metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 14 °C

Pátek 1. března 2024. Svátek má Bedřich
Pětikilometrový singletrack je vhodný pro rodiny s dětmi. Kola zde i půjčí. | foto: Lipno.info

Lipno, to není jen nádrž nebo lyžování. Letní sezonu otevírá zajímavou dávkou adrenalinu

  6:34
Mají to tady chytře vymyšlené. Auto zaparkujete nedaleko přehrady přímo v Lipně nad Vltavou, vyjedete lanovkou na vrch Kramolín a tam se rozhodnete, jak strávíte den.

Máte malé děti? Zajděte do interaktivní přírodní herny Království lesa. Máte rádi stromy? Vystoupejte stezkou nad jejich koruny a kochejte se nádhernými výhledy. Nebo je libo trochu adrenalinu? Půjčte si kolo podle vašeho gusta, klidně toho nejtvrdšího „horáka“, a využijte jeden z lesních adrenalinových trailů – lanovka vás opět vyveze nahoru. Až se zážitků nabažíte, můžete si půjčit speciální koloběžku, sjet si Kramolín na parkoviště a tam ji v pohodě vrátit. Co všechno tedy na Lipně můžete v létě zažít?

Tary v lese
Království lesa se otevírá už v sobotu 29. dubna. Návštěvníky přivítají bohatým programem, v jehož rámci vystoupí i youtuber Tary se svým parkour workshopem. Následně proběhne také autogramiáda s focením. Lišák Fox vás vyzve k tanci na své diskotéce, kreativní duše se mohou těšit na výtvarné dílničky, a dokonce nebude chybět ani trocha vzdělání formou edukačního stánku Zoo Hluboká.

V Království lesa najdete několik desítek atrakcí, lesní zoo, tvořivé dílničky a mnoho dalších herních prvků. Některé z nich vznikly přímo na míru tomuto nádhernému zákoutí šumavské přírody.

Můžete se také zabydlet v bludišti loupežníka Godoše mezi mladými stromky. Ztratit se v mraveništi. Anebo na obří lesní trampolíně vyskočit až k větvoví vzrostlých stromů. Vstupné pro tento rok ještě nebylo zveřejněno.

Stezka do korun stromů
Lesní hřiště najdete pár kroků od stezky korunami stromů, kam se rovněž dostanete lanovkou nebo Stezkabusem. Oblíbená atrakce i letos láká za základní dospělácké vstupné 350 korun do výšin nad šumavské smrky. Součástí stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Jsou umístěny ve výšce 24 metrů.

Adrenalinové sjezdy
Singletrack Lipno je rodinná terénní cyklotrasa, která není určena jen zkušeným bajkerům, ale můžete na ni vzít i své pětileté děti.

Nemáte vybavení? Nevadí. V půjčovně Kapitanát přímo u přehrady vám vše půjčí. V nabídce mají treková, horská a dětská kola, také multifunkční sportovní odpružené vozíky pro děti nebo přívěsné vozíky. Můžete tedy využít přímo cyklotrasu lemující břeh Lipenské přehrady, ale pokud kola vezmete na lanovku, sjet lze i několikrát za sebou zmíněný singletrack z Kramolína.

Na pět kilometrů dlouhé jednosměrné stezce pojedete převážně z kopce, plynule projedete po terénních vlnách a hravě zvládnete připravené klopené zatáčky. Zpět do kopce se vyvezete zase lanovkou. Jedna jízda vyjde na 270 korun, využijete-li nákup s předchozí rezervací, bude cena nižší.

Vedle singletracku zde funguje ještě bikepark, kde zažijete zábavu na klopených zatáčkách, terénních vlnách, lavicích, kamenných polích a dřevěných lávkách. To je už zábava pro zkušenější.

Na koloběžce dolů
Jak se stylově dostat zpět k autu u přehrady? Půjčte si koloběžku u horní stanice lanové dráhy Lipno Express nedaleko Stezky korunami stromů Lipno.

Jedná se o speciální model koloběžky do terénu, s odpruženou přední vidlicí a širokým stupátkem pro nohy pro pohodlnou a bezpečnou jízdu. Koloběžková trasa je dlouhá asi 3,5 kilometru a zavede vás po lesních i asfaltových cestách na netradiční místa, která jinak lidé nenavštíví. Cestu zvládnou rodiny s dětmi. Je možné tu střídat rychlosti, a to podle možností právě projížděného místa. Cena je 250 korun za jednu jízdu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Neřiďte se kalendářem. Zima pro auta nekončí a v lyžařských střediscích se hodně bourá

vydáno 1. března 2024  6:01

Obleva vyhání lyžaře ze svahů českých hor rychlým tempem. Lidé se snaží urvat poslední radovánky na sněhu a ještě spěchají do hor.  celý článek

Podle studie více než čtvrtina novinářů zvažuje odchod z médií. Mohou za to i nízké platy

vydáno 29. února 2024  18:45

Žurnalistická profese (nejen) v Česku v současnosti čelí mnoha výzvám. Novinářský svět prošel v posledních letech velkými změnami.  celý článek

Čeká Pražany konec linky 190? Místním ji částečně vezme Dvorecký most

vydáno 29. února 2024  7:00,  aktualizováno  16:56

Cestující z Beránku na Smíchov budou mít na své trase bohužel o přestup víc. Modřanští nyní chystají petici.  celý článek

Jde o konec demokratického myšlení? Společnost Meta udělala radikální rozhodnutí

vydáno 29. února 2024  11:00

Pokud vás štvou politické diskuse, na některých sociálních sítích se jim brzy vyhnete. Společnost Meta přestane svým uživatelům doporučovat politický...  celý článek