metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel
Pětikilometrový singletrack je vhodný pro rodiny s dětmi. Kola zde i půjčí. | foto: Lipno.info

Lipno, to není jen nádrž nebo lyžování. Letní sezonu otevírá zajímavou dávkou adrenalinu

  6:34
Mají to tady chytře vymyšlené. Auto zaparkujete nedaleko přehrady přímo v Lipně nad Vltavou, vyjedete lanovkou na vrch Kramolín a tam se rozhodnete, jak strávíte den.

Máte malé děti? Zajděte do interaktivní přírodní herny Království lesa. Máte rádi stromy? Vystoupejte stezkou nad jejich koruny a kochejte se nádhernými výhledy. Nebo je libo trochu adrenalinu? Půjčte si kolo podle vašeho gusta, klidně toho nejtvrdšího „horáka“, a využijte jeden z lesních adrenalinových trailů – lanovka vás opět vyveze nahoru. Až se zážitků nabažíte, můžete si půjčit speciální koloběžku, sjet si Kramolín na parkoviště a tam ji v pohodě vrátit. Co všechno tedy na Lipně můžete v létě zažít?

Tary v lese
Království lesa se otevírá už v sobotu 29. dubna. Návštěvníky přivítají bohatým programem, v jehož rámci vystoupí i youtuber Tary se svým parkour workshopem. Následně proběhne také autogramiáda s focením. Lišák Fox vás vyzve k tanci na své diskotéce, kreativní duše se mohou těšit na výtvarné dílničky, a dokonce nebude chybět ani trocha vzdělání formou edukačního stánku Zoo Hluboká.

V Království lesa najdete několik desítek atrakcí, lesní zoo, tvořivé dílničky a mnoho dalších herních prvků. Některé z nich vznikly přímo na míru tomuto nádhernému zákoutí šumavské přírody.

Můžete se také zabydlet v bludišti loupežníka Godoše mezi mladými stromky. Ztratit se v mraveništi. Anebo na obří lesní trampolíně vyskočit až k větvoví vzrostlých stromů. Vstupné pro tento rok ještě nebylo zveřejněno.

Stezka do korun stromů
Lesní hřiště najdete pár kroků od stezky korunami stromů, kam se rovněž dostanete lanovkou nebo Stezkabusem. Oblíbená atrakce i letos láká za základní dospělácké vstupné 350 korun do výšin nad šumavské smrky. Součástí stezky jsou naučné didaktické prvky, které obohatí a rozšíří znalosti v oblasti přírody, její ochrany a funkce lesa. Nejen pro malé návštěvníky, ale i pro ty, kteří zůstali stále mladí a neopustila je chuť po dobrodružství, jsou určeny tři zážitkové stanice s lanovými prvky. Jsou umístěny ve výšce 24 metrů.

Adrenalinové sjezdy
Singletrack Lipno je rodinná terénní cyklotrasa, která není určena jen zkušeným bajkerům, ale můžete na ni vzít i své pětileté děti.

Nemáte vybavení? Nevadí. V půjčovně Kapitanát přímo u přehrady vám vše půjčí. V nabídce mají treková, horská a dětská kola, také multifunkční sportovní odpružené vozíky pro děti nebo přívěsné vozíky. Můžete tedy využít přímo cyklotrasu lemující břeh Lipenské přehrady, ale pokud kola vezmete na lanovku, sjet lze i několikrát za sebou zmíněný singletrack z Kramolína.

Na pět kilometrů dlouhé jednosměrné stezce pojedete převážně z kopce, plynule projedete po terénních vlnách a hravě zvládnete připravené klopené zatáčky. Zpět do kopce se vyvezete zase lanovkou. Jedna jízda vyjde na 270 korun, využijete-li nákup s předchozí rezervací, bude cena nižší.

Vedle singletracku zde funguje ještě bikepark, kde zažijete zábavu na klopených zatáčkách, terénních vlnách, lavicích, kamenných polích a dřevěných lávkách. To je už zábava pro zkušenější.

Na koloběžce dolů
Jak se stylově dostat zpět k autu u přehrady? Půjčte si koloběžku u horní stanice lanové dráhy Lipno Express nedaleko Stezky korunami stromů Lipno.

Jedná se o speciální model koloběžky do terénu, s odpruženou přední vidlicí a širokým stupátkem pro nohy pro pohodlnou a bezpečnou jízdu. Koloběžková trasa je dlouhá asi 3,5 kilometru a zavede vás po lesních i asfaltových cestách na netradiční místa, která jinak lidé nenavštíví. Cestu zvládnou rodiny s dětmi. Je možné tu střídat rychlosti, a to podle možností právě projížděného místa. Cena je 250 korun za jednu jízdu.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek