metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil

Další 2 fotografie v galerii
Victoria’s Secret je největším světovým maloobchodním prodejcem spodního prádla. Provozuje více než 1350 obchodů po celém světě a zaměstnává přes 25 tisíc osob s výraznou převahou žen. | foto: VICTORIA’S SECRET

Jako Primark. V České republice se postupně otevírají legendární řetězce

  13:35
Češi se brzy dočkají nového, Američany milovaného fastfoodu. Dámy si mohou zase v první tuzemské prodejně poprvé koupit prádlo od Victoria’s Secret.

Česká republika je bohužel pro velké množství zahraničních řetězců, značek a firem stále neperspektivní lokalitou. Ačkoli o sobě rádi hovoříme jako o zemi v srdci Evropy, reálně nás mají velké značky, jako jsou například Netflix, McDonald’s či Coca-Cola zařazené do východní Evropy. Je proto příjemné, že se nyní do tuzemska chystá či zde čerstvě otevřelo hned několik velkých jmen.

Viktoriino tajemství
Příběh asi nejznámější značky dámského spodního prádla na světě – Victoria’s Secret – se začal psát v roce 1977. Tehdy se jistý Roy Raymond v americkém San Franciscu rozhodl, že všem, a hlavně mužům ukáže, že nákup spodního prádla může být i příjemnou záležitostí. Jak marketingová pohádka praví, sám se necítil dobře při nákupu spodního prádla pro svoji manželku. Oblečení či vůně od této značky, se kterou jsou spjata jména světových modelek Naomi Campbellové a Evy Herzigové, si Češky doposud mohly pořídit dvěma způsoby. Buďto v zahraničí, či nakoupit on-line. Minulý měsíc ale firma konečně otevřela svou první tuzemskou prodejnu.

„V květnu 2023 se globální síť značky rozrůstá o první český obchod s kompletním sortimentem Nový obchod Victoria’s Secret najdete v obchodním centru Westfield Chodov. Těšit se můžete na široký výběr ikonických podprsenek, kalhotek a nočního prádla z různých kolekcí včetně oblíbené Victoria’s Secret PINK,“ říká výkonná ředitelka firmy a PR Natalie Savić Madiová.

Co je franšíza

  • Anglický pojem „to franchise“ vyjadřuje udělení povolení na prodej produktů nebo poskytování služeb v konkrétní oblasti jednou firmou firmě druhé.
  • V Česku působí víc než tři sta systémů, které vykazují prvky franšízingu. Téměř tři čtvrtiny z těchto konceptů nabízí služby, necelá čtvrtina připadá na franšízy obchodní.
  • Nejvíc franšíz je v gastronomii, mezi franšízovými obchody se nejčastěji objevuje prodej kosmetiky, módy a potravin. Asi šedesát procent konceptů působících v Česku má tuzemské kořeny.

Nový obchod podle ní nabízí také bezplatnou, personalizovanou službu „bra fitting“ – školení odborníci vám tu v rámci takzvaného one-to-one servisu pomohou s výběrem padnoucího prádla. Podle informací deníku Metro se tu dveře netrhnou. Situace, jaká nastala při otevření první české pobočky módního řetězce Primark na pražském Václavském náměstí, tedy histerie a dlouhé fronty, se tu však nekonala.

Sendvič od Pepka
Samostatnou kapitolou jsou fastfoodové řetězce, respektive jejich tuzemská absence. Před lety se Češi konečně dočkali prvního amerického franšízového restauračního řetězce Pizza Hut a Hooters, z republiky naopak odešly zástupci řetězce Panda Express, Dunkin’ Donuts či Little Caesars Pizza, Big Food, Pasta pasta, Gyros-gr a Nordsee. Šušká se také to, že se do regionu střední a východní Evropy chystá legendární fastfood Taco Bell. Co je naopak stoprocentně potvrzené, je to, že se mají v tuzemsku v následujících měsících poprvé objevit zástupci řetězce Popeyes. Jedna pobočka se otevře v Praze, druhá v Brně – a zbylé dvě neznámo kde. Řetězec nabízející louisianskou tradiční kuchyni chce doplnit námi oblíbenou trojku – McDonald’s, KFC a Burger King. Fastfoodová síť Popeyes, která momentálně funguje ve třiceti zemích světa a oblíbená je zejména v Americe, kde má více než 3800 poboček, totiž plánuje velkou expanzi do Evropy a cílí především na Českou republiku, Polsko a Rumunsko. Řetězec, jenž má ve jméně detektivní postavu Gena Hackmana z filmu Francouzská spojka či kresleného Pepka námořníka, bude na menu nabízet kořeněná kuřecí křidýlka či kuřecí sendviče.

Pizza i netradiční fitness
Existuje také mnoho franšízových konceptů z USA, které v současnosti hledají v Česku partnery. Patří mezi ně i značka Pie Five, jež slibuje do pěti minut připravit ručně vyráběnou pizzu z čerstvých surovin, které si sami vyberete. Firma patří do skupiny Rave Restaurant se sídlem v Dallasu, která provozuje přes dvě stě restaurací po celém světě. V Česku by chtěla nabídnout i koncept restaurace Pizza Inn nabízející tradiční i speciální pizzy, saláty, těstoviny, křidýlka, sendviče a dezerty.

Své místo na českém trhu chce získat také Fitness klub Anytime. Společnost Self Esteem Brands, která jej provozuje na pěti tisících míst v 39 zemích světa, chce Čechům nabídnout fitness kluby otevřené dvacet čtyři hodin sedm dní v týdnu. Podobnou službu u nás dosud nabízely pouze menší posilovny.

Ještě více koblih
Do tuzemska by již brzy mohl vtrhnout také fastfood Duck Donuts. Jeho sortiment do jisté míry připomíná nabídku konkurenta Donuter Donuts, který v Česku aktuálně působí. Základ tvoří koblihy, které si ozdobíte podle svých představ, sendviče, zmrzlina nebo koktejly. První pobočku ve Spojených státech otevřel v roce 2007, o šest let později vznikla první franšíza. V současnosti má Duck Donuts přes 215 poboček ve Spojených státech, další vznikají za hranicemi.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek