metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin

Další 1 fotografie v galerii
Legenda praví, že Anička Degenová byla anděl | foto: Metro.cz

Malostranský hřbitov vznikl kvůli morové epidemii. Teď se tu konají i koncerty

  5:00
Hned vedle hučí rušná Plzeňská ulice, ale tady je klid. Ve stínu velkých stromů tu lidé během parného červnového odpoledne relaxují. Někdo si čte knížku, jiní se jen procházejí zelenou přírodou. Místo se smutnou minulostí píše nový příběh.

Malostranský hřbitov na Smíchově vznikl při morové epidemii v roce 1680 v místě, kde byla vinice. Pohřebiště stávalo za městem, postupně ale bylo obklopeno zástavbou, a tak v roce 1884 zdejší pohřbívání zcela ustalo. „Dokonce se uvažovalo o tom, že se hřbitov úplně zruší,“ vypráví při prohlídce Tereza Vaňáčová, provozně-technická náměstkyně Hřbitovů a pohřební služby hl. m. Prahy (HPS). „Proti zrušení se však vzedmulo několik vln nevole. Například spisovatel Jakub Arbes napsal stať Vymírající hřbitov,“ přidává další zajímavost Vaňáčová.

Pietní místo zůstalo zachováno, ale postupně začalo chátrat. Náhrobky nebo sochy, většinou z dílen významných autorů, se dostaly do alarmujícího stavu. Zpustlý a zarostlý hřbitov byl dokonce v roce 2001 pro veřejnost uzavřen. „Naše organizace proto přistoupila k revitalizaci. Prořezali jsme zeleň a vybudovali nový systém cest, zároveň renovujeme zdejší náhrobky. V roce 2016 byl hřbitov opět otevřen,“ popisuje záchranu místa Vaňáčová.

Malostranský hřbitov je hojně navštěvovaný.

HPS momentálně pracuje na opravě hrobky rodiny Staňkových v horní části areálu. Řeší i žalostný stav hřbitovní zdi. V dohledné době chce organizace také opravit hrobku hraběte Leopolda Thun-Hohensteina. Původní majitel usedlosti Cibulka tu byl pochován v roce 1826. Jeho náhrobek je dominantou celého hřbitova.

Ten v posledních letech slouží nejen jako park, ale také jako dějiště divadelních představení či nejrůznějších kulturních akcí. HPS uvažuje i o tom, že zde vytvoří naučnou stezku. Bez zajímavosti není ani to, že zdejší hřbitov, stejně jako mnoho dalších v Praze, má digitální mapu. Po kliknutí na hrob se objeví fotografie a informace o vybraném místě či panoramatický pohled do okolí.

LEGENDA O ANIČCE

  • Ač byla ještě holčička, zvala domů žebráky a pomáhala jim. Její život ale netrval dlouho, při hře s panenkou vypadla z okna.
  • Její zdejší pomníček vznikl v roce 1851 a ihned se stal poutním místem. Děti z okolí sem přicházely a na náhrobek kladly lístečky se svými přáními. Dodnes sem lidé nosí hračky a zapalují svíčky. Legenda inspirovala spisovatele Františka Kožíka k napsání knihy Svatá holčička. Ta vyšla v roce 1943, aby povzbudila čtenáře v době okupace.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek