metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 24 °C

Úterý 26. září 2023. Svátek má Andrea

Další 1 fotografie v galerii
Stezka korunami stromů | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zima sice vydělává nejvíc, ale léto je pro horaly stále důležitějším obdobím

  17:43
Respondenti, které oslovila Asociace horských středisek, si myslí, že pro ně podnikatelé dělají stále víc.

Pokud bychom spočítali ekonomiku čistě horských areálů, které mají hlavní sezonu v zimě a s lyžováním, zimní období jim přinese kolem sedmdesáti procent obratu. Na jaro až podzim potom připadá třicet procent.

Eektrická mobilita myslí na cyklisty i na horách
„Jestliže ale ekonomické výsledky vztáhnete na celý region, započítáte penziony, další turistické a sportovní atrakce, tak může zima představovat šedesát a léto čtyřicet procent, někde i naopak,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek (AHS). Turistika na horách bude u nás zřejmě ještě dlouhá desetiletí postavená na sněhu, ale letní období i tak bude stále nabývat na významu. „Provozovatelé areálů, stejně jako ostatní podnikatelé v turistice, se proto snaží hledat nová lákadla,“ říká Knot.

Do letního období investovali podnikatelé, kteří provozují v Česku asi 150 zimních areálů, kolem 250 milionů korun. Přibývají především parky pro horská kola. I když většina turistů se po českých horách pohybuje stále na výhradně šlapacích bicyklech, hlavní střediska už pamatují na nejfrekventovanějších trasách i na elektrokola.

Nové dobíjecí stanice pro tato kola najdete například na Lipně, v některých areálech v Beskydech a na dalších místech. Stále častěji se objevují dobíječky elektrokol například u horských restaurací a ostatních atrakcí.

Předhoní zemědělce, ale i chemiky
Turistický ruch zaměstnává více lidí než například zemědělství nebo chemický průmysl. Představuje proto pro zaměstnanost v Česku významné odvětví. „Letošní zimní období bylo co do počasí, a tedy i výdělků, dost nevyrovnané,“ konstatuje Kateřina Neumannová, která je prezidentkou AHS, ale současně provozuje na Šumavě penzion. Dobře ví, že i to, co je dlouhodobě oblíbené, nelze provozovat bez neustálého vylepšování.

„Většina horských středisek už letní sezonu zahájila a lze doufat, že i letos se návštěvnost na horách v Čechách i na Moravě zase zvýší,“ předpokládá Neumannová. V posledních sezonách to bývalo o tři až pět procent ročně.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Vyčuraní“ Češi? Překvapivé informace o divácích. Sdíllejí účty a nejsou věrní

vydáno 26. září 2023  10:56

Třetina tuzemských diváků je připravena rušit předplatné streamovacích služeb podle potřeby. Při koukání na seriály jsme totiž velcí rychlíci.  celý článek

Filumenisté mají slet na Karlovce. Zváni jste mezi sběratele nálepek i vy

vydáno 26. září 2023  6:31

Sbírání zápalkových nálepek je koníček, který nadšence baví už takřka sto let. Do Prahy se sjedou sběratelé nejen z Česka a Slovenska, ale i Rakouska,...  celý článek

Antivirus proti dezinformacím? Snaží se o něj jeden nový český projekt

vydáno 25. září 2023  17:00

Důvěřuj, ale prověřuj. Známé přísloví, které se v současnosti stává každodenní záležitostí. Informací je už moc a vyznat se v nich je někdy nad lidské...  celý článek

Elektromobily už nejsou jen do města, ujedou až 700 kilometrů

vydáno 25. září 2023  13:19

Auto s plně elektrickým pohonem je na popojíždění po městě. Na pendlování mezi kanceláří, školou, obchoďákem (pokud má zrovna parkoviště s dobíječkou) …...  celý článek