„Stále hledáme sousedy, kteří by rádi kompostér, kam lze umístit rostlinný odpad ze zahrady i z vlastní kuchyně. Společné kompostéry vedou nejen ke snižování množství směsného odpadu končícího ve spalovně, ale také motivují ke sběru bioodpadu, který tvoří až čtyřicet procent odpadů v domácnosti a z něhož vznikne hodnotná surovina. Kompostér zároveň podporuje komunitní život lidí, které spojuje nejen nadšení pro kompostování,“ říká radní pro životní prostředí a klima Prahy 6 Petr Palacký. Jeden kompostér může sloužit až padesáti domácnostem. V těchto dřevěných bednách s víky, které lze využívat bez omezení a zdarma, se odpadky mění v kvalitní hnojivo. Výsledný kompost pak lze využít pro pěstování v zahradě nebo při péči o zeleň kolem domu.
„Všechny kompostéry mají tři komory – do jedné se bioodpad ukládá, v druhé probíhá přeměna na kompost a ze třetí se hnojivo odebírá. Nádoby jsou opatřeny uzamykatelným zámkem na kód a jsou vyrobeny z modřínového dřeva v integrační dílně Kokozy, která zaměstnává osoby s duševním onemocněním,“ popisuje pro deník Metro mluvčí Prahy 6 Marek Zeman. Šestá městská část pokračuje v rozšiřování komunitního kompostování společně s organizací Kokoza. Ta je spoluautorem také tři roky starého veřejného kompostéru v Příběnické ulici v Praze 3. Komunitní kompostování se pod vedením organizace uchytilo i na Letné. Podobně mohou zpracovávat bioodpad rovněž na desítce.
„Náš tým je zpočátku uživatelům kompostérů k dispozici, aby poradil, co a jak do nádob ukládat, jakých chyb se vyvarovat, nabízí praktické ukázky i on-line podporu, díky které zvládne kompostovat opravdu každý,“ doplňuje Soňa Houžvová z Kokozy.
Každý komunitní kompostér potřebuje své správce, kteří dohlížejí na správný průběh kompostování. Ti jsou vždy dva pro každou lokalitu.