metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 1 °C

Středa 6. prosince 2023. Svátek má Mikuláš
Zleva: herci Nicholas Hoult a Nicolas Cage | foto: CinemArt

Nabízí hororová komedie Renfield i něco víc než jen slavného herce utrženého ze řetězu?

  14:00
Příběhů o praotci všech upírů Drákulovi už bylo natočeno opravdu hodně. Bylo tedy načase, aby dostali na plátnech prostor jeho rivalové (Van Helsing z roku 2004 je nejen pro mě dodnes oblíbenou blbinkou), ale i jeho parťáci.

Renfield byl v knihách i filmech a seriálech doposud prezentován jako Drákulův slouha, který kratší či delší dobu sledoval zvěrstva, jaká upír svého času prováděl. A ani mu to moc, i kvůli jejich specifickému vztahu ovládajícího/ovládaného, dvakrát nevadilo.

Chris McKay, režisér snímků LEGO® Batman a Válka zítřka, sehnal do role hlavního antagonisty Nicolase Cage, který se v roli vyloženě našel. Pomiňme jeho typickou šílenou hereckou podobu, kterou mají fandové v oblibě desítky let. Cage se navíc dal slyšet, že jeho láska k Christopheru Leemu je důvodem, proč točí horory. Lee je přitom považován za jednoho z nejlepších herců, jací ztvárnili Draculu na plátně. Osudově působí také fakt, že strýc Nicolase Cage, Francis Ford Coppola, režíroval Draculu z roku 1992.

Šílený hororový úlet
Renfield je přesně ten typ snímku, který již v prvních fázích projektu, prakticky od prvního oznámení, lákal internetové nadšence. Jak by také ne. Když totiž obsadíte do své šílené hororové komedie krále bláznivých kreací Nicolase Cage, máte vlastně napůl vyhráno. Příběh Drákulova věrného sluhy v podání herce Nicholase Houlta bavil fanoušky už v upoutávkách. Kromě humoru totiž servíroval i porci akce a sympatické brutality. Není bez zajímavosti, že si film dobře vedl i začátkem tohoto měsíce na hororovém filmovém festivalu Overlook. Zde ho měli možnost vidět první diváci. A podle reakcí většiny z nich se zdálo, že je hlavní devízou Renfielda nejen Cageův výkon, ale i tvůrčí nadhled. Zároveň se zde prý také skládá sympatická pocta upířímu žánru a zároveň klasickým hororovým filmům studia Universal.

O čem to je?
Snímek si odbyl premiéru v tuzemských kinech včera. A o čem přesně pojednává? Přináší nám příběh Renfielda (Nicholas Hoult), Drákulova věčně oddaného a neustále ponižovaného služebníka. Renfield je nucen shánět pro svého historicky nejnarcističtějšího pána požadovanou kořist a splnit každý jeho příkaz bez ohledu na to, jaké ponížení při tom zažívá. Ale teď, po staletích otroctví, Renfield zjišťuje, že existuje život i mimo stín Pána temnot. Jeho nový osobní cíl je tedy jasný. Dokázat přijít na to, jak ukončit svou závislost na jeho vůli.

Budoucnost monster
Renfield nejenže vychází z původního díla Brama Stokera, ale je také součástí světa monster studia Universal. Možná si někteří fandové vzpomenou, že se tohle studio pokoušelo před zhruba šesti lety vytvořit propojený vesmír ve stylu marvelovek, který chtělo zalidnit právě svými klasickými monstry. Po Mumii s Tomem Cruisem a Russellem Crowem, která tehdy debutovala, měla následovat Frankensteinova nevěsta, v níž se po boku Javiera Bardema objevila Angelina Jolie. Další kroky by vedly k Neviditelnému muži s Johnnym Deppem, případně i k Vlkodlakovi s Dwaynem Johnsonem. Všichni antihrdinové se pak měli sejít v jakýchsi hororových Avengers, kteří měli zbořit pokladny kin. Praxe ale byla jiná. Mumie, jež neuspokojila diváky ani kritiky, pořádně finančně zklamala. Frankensteinova nevěsta, který měla jít do kin v únoru 2019, byla poté odložena na neurčito. Poté byl oficiálně zrušen i Dark Universe, jak se měl onen propojený vesmír jmenovat.

Budoucnost universalovských monster je nyní v rukou filmového Renfielda a jeho pána. Úspěšný snímek Neviditelný z roku 2020, který byl první vlaštovkou současné kapitoly jejich nové éry, totiž cestičku příliš neušlapal. Ukázal pouze to, že není potřeba snímky složitě propojovat. Stačí „jen“ pár chytrých nápadů, šikovní trikaři a poctivé filmařské řemeslo.

Pokud si budou tvůrci pod vedením Universalu i nadále vědomi obsáhlé divácké zkušenosti a nebudou se snažit znovu vymýšlet vymyšlené, věřím a doufám, že bude mít v budoucnu úspěch nejen Renfield. Když to totiž klasická monstra od Universalu balila naposledy, bylo mi to trošku líto.

Zubaté seriály

  • Bledé obličeje, černé hábity a dlouhé ostré zuby lačnící po krvi? Ale kdepak. Speciálně v některých seriálech platí, že upíři nejsou jen za záporáky.
  • V devadesátých letech byl pro diváky hrdinou třeba upír Angel ze seriálu Buffy, přemožitelka upírů (1997). Hrdina měl u diváků takový úspěch, že se po čase přestěhoval do vlastního seriálu Angel (1999). Poté se postava objevovala v Buffy už jen jako občasný host. Jeho seriál se dočkal pěti řad, ukončen byl v roce 2003. Angel – upír s duší se v něm v ulicích Los Angeles snažil pomáhat bezmocným a nadále pokračovat v boji proti zlu, aby tak odčinil staré hříchy.
  • Dalším seriálem, kde se upírům dá snadno fandit, jsou Upíří deníky (2009). Jeho tvůrci zubaté nadlidi romantizují, podobně jako to dělá filmová série Stmívání. Seriál se dočkal osmi sezon a byl ukončen v roce 2016.

Komentáře

Hlavní zprávy

Objevování opuštěných domů je v Česku fenomén, říká zakladatel projektu Poznej domy

vydáno 6. prosince 2023  4:24

„Je to jedno z koření života. Kdo je trochu dobrodružnější povahy, je na takovém místě ve svém živlu. A kdo není, pro toho ten první připraví pěkné...  celý článek

Tentokrát budu tátu dirigovat já, říká pro deník Metro Felix Slováček mladší

vydáno 5. prosince 2023  19:17

Saxofonista a klarinetista Felix Slováček mladší v lednu chystá další koncert s názvem Lady Carneval a největší hity božského Káji. Písně jako Kávu si...  celý článek

Stalo se před 106 lety. Kyselina pikrová zažehla malou sněžnou Hirošimu

vydáno 5. prosince 2023  16:45

Psal se prosinec roku 1917 a první světová válka spěla ke svému rozuzlení. Jenže přišla opomíjená katastrofa v daleké Kanadě.  celý článek

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek