metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Autor textu na šále | foto: Metro.cz

Netopýr, kukla nebo modřiňák. Kurz závěsné akrobacie bolí, ale také těší

  6:00
Síla v rukách a klid na přemýšlení. I to je na šále důležité.

Jelikož se část mojí rodiny pohybuje v disciplínách nového cirkusu, když přišla nabídka zkusit si kurz závěsné akrobacie, neváhal jsem.

„S sebou pohodlné oblečení – ideálně dlouhé legíny a tričko s rukávem,“ tak zněly pokyny Ivany Kolcunové před workshopem, který se konal v My Sky Studiu v centru Prahy. Ivana je vzdušná akrobatka a autorka představení obnaŽENA. Nakonec nás dorazilo šest s různými očekáváními, ale všichni odhodláni zkusit si něco nového. „Zvedám doma syny, tak snad nějakou sílu mít budu,“ pokouším se na úvod při představování o vtip. Záhy poznávám, že se mi nošení, houpání a zvedání vyplácí. Vyšplhat až nahoru mi nečiní velké potíže, pak už ale tápu. Druhý cvik, který zkoušíme, je totiž o zlomení se v pase. Místo toho jen padám na žíněnku, zamotaný do šály.

Někdy je potřeba opravdu zapojit správně mozek. Na šálu se totiž dávají nohy někdy zvenku, jindy se obtáčí zevnitř. Ve vzduchu se zase zapojují různé svalové partie. Jak se šála v prostoru houpe, je nutné chytře přesouvat těžiště a vnímat, co se při jakém pohybu s tělem děje.

Zkoušíme pár cviků, ale zhruba po půlhodině zjišťujeme, jak strašně nás bolí ruce a prsty. Dostávají totiž neskutečně zabrat – a zcela jinak než při ťukání do klávesnice.

Po menší pauze se ale vrhám na další výzvy. Leje ze mě pot, ale za zvuků rockové hudby hledám nové síly, jak se vypořádat s tím kusem látky visícím ze stropu.

„Tomuhle cviku říkáme modřiňák,“ nezlepšuje situaci Ivana, ale nějaká ta bolest už nehraje moc roli. Zkoušíme si dokonce, jak se zavěsit hlavou dolů jako netopýři, a to prosím bez rukou.

Nejsladší je ale po hodině a půl na závěr zabalení se do kokonů vytvořených Ivanou ze šál, kde si ve vzduchu relaxujeme. Bolí to, ale víte co? Šel bych zas.

Kde si zkusit disciplíny nového cirkusu?

Chcete-li se do věci vrhnout po hlavě, můžete se zapsat do kurzů velkých center. V Praze jde o Cirqueon, který už má dvě haly, a KD Mlejn.

  • Obě místa nabízejí množství kurzů pro děti i dospělé.
  • Pokud si ale chcete některé věci jen vyzkoušet, můžete zavítat na některou z novocirkusových akcí. Nejbližší příležitost nabízí Cirkus Base. Jde o novinku z dílny Centra pro nový cirkus – Cirqueonu. Ode dneška do 13. května rozbilo cirkusovou vesničku na chomutovském hřišti u Městského parku, totéž chystají v Praze na Ladronce od 20. května do 2. června. Více informací na cirkusbase.cz.
  • „Cirkus Base je možnost, jak vyvézt jedinečný koncept Cirqueonu za hranice Nuslí, kde sídlíme, a vyzkoušet si ho na vlastní kůži ve veřejném prostoru. V jeho rámci si děti i dospělí osahají cirkusové disciplíny v otevřených i plně vedených workshopech,“ vysvětluje umělecká ředitelka Cirqueonu Šárka Maršíková.
  • V Plzni na akci Žonglobalizace bude cirkusová zóna a doprovodný program každý den festivalu od 14. do 20. května.
  • Spousta možnosti bude také na letošním 20. ročníku festivalu Letní Letná (17. srpna až 3. září). Návštěvníci si mohou zdarma vyzkoušet některý z workshopů, od cirkusových až po výtvarné. Organizátoři tradičně pořádají letní příměstské tábory. Více na webu letniletna.cz. Letní tábory pořádá také Cirqueon.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek