riziko onemocnění věkem podmíněné makulární degenerace. Udržujte povrch oka dostatečně zvlhčený.

Pomůže dostatečný pitný režim, zvlhčující oční kapky bez konzervantů i zvlhčovače vzduchu. Chraňte oči před UV zářením a nečistotami pomocí slunečních a ochranných brýlí. Nevynechávejte pravidelné preventivní prohlídky u očního lékaře. Frekvence závisí na vašem věku.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek