metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 20 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Dalších 7 fotografií v galerii
Banát se musí zažít! | foto: David Webr

Festival Banát aneb Cesta do Rumunska vlakem za zábavou, hudbou a krajany

  12:43
Letos v srpnu proběhne v Rumunsku už dvanáctý ročník kulturní akce, která spojuje.

„Program festivalu v Eibenthale bude tím nejsilnějším za posledních mnoho let. Do našeho údolí v polovině srpna zamíří téměř 40 kapel, které budou hrát na mnoha místech po celé vesnici. Přijeďte podpořit naše krajany, naši práci. Užijete si to. Festival bude zase o něco lepší,“ slibují pořadatelé dvanáctého ročníku Festivalu Banát. Ten se snaží zviditelnit a pomoct oblasti takzvaného Českého Banátu, která se rozprostírá na hranici Rumunska a Srbska.

Mezi vystupujícími nebudou letos od 15. do 20. srpna chybět festivalové stálice jako kapely Vasilův Rubáš, Terne Čhave či Fredy&Krasty. Mezi taháky ale jistě bude patřit legendární rapové uskupení PSH nebo Kateřina Marie Tichá s kapelou Bandjeez. Do Banátu se letos vydá také písničkář Michal Horák, kapely Květy či Timudej.

Jak na to

  • Na místo se lze dostat speciálním vlakem či autobusem, popřípadě po vlastní ose.
  • Od toho se také odvíjí cena: Zpáteční s dopravou vlakem, vstupem na festival a ubytováním stojí 5499 korun, autobusem 6199 korun.
  • Kompletní informace na webu festivalbanat.cz. IBE

„Festival je důležitým bodem celkové propagace regionu. Ve své dvanáctileté historii přivezl do oblasti mnoho návštěvníků, kteří díky organizaci překonali despekt, který Rumunsko svým předrevolučním obrazem často v mnohých turistech vyvolává. Díky specifické atmosféře a výběru vystupujících tak do oblasti cestují lidé, u kterých lze očekávat pokoru a úctu k tomu, co zde místní krajané za 200 let vytvořili a udrželi,“ říká jeden z organizátorů Štěpán Slaný.

„Fanoušci se pak stávají nositeli banátské DNA a osobní zážitek pak přenášejí do svého okruhu přátel, kteří se sem díky zkušenosti vydávají třeba i po vlastní ose mimo festivalovou akci,“ dodává Slaný s tím, že to je přesně to, o co se svými dvěma společníky usiluje. „Za akcí nestojí velké agentury, ale místní akční skupina nadšenců, kteří zde od roku 2008 staví na nohy vysněný projekt Eibenthal. Právě Eibenthal byl jednou z nejpodceňovanějších vesnic českého Banátu a po pádu antracitových dolů byl takřka odsouzen k zániku,“ doplňuje Slaný s tím, že podpora turistického ruchu je přesně to, co tuto oblast může zachránit. Během festivalu jsou někteří ubytovaní u místních, popřípadě si od nich mohou nakoupit jídlo nebo produkty. Peněz, které takto místní vydělají, je mnohonásobně víc, než jaký je jejich běžný měsíční příjem.

Důležitým bodem festivalu je také přeprava fanoušků a části vystupujících společně vlakem. „Původní autobusovou dopravu nahradil speciální vlak v roce 2017, což znamenalo zásadní zlom,“ vzpomíná Slaný na půl kilometru dlouhou soupravu, která dovezla najednou 1200 účastníků.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek