metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil

Další 1 fotografie v galerii
Zahájení pilotního provozu Centra následné podpory uprchlíkům z Ukrajiny. Na snímku Zdeněk Hřib. (14. prosince 2022) | foto: Jakub Stadler, MAFRA

Pokud Spolu neobsadí šest radních, tak se rozpadnou, tvrdí dosluhující primátor Hřib

  5:00
Koalice Spolu se nedohodla s Piráty a STAN. Bylo to jen kvůli obstrukcím ze strany odcházejícího primátora?

Dnešní jednání zastupitelů hlavního města bude pro mnohé speciální. Zdeněk Hřib se ho patrně naposledy zúčastní jako pražský primátor. Jeho strana – Piráti – půjde společně se STAN s největší pravděpodobností do opozice. Muselo se to stát?

Nejpravděpodobnější kandidát na nového lídra Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) tvrdí, že ano. Jeho koalice Spolu podle něj během předchozích jednání splnila všechna přání Pirátů včetně požadavku na radního pro dopravu. Nebylo to ale nic platné a Piráti chtěli stále víc. Podle Hřiba to ale bylo jinak. „Koalice Spolu si před volbami naplánovala získat čtyřicet procent hlasů. To se však nestalo, dokonce nezískali ve třech politických subjektech dohromady ani 25 procent hlasů. Přesto stále chtějí celému městu poroučet sami a jejich nabídka od 22. října nedoznala žádné změny,“ říká pro deník Metro Hřib a dodává, že Piráti a STAN získali v pražských komunálních volbách v součtu více hlasů než Spolu.

Hřib se proto diví tomu, proč vítězná koalice trvá na obsazení většiny radních. Konkrétně šesti z jedenácti. Převaha radních vítězné strany přitom bývá ve vedení města obvyklá.

„Podle toho, jakou mají ve Spolu předvolební dohodu, je navíc zjevné, že pokud by neobsadili šest radních, tak se rozpadnou. Rozvržení rady, které navrhuje Spolu, odmítl i STAN – rozhodně tedy nejde jen o Piráty. Nově vytvořená pozice investičního gubernátora z ODS by udělala z ostatních radních jen údržbáře. Náměstek pro dopravu by tak byl v médiích kritizován za zácpy, ale neměl by možnost řešit výstavbu metra nebo investice do silnic,“ míní Hřib, podle kterého je přitom radní pro investice uměle vytvořená pozice, která nikdy v moderní historii Prahy neexistovala a jejímž cílem je soustředit moc nad investicemi do rukou pouze jednoho člověka z ODS.

„To, že to zástupci koalice Spolu podávají jako prevenci opakování kauzy Dozimetr, je absurdní. Dozimetr se přece vůbec netýkal investic na magistrátu, ale pouze zakázek dopravního podniku a problém byl naopak právě v tom, že se rozhodování o zakázkách soustředilo u jedné osoby,“ dodává pro deník Metro Hřib.

Podle dosluhujícího primátora byly na magistrátu naopak již za této koalice zavedeny rozsáhlé kontrolní a protikorupční mechanismy, a právě proto se zakázek magistrátu kauza Dozimetr podle něj vůbec netýká.

Svoboda má ale coby lídr Spolu odlišný názor. Jsou to podle něj právě Piráti, kdo si za svého působení účelně vytvořil radního pro transparentnost. Výsledkem jeho práce byla podle Svobody právě kauza Dozimetr. „Já říkám, že korupční praktiky tolerovat nechci a nebudu. A proto jsme určili radního pro investice, který bude garancí kontroly investic napříč kompetencemi všech radních. Ostatně přijde mi docela podivné, že po letošní korupční kauze, kdy musel na magistrátu zasahovat Útvar pro odhalování organizovaného zločinu, za což nesou Piráti spoluzodpovědnost, se této transparentnosti a kontrole tak brání,“ kontruje pro deník Metro Svoboda.

Piráti mohli mít podle zástupců Spolu v radě ze všech stran největší zastoupení: 1. náměstka pro dopravu – a to včetně inovací a Smart City – plus další silové resorty, jako je majetek, životní prostředí a školství. „Co více bychom měli straně, která skončila ve volbách třetí, ještě nabídnout?“ kroutí hlavou Svoboda.

Nevyhráli

  • Na tolikátém místě skončili Piráti v pražských komunálních volbách. Vítězné Spolu doposud nemá primátora.
  • Piráti měli touhle dobou ve vítězném roce 2018 Zdeňka Hřiba v čele města asi měsíc.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek