metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 20 °C

Pátek 22. září 2023. Svátek má Darina

Další 1 fotografie v galerii
Cestovatel Slávek Král s fenkou border kolie Corey. | foto: ARCHIV S. K.

Stopnul si pohřebák, policajty i sanitku. Po světě jezdí se svou fenkou border kolie

  19:16
Rodák ze Sušice Slávek Král cestuje devět let. Na tom by v dnešní době nebylo nic extra zajímavého, kdyby tenhle frajer nedal dvě cesty kolem světa stopem a na každém kontinentu přitom nestrávil minimálně půl roku. Podle jeho slov nastopoval přes tři sta tisíc kilometrů ve více než 86 zemích světa.

V jeho první knize Stopařův průvodce zeměkoulí najdete ty jeho zdaleka nejzajímavější, nejbláznivější a nejextrémnější příběhy. V současnosti se zaměřuje nejen na téma udržitelného cestování, ale i ekologie a environmentalismu obecně.

„Potkat se se mnou můžete o tomto víkendu na Smíchovské náplavce, kde vás provedu celým světem, bláznivými zážitky ze stopování, ale také tím, jak udržitelně, takzvaně low-cost, cestovat. A jak udržitelnost vnést do života po návratu tady doma,“ říká pro deník Metro Král.

Pamatujete si na svůj první „stop“?
Moc dobře. V Klatovech jsem šel na stopa, když mi bylo patnáct let a nikdo mě nevzal, jel jsem za dvě hodiny autobusem. Naštěstí nemám v povaze se vzdávat.

Stopem asi neznamená vždy jen autem – nebo ano?
Rád zkouším stopovat i nevšední vozidla. Bývá to výzva se zážitkem. Mám na svém kontě už stopnuté desítky policejních aut, vojáků, ambulancí, pohřebního auta, povozu, koně, kola, lodí, trajektů i letadla.

Kdy jste naposledy přijel z cest? Odkud to bylo?
Naposledy z Brna, hodně cestujeme po České republice a občas zapojíme i okolní státy. Minulé léto to byl můj oblíbený Banát – české vesnice v Rumunsku – nebo Malá Fatra na Slovensku.

Plánujete trip dopředu, nebo je to všechno naprosto spontánní?
Vždy vím, kdy odjíždím a kdy se musím vrátit. Obvykle naplánuji pár míst, která bych chtěl vidět nebo zažít, ale ostatní věci se často stanou spontánně. Nevyhledávám příliš turistická místa, raději se vydávám do míst, kde mohu dobrovolničit.

Na svých cestách také většinou pracujete – jaké druhy práce jsou nejčastější? Co nejzajímavějšího jste si zkusil?
Sbíral jsem kiwi, přesazoval palmy, vysekával mačetou stezky v džungli, stal jsem se včelařem, zahradníkem, učitelem nebo manažerem hotelu. Obvykle si hledám práci, kterou jsem předtím nedělal. Můžu se pochlubit více než stovkou různých prací, které jsem si vyzkoušel.

Cestovatel Slávek Král s fenkou border kolie Corey.

Co byste doporučil všem stopařům? Je nějaký trik, jak si zajistit, že vás řidiči zaručeně vezmou?
Důležitá je dobrá nálada. Jezdím stopem proto, abych poznal úžasné lidi, a blbci prostě nezastaví. V České republice mi určitě pomáhá pes. S pejskem mi někdo zastaví dříve než bez něj. Pejskař přece nemůže být masový vrah.

Z cest máte jednoznačně mnoho zážitků – jaký zajímavý příběh vám vyvstane jako první v mysli? Podělíte se o něj s čtenáři?
V Tádžikistánu jsem si půjčil oslíka na čtyři dny a chodili jsme okolo jezera Iskanderkul. Od té doby to doporučuji každému. Mít oslíka na cestách je prostě boží.

Ocitl jste se někdy v nebezpečí?
Mnohokrát, ať už s malárií, výškovou nemocí, či svalovou horečkou, ocitl jsem se i uprostřed revoluce, zažil jsem zemětřesení, lavinu, tornádo nebo potkal grizzlyho, jedovaté hady i pavouky. Několikrát mě okradli, a to nejčastěji v Plzni.

Jak se na cestách dorozumíváte? Přece jen každý asi angličtinou nevládne?
Není potřeba společný jazyk, stačí chtít. Pamatuji si, jak jsem přespával v masajské vesnici. S Masajem jsme si nerozuměli ani slovo, a přesto jsme si tři hodiny v kuse spolu povídali.

Nutno zmínit, že poslední roky cestujete se svou fenkou border kolie – jak to zvládá? A jak na ni reagují lidé?
Corey cestování miluje, pořád se něco děje, a potkáváme milé lidi, a to jí k životu stačí. Občas si myslím, že to zvládá líp než já, a to i při náročných přesunech nebo při špatném počasí.

Kde vás mohou čtenáři v nejbližší době potkat?
Přednáškovou tour rozjedu v říjnu, ale v sobotu 27. května mě můžete potkat na Coollife Festu na Smíchovské náplavce, kde budu přednášet a sdílet s návštěvníky zážitky v BeExplorerZone na lodi CargoGallery. Společně se mnou tam bude třeba Miky Škoda nebo Sara Polak.

Na co byste je nalákal? Jak vypadají přednášky v praxi?
Mám dva typy přednášek – edukativní a zábavné. Edukativní jezdím po školách, ale častěji lidé chodí na mé stand-upy.

Vy jste také vydal knihu a chystáte další. Kdy bude k mání?
Teď vám určitě doporučím tu první. Je tam přes sto padesát příběhů ze všech obydlených kontinentů. To nejbláznivější, co se mi stalo. Jmenuje se Stopařův průvodce zeměkoulí a je k dispozici na mém webu. Druhá kniha vyjde až kolem Vánoc a předobjednat ji lze také tam.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Stallonea budete postrádat. Banda akčních veteránů je potřetí zpátky v kinech

vydáno 22. září 2023  6:00

Je to celé poněkud smutné. Na jednu stranu je člověk rád, že se série Postradatelní dočkala i čtvrtého závěrečného pokračování. Zároveň je však nasnadě,...  celý článek

Češi s dluhy. Nejvíce je tíží „dluhy pro dobrou věc“ - hypotéky. Z EU jsou na tom nejhůře Řekové

vydáno 21. září 2023  12:11

Zastavte se někde na ulici a začněte počítat. První, druhý, první, druhý. Statisticky tak každý druhý chodec, který kolem vás projde, patří k lidem,...  celý článek

I vstupní prohlídka u praktického lékaře může zachránit ledviny

vydáno 21. září 2023  9:52

Své dětství a většinu dospívání prožil Vojtěch Růta (25) v jižních Čechách. Zde také chodil na gymnázium a věnoval se svým oblíbeným sportům, jako...  celý článek

S postižením sluchu se v tuzemsku potýká více než půl milionu lidí. Ti dál narážejí na problémy

vydáno 21. září 2023  5:01

„Dlouhodobě vnímáme, že mnohdy nejen úřady, ale i různé instituce ani nevědí, jaké mají lidé se sluchovým postižením potřeby, jaké prostředí jim mají...  celý článek