metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina

Další 1 fotografie v galerii
Stezka korunami stromů | foto: Marek Podhora, MAFRA

Zima sice vydělává nejvíc, ale léto je pro horaly stále důležitějším obdobím

  17:43
Respondenti, které oslovila Asociace horských středisek, si myslí, že pro ně podnikatelé dělají stále víc.

Pokud bychom spočítali ekonomiku čistě horských areálů, které mají hlavní sezonu v zimě a s lyžováním, zimní období jim přinese kolem sedmdesáti procent obratu. Na jaro až podzim potom připadá třicet procent.

Eektrická mobilita myslí na cyklisty i na horách
„Jestliže ale ekonomické výsledky vztáhnete na celý region, započítáte penziony, další turistické a sportovní atrakce, tak může zima představovat šedesát a léto čtyřicet procent, někde i naopak,“ říká Libor Knot, ředitel Asociace horských středisek (AHS). Turistika na horách bude u nás zřejmě ještě dlouhá desetiletí postavená na sněhu, ale letní období i tak bude stále nabývat na významu. „Provozovatelé areálů, stejně jako ostatní podnikatelé v turistice, se proto snaží hledat nová lákadla,“ říká Knot.

Do letního období investovali podnikatelé, kteří provozují v Česku asi 150 zimních areálů, kolem 250 milionů korun. Přibývají především parky pro horská kola. I když většina turistů se po českých horách pohybuje stále na výhradně šlapacích bicyklech, hlavní střediska už pamatují na nejfrekventovanějších trasách i na elektrokola.

Nové dobíjecí stanice pro tato kola najdete například na Lipně, v některých areálech v Beskydech a na dalších místech. Stále častěji se objevují dobíječky elektrokol například u horských restaurací a ostatních atrakcí.

Předhoní zemědělce, ale i chemiky
Turistický ruch zaměstnává více lidí než například zemědělství nebo chemický průmysl. Představuje proto pro zaměstnanost v Česku významné odvětví. „Letošní zimní období bylo co do počasí, a tedy i výdělků, dost nevyrovnané,“ konstatuje Kateřina Neumannová, která je prezidentkou AHS, ale současně provozuje na Šumavě penzion. Dobře ví, že i to, co je dlouhodobě oblíbené, nelze provozovat bez neustálého vylepšování.

„Většina horských středisek už letní sezonu zahájila a lze doufat, že i letos se návštěvnost na horách v Čechách i na Moravě zase zvýší,“ předpokládá Neumannová. V posledních sezonách to bývalo o tři až pět procent ročně.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek