Silná motorová sekačka jede na plné obrátky. „Detaily“ kolem stromů a obrubníků, kam nemůže, vysekává muž s ruční strunovou sekačkou. Až na hlínu. Obraz, na který v městských parcích a tam, kde jsou velké travnaté plochy, stále narazíte. I když totální mýcení travin se výrazně zmírnilo.
Jedno kosení vyjde lázeňské město na milion
Jak je to ovšem s termíny kosení? Vyrážejí nasmlouvaní zahradníci podle předem schváleného harmonogramu bez ohledu na výšku trávy, nebo se řídí tím, že je třeba sekat? „V Mariánských Lázních sekáme s ohledem na výši porostu a také klimatické podmínky,“ uvedla pro deník Metro Zora Rákosová, referentka Správy veřejné zeleně.
Každou seč v tomto západočeském lázeňském městě domlouvají a pak zadávají jednotlivým firmám na údržbu. „Rozhodně nekosíme bez ohledu na počasí nebo sucho. To se u nás neděje z důvodů ekologických a také ekonomických,“ vysvětluje Rákosová. Jedna seč na všech městských plochách totiž vyjde mariánskolázeňskou radnici na milion korun.
Poplach u rudoarmějce. Seká se podle rozumu
Před pár lety se z ekologických i estetických důvodů rozhodli v Litoměřicích ke změně. V Jiráskových sadech společně se stavebními úpravami kolem pomníku osvoboditelů od fašismu vyseli místo klasického městského anglického trávníku luční kvítí. Jenže když přírodní louka další rok rozkvetla a především vyrostla, mnozí Litoměřičáci si najednou mysleli, že se radnice o okolí tohoto pomníku nestará.
„Luční kvítí je momentálně na dvou místech. Jedno u sochy vojáka, druhé v parku na Miřejovické stráni,“ informuje Eva Břeňová, mluvčí města Litoměřic. Na tom druhém ale letos kvůli suchu louka nevykvetla. „Tyto úseky záměrně sekáme jen dvakrát ročně. Co se týká ostatních ploch, město nechává ostatní zeleň sekat podle selského rozumu,“ říká pro deník Metro. Momentálně v Litoměřicích probíhá letošní první seč, plánuje se druhá. Zda se bude kosit znovu, záleží na skutečném stavu porostů.
Na sucho mají ve Zlíně smlouvu
Baťovo město se stará o celkově osmdesát hektarů veřejných parkových a dalších zelených ploch. „Tento rozsah je rozdělen do osmi na sobě nezávislých částí,“ popisuje mluvčí zlínského magistrátu Tomáš Melzer.
Častěji se seká například na dětských hřištích, u nich je smlouva nastavená na osm sekání. „Smluvní podmínky ale umožňují jednu seč ročně vynechat, kvůli suchu. To jsme uplatnili například v loňském roce,“ říká Melzer.
Zbylých sedm sektorů se ve Zlíně ošetřuje šestkrát do roka, dvakrát se sběrem posekané hmoty. I v těchto částech města umožňuje smlouva vypustit jedno sekání, pokud nastane nepříznivé období, to znamená delší sucho.
Ke klimatickým podmínkám přihlížejí i v Praze-Újezdě, okrajové části na jihu hlavního města. „U nás to koordinujeme s vedoucím technických služeb Újezd a sečení máme nastavené podle aktuální potřeby, přihlížíme ke klimatickým podmínkám,“ informoval deník Metro starosta této malé pražské městské části Václav Drahorád.