metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Ve Švehlově ulici to podle řady řidičů kouří déle než rok. | foto: M. S.

Vyřešili jsme záhadu hostivařské kouřící díry. Ve Švehlově ulici se vypařuje voda

  6:00
„V Hostivaři, nedaleko místního obchodního centra, se už minimálně rok nachází díra, ze které se pořád intenzivně kouří. Teď je nově pár týdnů oplocená. To je takový problém zjednat za takhle dlouhou dobu nápravu?“ S touhle otázkou a zároveň i tipem na článek pro deník Metro přispěchala minulý týden naše dlouholetá čtenářka Martina, jež si nepřála uvést celé jméno.

Podobné záhady máme u nás v redakci rádi, o něco méně v lásce je ovšem mají nejrůznější městské instituce, na které se kvůli nim obracíme. Příkladem za všechny budiž zástupci Pražských vodovodů a kanalizací (PVK).

„Nevím, jak by se mohlo kouřit z vodovodního nebo kanalizačního řadu,“ komentuje pro deník Metro mluvčí PVK Tomáš Mrázek. K dýmu valícímu se již měsíce hned vedle frekventované hostivařské dopravní tepny se nehlásili ani zástupci Pražské plynárenské. Jako akci Pražské teplárenské pak pro deník Metro situaci označila mluvčí Technické správy komunikací (TSK) Barbora Lišková. „Jedná se o havárii horkovodu, kterou opravuje společnost Termonta Praha,“ specifikuje pro Metro Lišková.

Podle Marka Pšeničného, mluvčího Pražské teplárenské, jejíž cedulka visí i na kovovém hrazení kolem díry, není plůtek kolem šachty v chodníku umístěný náhodou. Lidé z tepláren zde údajně, ač to nemusí být na první pohled znát, na problému intenzivně pracují. S ním souhlasí i Pavel Maďar, jenž je v teplárnách manažerem zákaznického portfolia Čechy.

„Příčinou tohoto jevu je spodní voda, která se na našem potrubí zahřívá a způsobuje na tomto místě páření. Vyprojektovali jsme řešení této situace a aktuálně jsme ve fázi přípravy opravných prací. Předpokládáme, že proběhne již v řádu týdnů. Obyvatele prosíme o shovívavost a strpení,“ uzavírá pro deník metro Maďar.

Záhada týkající se díry nedaleko tramvajové zastávky Obchodní centrum Hostivař není ani zdaleka jedinou podobnou, kterou deník Metro v minulosti řešil. Po původu díry v silnici na autobusovém nádraží Smíchov, která byla „opravena“ tím, že ji někdo provizorně překryl plechem, deník Metro kvůli složitým majetkovým vztahům pátral před lety několik týdnů. Ještě déle, asi deset měsíců, pak trvalo, než se díru podařilo na příkaz dopravního podniku opravit. Poklop, který se občas stával i cílem opileckých posunovacích žertíků, totiž překrýval nepoužívané ústí do šachty kolektoru. Místo bylo mezi cestujícími nechvalně proslulé kvůli nepříjemnému řinčení, které improvizovaný dekl – nedbale položený kus plechu – vydával při každém přejetí kol.

Po původu podivných kruhových děr pátral deník Metro také na podzim loňského roku. Procházka Sliveneckou ulicí v Praze 5 kvůli nim připomínala chůzi po překážkové dráze. Pražská vodohospodářská společnost tehdy nestihla před zimou položit provizorní povrch komunikace, což však bylo podmínkou TSK související se zimní údržbou. Situace v Hlubočepech v lecčems připomínala i asfaltové provizorium, na které upozorňovali čtenáři před pár lety na Karlově náměstí.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek