metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 10 °C

Středa 17. dubna 2024. Svátek má Rudolf

Z Prahy do Prčice. Na 55. ročník legendárního pochodu je povinná registrace předem

  16:53
Loni jste se z Prahy do Prčice mohli projít pouze soukromě. Stejně jako předloni totiž plány organizátorů zhatila pandemie koronaviru. Letošní již 55. ročník tohoto nejznámějšího organizovaného turistického a dálkového tuzemského pochodu však konečně klapne. Pokud se ho však chcete zúčastnit v rámci dodržování pravidel, musíte mít registraci.
Pochod Praha - Prčice

„Protože letos probíhá výluka železničního provozu mezi Olbramovicemi a Chotovinami, byli jsme nuceni se uchýlit k regulačním opatřením včetně omezení počtu pochodníků. Přihlašovat se lze pouze do 19. května. V den pochodu na startu již není možné!“ varují organizátoři na svém webu.

Pokud si nechcete střihnout pochod bez registrace, jak se říká načerno, je k účasti nutný chytrý telefon. Registrace totiž letos probíhala elektronicky, stejně jako zaplacení startovného, za které pochodníci utratili čtyřicet korun na hlavu.

Účastníky jdoucí od severu, tedy z Prahy, chtějí organizátoři přimět k tomu, aby si zvolili severní trasy přes Benešov, Bystřici, Olbramovice a Sedlčany.

„Pochodníky od jihu, tedy z Tábora, prosíme, aby šli trasy od jihu, tedy přes Milevsko. Věříme, že nepřízeň osudu jsme už za poslední tři roky vyčerpali a od 56. ročníku bude vše jako dříve,“ dodávají organizátoři.

Na legendární pochod se připravují i České dráhy. V sobotu bude podle mluvčího dopravce Petra Pošty u většiny dálkových vlaků zajištěna náhradní autobusová doprava. „Půjde o odchýlení od dlouhodobého výlukového jízdního řádu v úseku Benešov u Prahy – Chotoviny. Obvykle zde budou jezdit nejen náhradní autobusy, ale i vlaky až do Olbramovic a zpět do hlavního města,“ vysvětluje mluvčí Českých drah Petr Pošta.

Posílené budou také pravidelné vlakové spoje. „V dálkových vlacích mezi Prahou a Olbramovicemi bude v některých spojích řazeno až pět posilových vozů, některé vlaky tak budou mít celkem až desítku vozů. Současně budou posílené také regionální vlaky z Prahy do Benešova u Prahy. Některé ranní a odpolední vlaky budou zesíleny o jednu soupravu CityElefant, z Olbramovic do Sedlčan i z Tábora do Milevska,“ dodává Pošta.

Z cíle pochodu v Prčici zajistí pořadatel kyvadlovou autobusovou dopravu k vlakům Českých drah. Aby se účastníci pochodu vyhnuli úseku s výlukou, budou pro návrat směrem do Prahy zajištěné kyvadlové autobusy k železniční stanici Olbramovice. Směrem do Tábora pojedou autobusy z náměstí v Sedlci do zhruba půl osmé večer. Trasy mají jednotný cíl, jenž bude otevřen od 11 do 20 hodin.

Více informací naleznete na praha-prcice.cz/pochod.

Autor: Filip Jaroševský Metro.cz

Hlavní zprávy

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek

„Teď můžeme určovat trendy a překvapit. To, co jsme už vydali, je odvážnější“

vydáno 16. dubna 2024  7:00

Kapela Mirai, nesoucí jméno svého frontmana Miraie Navrátila, obráží česká pódia už deset let. „Tak to pěkně vyšlo k výročí, že vydáváme čtvrtou desku,“...  celý článek

Češi si potrpí na kvalitu. Radši si připlatí za konopí než nějaké jiné bylinky

vydáno 15. dubna 2024  18:00

Svět kanabinoidů se rozpíná, aktivisté chtějí potlačit černý trh. Až tři rostlinky marihuany na dospělou osobu v jedné domácnosti a legální držení...  celý článek

ÚS vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO, žádá náhradu škody

vydáno 17. dubna 2024  0:17

Ústavní soud (ÚS) dnes vyhlásí, jak rozhodl o stížnosti bývalého auditora NATO Jana Vylity. Domáhá se náhrady škody způsobené rozhodnutím Národního...  celý článek