metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 10 °C

Úterý 5. března 2024. Svátek má Kazimír
Kapela Vanua2 v sestavě, jak nahrávala album. | foto: MISHA PEKÁREK

Od Hladíka a Carloffa až k Zofii Dares z kapely Mydy. Debut kapely Vanua2 je venku

  8:23
Česká poprocková skupina Vanua2, která vznikla na základech Blue Effectu Radima Hladíka, vypustila na začátku dubna do světa první desku. Členové skupiny Yannick Tevi, Václav Zima a Vojtěch Říha hovořili nejen o zrodu.

Jak dlouho kapela Vanua2 funguje a jak vznikla?
Václav Zima (VZ): Vše začalo v roce 2017, takže už fungujeme šestým rokem. Já jsem předtím s Vojtou hrál společně třináct let v Blue Effectu. Celé to vzniklo tak, že se Vojta znal s Yannickem z Nymburku a zavolal mi, jestli bych s ním nešel do nového projektu. Aniž bych věděl, o co se jedná, odpověděl jsem ano. Vojta mi ale řekl, že mi nejdřív pošle demáč, protože jde o něco specifického. Poslechl jsem si to a ozval se mu zpět s dotazem, kde toho zpěváka vyhrabal. Pak jsem se s radostí stal součástí Vanua2.

Vy jste, Vojto a Vašku, hráli dlouho v Blue Effectu. Jak se vám vystupovalo s Radimem Hladíkem?
Vojtěch Říha (VŘ): Výborně, byla to obrovská škola! A to jak lidská, tak hudební. Dalo nám to hodně i z hlediska přístupu k hudbě a muzikantskému kumštu. Byl to moc pěkně strávený čas.

Yannicku, jak vzpomínáte na svoji předchozí kapelu?
Yannick Tevi (YT): Ta byla velice chaotická. Byl jsem v ní s bratranci a neměli jsme absolutně žádnou organizaci. Byl to bordel a zmatek.

Společně jste s Vanua2 nedávno do světa vypustili vaše první album. Kdo vše se na něm podílel?
VŘ: Podíleli jsme se na něm všichni jako členové kapely. Tedy já, Václav, Yannick a ještě také Roman Helcl a Vítek Beneš, protože to album vznikalo dlouho. K jeho produkci jsme pak přizvali naše kamarády producenty: mladého talenta Enthica a Adama Krofiana z The Atavists. Navíc jsme použili ještě dvě věci z našich předchozích épéček. Byl to song Knockin’It Out, který produkoval Američan Steve Walsh, a pak náš nejúspěšnější singl You, kde se produkce ujal Boris Carloff.

Album se jmenuje podle stejnojmenného singlu Two Of Us, v němž si s Yannickem střihla duet Zofie Dares z kapely Mydy. Proč zrovna ona?
YT: Žofie je úžasná zpěvačka a spolupráce s ní byla super. Potkali jsme se v rámci songwritting campu. Tam nás vylosovali do stejné skupiny a společně jsme dostali za úkol vytvořit song. V tu dobu jsem měl Two Of Us už rozpracovaný v hrubém nástřelu. Díky tomu, že s námi byla Žofka, jsme s ním ale museli nově začít pracovat jako s duetem.

Plánujete udělat videoklip k některé z dalších písní?
VŘ: Plánujeme, ale v tuhle chvíli zatím ještě nevíme, ke kterému songu to bude. Zatím nedokážeme ani přesně říct, kdy vyjde. Jisté je prozatím jen to, že to bude letos.

Co vás čeká v nadcházejícím období? Budete přes léto hodně koncertovat?
VZ: Chystáme celkem dost koncertů. Budou to hlavně festivaly a městské akce, protože přes léto se nehraje v klubech. Navíc kluby jsou na tom kvůli covidu a dalším okolnostem momentálně dost žalostně. V tuto chvíli se proto soustředíme hlavně na léto a větší hromadné akce.
VŘ: Teď nás ale můžete vidět 27. května v Praze na akci, která se jmenuje Cibulka Open. Jde o charitativní událost na podporu vzniku centra dětské paliativní péče v usedlosti Cibulka.

Komentáře

Hlavní zprávy

První sirkárna v Sušicích? Ne, vznikla v pražském Karlíně, tvrdí filumenisté

vydáno 5. března 2024  4:12

Filumenie je sběratelský obor věnovaný hlavně sbírání zápalkových nálepek, ale také související dokumentace, stojánků na zápalky a dalších s tím spojených...  celý článek

Vědmy mají konkurenci. Věštit už umí také umělá inteligence a nemýlí se

vydáno 4. března 2024  12:00

V současném digitálním světě se umělá inteligence (AI) zarývá čím dál více do kůže společnosti.  celý článek

Říkáte, že žijete zdravě? Opravdu? Vaše lednička prozradí celou pravdu

vydáno 4. března 2024  6:00

O nedostatek pacientů se nemusejí bát v Česku kardiologové, odborníci na alkoholismus, plicní specialisté a také obezitologové. Přitom jejich zaměření...  celý článek

Svědkové minulosti. Mizejí poštovní schránky, vypařily se taky tradiční trafiky

PRAHA? AHA!
vydáno 3. března 2024  11:03

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek