metro.cz

Počasí v Praze

22 °C / 27 °C

Pondělí 22. července 2024. Svátek má Magdaléna

Festival Banát aneb Cesta do Rumunska vlakem za zábavou, hudbou a krajany

  12:43
Letos v srpnu proběhne v Rumunsku už dvanáctý ročník kulturní akce, která spojuje.
Banát se musí zažít!

Banát se musí zažít! | foto: David Webr

„Program festivalu v Eibenthale bude tím nejsilnějším za posledních mnoho let. Do našeho údolí v polovině srpna zamíří téměř 40 kapel, které budou hrát na mnoha místech po celé vesnici. Přijeďte podpořit naše krajany, naši práci. Užijete si to. Festival bude zase o něco lepší,“ slibují pořadatelé dvanáctého ročníku Festivalu Banát. Ten se snaží zviditelnit a pomoct oblasti takzvaného Českého Banátu, která se rozprostírá na hranici Rumunska a Srbska.

Mezi vystupujícími nebudou letos od 15. do 20. srpna chybět festivalové stálice jako kapely Vasilův Rubáš, Terne Čhave či Fredy&Krasty. Mezi taháky ale jistě bude patřit legendární rapové uskupení PSH nebo Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez. Do Banátu se letos vydá také písničkář Michal Horák, kapely Květy či Timudej.

Jak na to

  • Na místo se lze dostat speciálním vlakem či autobusem, popřípadě po vlastní ose.
  • Od toho se také odvíjí cena: Zpáteční s dopravou vlakem, vstupem na festival a ubytováním stojí 5499 korun, autobusem 6199 korun.
  • Kompletní informace na webu festivalbanat.cz. IBE

„Festival je důležitým bodem celkové propagace regionu. Ve své dvanáctileté historii přivezl do oblasti mnoho návštěvníků, kteří díky organizaci překonali despekt, který Rumunsko svým předrevolučním obrazem často v mnohých turistech vyvolává. Díky specifické atmosféře a výběru vystupujících tak do oblasti cestují lidé, u kterých lze očekávat pokoru a úctu k tomu, co zde místní krajané za 200 let vytvořili a udrželi,“ říká jeden z organizátorů Štěpán Slaný.

„Fanoušci se pak stávají nositeli banátské DNA a osobní zážitek pak přenášejí do svého okruhu přátel, kteří se sem díky zkušenosti vydávají třeba i po vlastní ose mimo festivalovou akci,“ dodává Slaný s tím, že to je přesně to, o co se svými dvěma společníky usiluje. „Za akcí nestojí velké agentury, ale místní akční skupina nadšenců, kteří zde od roku 2008 staví na nohy vysněný projekt Eibenthal. Právě Eibenthal byl jednou z nejpodceňovanějších vesnic českého Banátu a po pádu antracitových dolů byl takřka odsouzen k zániku,“ doplňuje Slaný s tím, že podpora turistického ruchu je přesně to, co tuto oblast může zachránit. Během festivalu jsou někteří ubytovaní u místních, popřípadě si od nich mohou nakoupit jídlo nebo produkty. Peněz, které takto místní vydělají, je mnohonásobně víc, než jaký je jejich běžný měsíční příjem.

Důležitým bodem festivalu je také přeprava fanoušků a části vystupujících společně vlakem. „Původní autobusovou dopravu nahradil speciální vlak v roce 2017, což znamenalo zásadní zlom,“ vzpomíná Slaný na půl kilometru dlouhou soupravu, která dovezla najednou 1200 účastníků.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

GALERIE: Až se vydáte na výlet podél Bílé Opavy, neudělejte tu samou chybu jako my

vydáno 21. července 2024  15:26

Horké dny jde strávit u vody nebo v horách. Pokud máte chuť na druhou variantu, máme pro vás tip. Naučná stezka Bílá Opava je sice náročná, v létě je ale...  celý článek

Řadová garáž? Před pěti lety za 150 tisíc, teď dokonce za půl milionu

vydáno 21. července 2024  5:04

Když Československo zasáhla vlna automobilismu, vzrostl zájem o garáže. Ulice se začaly plnit auty, najednou nebylo kde parkovat a také při permanentním...  celý článek

RECENZE: V hlavě 2 je nejúspěšnějším filmem roku. Baví, je to ale klasická dvojka

vydáno 20. července 2024  16:58

Ještě ani neběžel v některých zemích a už bylo jasné, že jde o nejvýnosnější dílo značky Pixar. Animák V hlavě 2 je první a dosud jedinou letošní...  celý článek

Stověžaté středověké město se konečně nadechlo a rozepjalo svá křídla

vydáno 20. července 2024  5:40

Před 150 lety, 20. července 1874, začalo bourání hradeb, které chránily Prahu před útoky a ostřelováním. Začalo se ve čtyři hodiny ráno na procitající...  celý článek