metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -1 °C

Úterý 5. prosince 2023. Svátek má Jitka

Další 4 fotografie v galerii
Z vesnic Banátu si můžete vyšlápnout do výšek. Nerušené výhledy jsou na Dunaj, na okolní kopce nebo do klidné přírody. Kopci Kovárna nad vesnicí Eibenthal dominují vlajky Česka, Rumunska a Evropské unie. | foto: Jakub Mencl, visitbanat.com

Banát. Krajanské území na pomezí Rumunska a Srbska si snadno získá srdce cestovatelů

  12:13
Možná jste ve škole slyšeli o Banátu, možná jste tam už někdy sami byli nebo znáte stejnojmenný festival nebo je pro vás zmínka o tomto území úplně nová. Jedná se o místo na území Rumunska a Srbska, kde žije velká česká krajanská komunita.

Kolem roku 1823 se část z nich vydala na dlouhou cestu až do hraniční oblasti tehdejšího Rakouska-Uherska. V této oblasti nyní žije přibližně 2000 Čechů, kteří jsou soustředění do sedmi vesnic – Eibenthal, Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Šumice a České Selo, zbytek českých krajanů pak žije ve větších vesnicích a městečkách podél Dunaje, kam sešli kvůli vidině lepších pracovních možností.

Kdy se vám naposledy stalo, že jste jeli několik hodin někam do cizí země a v ní si mohli popovídat svým rodným jazykem?

Pobyt, který potěší i pomůže místním
Rumunsko je v Evropské unii, takže cestování sem je možné na občanský průkaz. Nicméně není v schengenském prostoru, a je potřeba počítat s hraniční kontrolou, která však probíhá standardně a na české turisty jsou přechody připraveny bez problémů.

Za hudbou
i poznáním

  • Už podvanácté se sem v srpnu vydají návštěvníci festivalu Banát.
  • Kromě hudby a přednášek nabízí také výlety. Například na dunajskou kaskádu Železná vrata a jeskyni Ponicova, o které píše Alois Jirásek v knize Na Krvavém kameni. Více na festivalbanat.cz.

Tím, že je Rumunsko v EU, jsou také volání a internet zpoplatněné stejně jako v Česku. Nicméně kvůli blízkosti Srbska je dobré nastavit rumunského operátora „napevno“, a i tak je třeba počítat s tím, že někde v přírodě může být signál špatný nebo vůbec žádný.

Ve většině vesnic se lze ubytovat u místních. Běžně se na ně dá na internetu najít kontakt, po domluvě vám rádi připraví i domácí stravu, a ta je opravdu jako od babičky! Ve vesnici Eibenthal je možné zajistit si ubytování v penzionech a jídlo v místní restauraci.

Do přírody, do skal nebo jenom na procházku
Místní rádi poradí, kam se vydat, pokud už nebudete mít program předem promyšlený. Prozkoumávat okolí se dá třeba i s mapou Klubu českých turistů. V okolí Eibenthalu je díky jejich práci vyznačeno 200 kilometrů tras.

Například v roce 2022 se zahájilo otevírání stezky kolem místního potůčku Tisovice, kde dříve, kvůli neřešené odpadní politice, končil odpad z celé vesnice. Nyní je mezi vesnicí a Dunajem, kam se potůček vlévá, šestikilometrová stezka plná vodopádů a kaskád. Tahle stezka se stane úvodním dílem do projektu Stezka Českým Banátem, který právě bude začínat v Eibenthalu a skončí po 150 značených kilometrech v Srbsku, v Českém Selu. Na své si mohou přijít také horolezci či cyklisté. A jaký bude ten váš cíl? Více inspirace můžete najít na webu visitbanat.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Soutěž podporuje děti s epilepsií. Záchvatové onemocnění s sebou stále nese řadu stigmat

vydáno 5. prosince 2023  11:48

Panenku, plyšové zvíře, míč nebo stavebnici nakreslily děti s epilepsií pro výtvarnou soutěž Líbí se ti, mami? Letošního 11. ročníku se zúčastnilo přes 60...  celý článek

Centra Paprsek fungují již třicet let, starají se o více než sto klientů

vydáno 5. prosince 2023  5:54

Před pár dny otevřené centrum slouží hlavně klientům od šestnácti do čtyřiceti pěti let, kterým byla diagnostikována porucha autistického spektra.  celý článek

Poslouchají nás také babičky, říkají autorky úspěšného podcastu Vyhonit ďábla

vydáno 4. prosince 2023  14:09

Věci nazývají pravými jmény. Zároveň se i snaží správně pojmenovávát části pohlavních orgánů. Zuzana Kašparová a Terézia Ferjančeková jsou dvě kamarádky,...  celý článek

Streamu vládnou ještěři. Animovaný Leo vás pobaví. Mariňák Adam Driver si konečně zastřílí

vydáno 4. prosince 2023  12:55

Máme pro vás hned dva filmové tipy na chladné večery. Jeden najdete na Netflixu, druhý pro změnu na HBO Max.   celý článek