metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

RECENZE: Modré bytosti jsou zpět. Cameronovy podvodní výpravy jsou nosné jako akční scény

  16:43
Od zítřka můžete do kin zajít na novinku Avatar: The Way of Water. Pokračování komerčně i divácky velmi úspěšného Avatara na sebe nechalo čekat dlouhých třináct let. Režisér James Cameron sci-fi umí, a přestože je děj slabší, vizuální podívaná za to stojí.
Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water | foto: Falcon

Děj se opět točí kolem modrých obyvatel planety Pandora, tentokrát se zaměřuje na dospívající generaci. Zápletka tříhodinového filmu by se dala shrnout jako trable šestičlenné rodiny. Hlavní postavy Jack Sully (hraje Sam Worthington) a Neytiri (Zoe Saldanová), které už známe, založili rodinu a musí se vypořádat se vzdorujícími puberťáky. Ti zákazy rodičů porušují, ač jsou otázkou života a smrti.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Zároveň musí potomky ochránit před lidskými narušiteli, kteří chtějí Pandoru kolonizovat a Sullyho, původně člověka, jenž se postavil za domorodé Na’vi, se zbavit. Z rodného lesa se proto modrá rodinka vydá hledat azyl k vodním lidem z klanu Metkayina. Jejich náčelník Tonowari (Cliff Curtis) je i přes protesty družky Ronal (Kate Winsletová) přijme mezi sebe a lesní lidé se tak začnou adaptovat na mořské prostředí. Výkony lze hodnotit těžko, propojit si počítačově upravené postavy se skutečnými herci je složité.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Výpravy pod vodní hladinu za rozličnými mořskými tvory ukousnou velkou část filmu a jsou skvělým vytržením z reality. Potápění je známou Cameronovou vášní a oko znalce je patrné. Díky efektům, na kterých je snímek postavený, je podmořské rozjímání stejně nosné jako akční části. Bystrému divákovi neujde ani ekologický podtext. Nejpatrnější je z brutálního vypalování lesů lidskou rasou nebo v kontrastu krásné divoké přírody a lidského industriálního města.

Záběr z filmu Avatar: The Way of Water

Pokud si také, jako já, první film po těch letech už nepamatujete, možná budete na začátku dvojky lehce zmatení, nebudete vědět, kdo je kdo, proč chtějí „zlí lidé“ Pandoru obsadit a jak se stalo, že Sully zmodral. Zopakovat si jedničku bych doporučila, ale není to nutnost. Flashbacků do minulosti je dost na to, aby si i neznalec dal skládačku jakžtakž dohromady.

70 %

Verze ve 3D také není špatná, ale celkovému zážitku toho moc nepřidá, v některých momentech je problikávání, patrné na větších světlých plochách, až rušivé. Otevřený konec i Cameron slibují další pokračování. Snad na ně nebudeme muset čekat dalších třináct let.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

Ovčí střeva, dvoumetrový černoch a zrádný robot. Vetřelec slaví 45 let

vydáno 22. června 2024  5:08

„Vetřelec je bezchybný organismus. Jeho dokonalosti se může vyrovnat jenom jeho zrůdnost,“ cedí mezi zuby android Ash. Tváří v tvář Ripleyové obdivuje...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek