metro.cz

Počasí v Praze

15 °C / 28 °C

Čtvrtek 18. července 2024. Svátek má Drahomíra

Banát. Krajanské území na pomezí Rumunska a Srbska si snadno získá srdce cestovatelů

  12:13
Možná jste ve škole slyšeli o Banátu, možná jste tam už někdy sami byli nebo znáte stejnojmenný festival nebo je pro vás zmínka o tomto území úplně nová. Jedná se o místo na území Rumunska a Srbska, kde žije velká česká krajanská komunita.
Z vesnic Banátu si můžete vyšlápnout do výšek. Nerušené výhledy jsou na Dunaj,...

Z vesnic Banátu si můžete vyšlápnout do výšek. Nerušené výhledy jsou na Dunaj, na okolní kopce nebo do klidné přírody. Kopci Kovárna nad vesnicí Eibenthal dominují vlajky Česka, Rumunska a Evropské unie. | foto: Jakub Mencl, visitbanat.com

Kolem roku 1823 se část z nich vydala na dlouhou cestu až do hraniční oblasti tehdejšího Rakouska-Uherska. V této oblasti nyní žije přibližně 2000 Čechů, kteří jsou soustředění do sedmi vesnic – Eibenthal, Svatá Helena, Gerník, Rovensko, Bígr, Šumice a České Selo, zbytek českých krajanů pak žije ve větších vesnicích a městečkách podél Dunaje, kam sešli kvůli vidině lepších pracovních možností.

Kdy se vám naposledy stalo, že jste jeli několik hodin někam do cizí země a v ní si mohli popovídat svým rodným jazykem?

Pobyt, který potěší i pomůže místním
Rumunsko je v Evropské unii, takže cestování sem je možné na občanský průkaz. Nicméně není v schengenském prostoru, a je potřeba počítat s hraniční kontrolou, která však probíhá standardně a na české turisty jsou přechody připraveny bez problémů.

Za hudbou
i poznáním

  • Už podvanácté se sem v srpnu vydají návštěvníci festivalu Banát.
  • Kromě hudby a přednášek nabízí také výlety. Například na dunajskou kaskádu Železná vrata a jeskyni Ponicova, o které píše Alois Jirásek v knize Na Krvavém kameni. Více na festivalbanat.cz.

Tím, že je Rumunsko v EU, jsou také volání a internet zpoplatněné stejně jako v Česku. Nicméně kvůli blízkosti Srbska je dobré nastavit rumunského operátora „napevno“, a i tak je třeba počítat s tím, že někde v přírodě může být signál špatný nebo vůbec žádný.

Ve většině vesnic se lze ubytovat u místních. Běžně se na ně dá na internetu najít kontakt, po domluvě vám rádi připraví i domácí stravu, a ta je opravdu jako od babičky! Ve vesnici Eibenthal je možné zajistit si ubytování v penzionech a jídlo v místní restauraci.

Do přírody, do skal nebo jenom na procházku
Místní rádi poradí, kam se vydat, pokud už nebudete mít program předem promyšlený. Prozkoumávat okolí se dá třeba i s mapou Klubu českých turistů. V okolí Eibenthalu je díky jejich práci vyznačeno 200 kilometrů tras.

Například v roce 2022 se zahájilo otevírání stezky kolem místního potůčku Tisovice, kde dříve, kvůli neřešené odpadní politice, končil odpad z celé vesnice. Nyní je mezi vesnicí a Dunajem, kam se potůček vlévá, šestikilometrová stezka plná vodopádů a kaskád. Tahle stezka se stane úvodním dílem do projektu Stezka Českým Banátem, který právě bude začínat v Eibenthalu a skončí po 150 značených kilometrech v Srbsku, v Českém Selu. Na své si mohou přijít také horolezci či cyklisté. A jaký bude ten váš cíl? Více inspirace můžete najít na webu visitbanat.com.

Autor: Iveta Benáková Metro.cz

Hlavní zprávy

Před pětatřiceti lety stačilo razítko od obvoďáka. V současnosti jsou někteří pro psychotesty a zbrojní pas

vydáno 17. července 2024  16:00

Když padl v roce 1989 režim, dostali se Češi ke svobodě cestování, projevu, podnikání, ale i ozbrojování. Je to evergreen především ve Spojených státech....  celý článek

„Učit peníze“ by měla škola. Rodiče přenášejí odpovědnost za finanční gramotnost na erár

vydáno 17. července 2024  6:19

Na finanční neznalosti vydělávají podvodníci. Když vás zavalí ciframi, procenty, úrokovými sazbami a opentlí to růžovou budoucností, často uspějou.  celý článek

Když ještě na trhu řehtali koně. Jak to vypadalo na Václaváku v polovině 19. století

vydáno 17. července 2024  15:43

Miluju Prahu a deník Metro vybírají nejkrásnější pražské veduty. Neznámé a méně známé pohledy na město od starých mistrů.  celý článek

Ostravské léto s hudbou. Posílená doprava, zákaz psů i seznamovací apka

vydáno 17. července 2024  14:35

Před cestou do Ostravy nezapomeňte, že s klasikou neuspějete. Colours budou přijímat pouze platební karty.  celý článek