metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 1 fotografie v galerii
Honza Šilar si také v MHD představuje pod svým nosem drobné pírko. | foto: H.Š.

Ječnou na jeden nádech? Vyzkoušejte i vy dechové cvičení určené speciálně pro jízdu MHD

  5:00,  aktualizováno  15:56
Ať už se při čtení tohoto článku nacházíte právě v metru, autobusu, nebo tramvaji, zpomalte nyní svůj dech a pokuste se udělat mezi zastávkami co nejméně nádechů a výdechů. Snažte se docílit pouze jednoho nádechu a výdechu mezi stanicemi. Proč byste to měli provádět? Podle lektora a trenéra dýchání Honzy Šilara tím snížíte pocity únavy, stres a posílíte imunitu.

„Budete se divit, ale průměrně člověk zvládne na jeden nádech a výdech až devadesát procent stanic pražského metra. Cesta mezi všemi stanicemi trvá zpravidla jednu až dvě minuty a je pouze několik příkladů, kde cesta trvá déle než dvě minuty,“ říká pro deník Metro Šilar.

Lektor a trenér dýchání Šilar je bývalý voják z povolání.

Cesta pražským metrem může být podle něj nejen pro čtenáře deníku Metro často stresující či jakkoli jinak nepříjemná. Pokud si ale osvojí pár triků, mohou se stát příležitostí k relaxaci a odpočinku. „Zjistíte, jak je na tom zdraví vašeho dechu. Podle toho, jak vám to půjde, nebo ne. Budete-li s tím mít potíže, pravděpodobně by se vám hodilo navštívit pár mých lekcí dýchání,“ radí Šilar, na jehož webových stránkách, respektive s jejich pomocí, si lze kapacitu plic předem zdarma otestovat.

Raději vsedě
S nadsázkou by se dalo říct, že se dechové cvičení může hodit i v případě, že někdo z cestujících v MHD nelibě zapáchá. Je nasnadě, že je potřeba trénovat také v případě, když chcete přejet na jeden nádech delší trasu. Například velkou část Ječné ulice, tedy z tramvajové zastávky I. P. Pavlova na Štěpánskou či Karlovo náměstí.

„Z důvodu bezpečnosti provádějte cvičení, pouze pokud v hromadné dopravě sedíte. Pro dosažení nejlepších výsledků v této technice je zapotřebí navození celotělové relaxace. A kdyby to bylo prováděno vestoje, můžete se uvolnit až příliš a ztratit rovnováhu při náhlém pohybu vozidla,“ popisuje Šilar a dodává: „Těhotné ženy a osoby s vážným srdečním či plicním onemocněním by toto cvičení měly provádět s vyšší mírou obezřetnosti vůči svému stavu a nepřekračovat svou komfortní zónu.“ Cvičení vám také nebude připadat příliš pohodlné, jste-li zrovna najedení. „Nedosáhnete dobrých výsledků, protože vaše tělo se právě vypořádává s obsahem žaludku a to ho stojí velké množství energie,“ vysvětluje pro deník Metro Šilar.

Proč (ne)dýchat
Zpomalené dýchání s sebou podle odborníků přináší nevídané množství zdravotních benefitů. „Zpomalené dýchání má příznivý účinek na nervovou soustavu, jsme díky němu klidnější, sníží se míra produkce stresových hormonů a máme menší tendence k rozvoji úzkostí. Způsobuje také samovolné uvolnění hladkého svalstva po celém těle, neboť se v něm zvyšuje hladina plynu oxidu uhličitého, který má vazodilatační účinky. Snížením dechové frekvence můžeme v našem těle také cíleně zrychlit trávicí proces a zefektivnit odpočinek a buněčnou regeneraci,“ uzavírá Šilar.

DECHOVÁ CHALLENGE ANEB POKYNY KE CVIČENÍ

  • Zkusíte to také? Sedněte si, uvolněte své tělo a v momentě, kdy se v metru, tramvaji nebo autobuse rozezní signál k zavírání dveří, zavřete oči, vydechněte a s doklapnutím dveří se začněte pomaličku a jemně nadechovat nosem.
  • Prodlužte svůj nádech, co nejvíce to půjde. Představte si, že přímo pod nosem máte lehké pírko. A toto pírko se nepohne ani o milimetr díky tomu, že tolik snížíte množství vzduchu protékajícího nosem.
  • Nadechujte se postupně nejdříve do spodní části plic. Veďte dech do břicha a zapojte tak bránici. Veďte dech do mezižeberních svalů a vnímejte, jak se rozšiřuje spodní část vašeho hrudního koše. Pak veďte svůj dech i směrem k páteři zhruba v polovině výšky vašich zad. Můžete použít vizualizaci, kdy si představíte, jako by byl nadechovaný vzduch kapalina, která stéká vašimi dýchacími cestami dolů do plic a vaše plíce plní zespoda nahoru. Nikoli shora dolů, jak to často většina z nás vnímá. Nepřemýšlejte, jak dlouho se nadechujete, nehodnoťte to.
  • Nadechujte se tak dlouho a tak jemně, jako byste se měli nadechovat už nekonečně dlouho. Až naplníte své plíce až po okraj, začněte ihned pomalu a stejně jemně nosem vydechovat. Opět si představte drobné pírko, které je pod vaším nosem zcela bez hnutí, protože vydechujete tak jemně, že s ním závan vzduchu ani nepohne. Čím více u toho uvolníte své tělo, tím více kyslíku ušetříte a tím déle dokážete prodloužit svůj dech. Pomůže vám také zavření očí a tím i omezení rušivých vizuálních vjemů.
  • Honza Šilar, který se s deníkem Metro podělil o své zkušenosti, je lektor a trenér dýchání. Při své práci pomáhá lidem s obtížemi, jako jsou alergie, astma, spánková apnoe či postcovidový syndrom. Odmala trpěl alergiemi a astmatem, což se po jeho službě v armádě zhoršilo. „Celých 25 let nic nepomáhalo, až jsem konečně objevil ozdravné účinky funkčního dýchání – a astma bylo během půl roku nadobro pryč. Změnilo mi to život tak, že jsem se rozhodl pro změnu kariéry,“ říká Šilar, jehož cesta vedla k metodě holotropního dýchání.
  • „To je celosvětově uznávaná terapeutická metoda vyvinutá českým rodákem Stanislavem Grofem, která dokáže svojí účinností nahradit psychedeliky asistovanou terapii. V této metodě má Šilar rodinné kořeny. Jeho vlastní i nevlastní otec jsou průkopníci techniky. Oba jsou certifikovaní přímo Stanislavem Grofem a pomáhají lidem s psychickými obtížemi již přes 30let (Jan Šilar a Miroslav Kašpar). Více o tom popsal Šilar ve svém článku na webu: https://honzasilar.cz/holotropni-dychani/otec-a-syn-tym-facilitatoru-holotropniho-dychani/.

Komentáře

Hlavní zprávy

Létající gladiátoři se vrátí do Prahy. Tentokrát už bez jezdce Petra Kuchaře

vydáno 7. prosince 2023  7:00

V sobotu se v pražské O2 areně představí motokrosové hvězdy během show plné ohňů, nebezpečných triků a dechberoucích skoků. Nejstarší freestyle...  celý článek

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek