metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Dalších 10 fotografií v galerii
Záběr z filmu Avatar: The Way of Water | foto: Falcon

RECENZE: Modré bytosti jsou zpět. Cameronovy podvodní výpravy jsou nosné jako akční scény

  16:43
Od zítřka můžete do kin zajít na novinku Avatar: The Way of Water. Pokračování komerčně i divácky velmi úspěšného Avatara na sebe nechalo čekat dlouhých třináct let. Režisér James Cameron sci-fi umí, a přestože je děj slabší, vizuální podívaná za to stojí.

Děj se opět točí kolem modrých obyvatel planety Pandora, tentokrát se zaměřuje na dospívající generaci. Zápletka tříhodinového filmu by se dala shrnout jako trable šestičlenné rodiny. Hlavní postavy Jack Sully (hraje Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldanová), které už známe, založili rodinu a musí se vypořádat se vzdorujícími puberťáky. Ti zákazy rodičů porušují, ač jsou otázkou života a smrti.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Zároveň musí potomky ochránit před lidskými narušiteli, kteří chtějí Pandoru kolonizovat a Sullyho, původně člověka, jenž se postavil za domorodé Na’vi, se zbavit. Z rodného lesa se proto modrá rodinka vydá hledat azyl k vodním lidem z klanu Metkayina. Jejich náčelník Tonowari (Cliff Curtis) je i přes protesty družky Ronal (Kate Winsletová) přijme mezi sebe a lesní lidé se tak začnou adaptovat na mořské prostředí. Výkony lze hodnotit těžko, propojit si počítačově upravené postavy se skutečnými herci je složité.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Výpravy pod vodní hladinu za rozličnými mořskými tvory ukousnou velkou část filmu a jsou skvělým vytržením z reality. Potápění je známou Cameronovou vášní a oko znalce je patrné. Díky efektům, na kterých je snímek postavený, je podmořské rozjímání stejně nosné jako akční části. Bystrému divákovi neujde ani ekologický podtext. Nejpatrnější je z brutálního vypalování lesů lidskou rasou nebo v kontrastu krásné divoké přírody a lidského industriálního města.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Pokud si také, jako já, první film po těch letech už nepamatujete, možná budete na začátku dvojky lehce zmatení, nebudete vědět, kdo je kdo, proč chtějí „zlí lidé“ Pandoru obsadit a jak se stalo, že Sully zmodral. Zopakovat si jedničku bych doporučila, ale není to nutnost. Flashbacků do minulosti je dost na to, aby si i neznalec dal skládačku jakžtakž dohromady.

70 %

Verze ve 3D také není špatná, ale celkovému zážitku toho moc nepřidá, v některých momentech je problikávání, patrné na větších světlých plochách, až rušivé. Otevřený konec i Cameron slibují další pokračování. Snad na ně nebudeme muset čekat dalších třináct let.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek