metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -1 °C

Sobota 2. prosince 2023. Svátek má Blanka
Strážce streamu
Další 3 fotografie v galerii
Trol trochu vypadá jako Hynek Čermák | foto: NETFLIXMetro.cz

Když se moří s trolem „Noři“. Tvůrci severské netflixovky škobrtli v závěru

  14:00
STRÁŽCE STREAMU - Skandinávská krajina jako z cestovní brožury, pohádkovo-mysteriózní atmosféra, která pozvolna přechází do norského katastrofického filmového experimentu „Godzilla bez Godzilly“. Předvídatelný trhák, který jde vyšlapanou cestičkou plnou hollywoodských klišé stejně hlasitě, jako ústřední mystické monstrum. To vše je snímek Trol - netflixovská novinka, která je především splněným milníkem v kariéře režiséra Roara Uthauga. Ten jakoby si zde zkoušel vše, co se před pár lety naučil při natáčení filmu Tomb Raider. Je samozřejmě otázkou, kolik diváků to bude bavit.

V nitru norského pohoří procitl při ražbě železničního tunelu prastarý trol a nesourodá parta hrdinů musí spojit síly a zastavit ho dřív, než stačí zpustošit všechno kolem. Včetně hlavního norského města Osla, kde je patrně cíl jeho procházky. Tak se dá v kostce shrnout děj snímku Trol. Na Netflixu je tahle novinka v posledních dnech hit. Možná je to kvůli příjemné porci slušně vypadajících triků, akci i správně přepáleným hláškám.

Nikdo ale asi nejspíš nebude popírat, že jde o průměrnou žánrovku, na níž jsou sympatické spíše ambice tvůrců natočit evropskou katastrofickou podívanou ve stylu Godzilly od Rolanda Emmericha. Snímek nicméně nesměl chybět v naší internetové rubrice Strážce streamu.

Gard B. Eidsvold

Volejte Grétu
„Že za to můžou klimatické změny? Zavoláme Grétu.“ Tak zní jedna z těch lepších hlášek, které ve filmu hojně zaznívají. Trol je přesně ten typ snímku, který se dá velice snadno kritizovat nejen za ně. Ale to by se nejspíš snadno dal i tehdy, kdyby ho tvůrci pojali jako komorní horor odehrávající se výhradně v norské divočině. A ne jako akční megafilm kráčející cestou zámořských filmařů. A je to cesta mnohdy neoriginální a poněkud klišovitá.

V pramenech staré severštiny jsou trollové popisováni jako stvoření přebývající v odlehlých horách, skalách nebo v jeskyních, kde společně žijí v malých rodinných společenstvích.

Norský King Kong, tedy pardon Trol, po třaskavém úvodu nejprve klasicky nažene ke stolu několik politiků a odborníků někde v bunkru, pak zástupci vlády seženou jedinou vědkyni v Norsku, která má nějaký vztah k trolům (i když se ještě neví, že jde o podobnou bestii) a může se začít s naháněčkou. Uthaugův Trol je bezesporu experiment. Nakračuje si sice ke dvojce, a ta možná i vznikne, i přes pěkná čísla však není další Uthaugova účast moc pravděpodobná. Proč, to se mě neptejte. Něco mi ale říká, že režisér příjemného Tomb Raideru z roku 2018 či katastrofické Vlny (2015) nemá na druhé díly štěstí. Možná je ani točit nechce. Povinné našlápnutí k sequelu proto berte s rezervou.

Ine Marie Wilmannová a Mads Sjøgård Pettersen

Nora z Norska
Trol chce být unikátním blockbusterem ze severských kulis. Ve výsledku jde však hlavně o sympatickou poctu hollywoodským katastrofickým filmům, která si jako ústřední motiv vyzobla nadpřirozenou bytost mající základ v severské mytologii a skandinávské lidové slovesnosti. Co nás čeká příště? Skřeti, Gnóm, nějaký trolův příbuzný? Nejspíš nic. A je to i dobře. Tvůrcům Trola totiž v polovině snímku, maximálně ve druhé třetině vyprchaly dobré nápady a zůstaly jen „povinná“ klišé. Pro někoho to bylo stejně tak jisté, jako že ráno vyjde sluníčko nad Oslem.

Trol

 • Režie: Roar Uthaug
 • Scénář: Espen Aukan
 • Kamera: Jallo Faber
 • Hudba: Johannes Ringen
 • Hrají: Ine Marie Wilmann, Kim S. Falck-Jørgensen, Mads Sjøgård Pettersen, Gard B. Eidsvold, Anneke von der Lippe, Fridtjov Såheim a další.
 • Produkce: Espen Horn, Kristian Strand Sinkerud
 • Střih: Christoffer Heie, Jens Peder Hertzberg
 • Zvuk: Tomas Naug, Christian Schaanning, Kristian Tybakken
 • Scénografie: Koja
 • Masky: Dorte Pedersen
 • Kostýmy: Karen Fabritius Gram

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek