metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Pátek 1. prosince 2023. Svátek má Iva
Vzít zvířecího miláčka na dovolenou vyžaduje dodržet určitá pravidla. | foto: MAFRA

Cestování se zvířaty má pravidla. Určitě je nepodceňujte

  14:37
Do Řecka jen s europasem, bulteriéry nechte doma. Jak s kterým zvířete za hranice všedních dnů, to se vyplatí předem dobře nastudovat.

Doba letních dovolených se nezadržitelně blíží. V loňském roce podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) zamířil do Chorvatska každý čtvrtý Čech, který vyjel do zahraničí na více než pět dní. „Touha po moři, kterou si v roce 2020 lidé museli odepřít, vynesla na druhé místo v zahraničních dovolených Řecko, kam se uskutečnilo 351 tisíc cest. Slovensko bylo třetí těsně před čtvrtou Itálií. Na pátém místě figuroval Egypt,“ uvedla pracovnice ČSÚ Irena Kovárnová.

Miliony cest

  • Podle ČSÚ v loňském roce absolvovali Češi téměř deset a půl milionu delších soukromých cest. 
  • Nejoblíbenější tuzemskou destinací byl Středočeský kraj, zahraniční prvenství má Chorvatsko. ČSÚ

Pravidla určují hotely i letecké společnosti
Turisté si mohou na dovolenou vzít i svého miláčka. Zvířata mohou za poplatek do zahraničí cestovat třeba letadlem. Jednou z podmínek je dostatečně velká prodyšná přepravka s pevným dnem, ve které se může zvíře postavit a otočit.

Do Itálie stačí podle serveru Italieonline.eu veterinárním lékařem vystavený europas, platné očkování proti vzteklině a označení zvířete elektronickým čipem. Omezení platí pro mláďata mladší než tři měsíce, která do Itálie cestovat nemohou. Z hygienických důvodů není možné přepravovat zvíře ani v dálkových autobusech. Podmínky pro cestu do Řecka se zvířaty jsou stejné jako do Itálie. Problémy však mohou způsobit jak hotely, tak samotné letecké společnosti. „Klientům doporučujeme, aby se nejprve informovali v cestovní kanceláři, zda jejich vybrané ubytování zvířata akceptuje,“ říká pro Metro Antula Panaci z cestovní kanceláře Greece Tours. Letecký převoz zvířete je z kapacitních důvodů nutné nahlásit předem, jinak majitelům hrozí zamítnutí přepravy.

Psí hotely se o čtyřnohé společníky postarají

  • Nejen lidé si mohou dopřát dovolenou. O zvířata se postarají ve speciálních zařízeních.
  • V Čechách jsou nabízeny dvě varianty hotelů, kotcové a domácí. Psi mohou zůstat sami nebo být ve smečce.
  • K pobytu by měli mít psi s sebou očkovací průkaz, krmivo, misku na jídlo, vybavení na venčení, vlastní deku a oblíbenou hračku. 
  • Variantou je také psí školka, která nabízí hlídání zvířete během dne.
  • Cena za den a noc se pohybuje od 230 do 600 korun.
  • Kromě hlídání nabízí hotely také výcvik a další aktivity.

„Zpravidla platí, že psy a kočky lze za zvláštních podmínek přepravovat na palubě letadla. I s přepravkou mohou vážit až osm kilogramů. Větší zvířata je možno přepravovat v zavazadlovém prostoru v dolní části letadla,“ říká Panaci. Váhový limit zvířete v boxu je 32 kilogramů.

Chorvatské psí pláže
Pohodlný způsob cestování se zvířaty je vlastním dopravním prostředkem. Na dlouhou jízdu je dobré předem připravit dostatečné množství pitné vody a pamlsků. Vhodné je dělat pravidelné přestávky a nechat zvíře proběhnout. V Chorvatsku je pro psí návštěvníky vyhrazeno několik speciálních pláží, například na ostrově Krk, v Dalmácii nebo Istrii. Na některých místech se mohou psi vykoupat v moři pouze v určených hodinách. Majitelé plemen typu bull, která neuznává Mezinárodní kynologická federace, budou muset psí miláčky nechat u známých nebo v psím hotelu. Do Chorvatska mají tyto rasy a jejich kříženci vstup zakázán.

Komentáře

Hlavní zprávy

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek

Přízračná oblaka páry v Hostivaři dosyčí. Na Vánoce po nich nebude památky

vydáno 30. listopadu 2023  16:59

Žádná díra není pro deník Metro a jeho čtenáře málo významná. Zní to jako nadsázka, ale tento fakt platí zejména tehdy, když se z ní skoro dva roky valí...  celý článek

Je tu prostě příliš mnoho aut. Praha není nakufovací, líčí náměstek primátora Zdeněk Hřib

vydáno 30. listopadu 2023  11:00

Magistrát chystá reformu zón placeného stání. Účinnost nového nastavení systému by měla začít 1. října 2024.  celý článek