metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Muse si prověřovali celý měsíc, zda je zvládneme, říká šéf festivalu Rock for People

  13:02
Kultovní festival na královéhradeckém letišti Rock for People vypustil pro letošek velká jména: na historicky největší 27. ročník mají vedle Muse a Slipknot dorazit třeba i Machine Gun Kelly, Billy Talent, Hollywood Undead nebo The 1975. Během čtyř dní 8. až 11. června má přijet až rekordních 40 tisíc lidí. „Rock for People už hraje první festivalovou ligu,“ říká deníku Metro šéf festivalu Michal Thomes.
Šéf jednoho z nejznámějších festivalů Česku. | foto: Jakub Červenka

Festival se koná v červnu, jaký je k tomu důvod?
Do června nás nasměroval minulý ročník s Green Day, o které jsme dlouhodobě usilovali. Jejich tour byla časově velmi omezená a opustili jsme kvůli nim náš tradiční červencový termín. A díky tomu jsme zjistili, že se nám v červnu mnohem lépe domlouvá i ostatní program, protože je více zahraničních kapel na turné.

Když jsme dělali rozhovor před rokem, říkal jste, že je těžké oklepat se z covidových let. Jak dopadl minulý ročník?
Z pohledu přestupu do vyšší festivalové ligy dopadl na výbornou, byli jsme vyprodaní s 35 tisíci návštěníky. V mnoha směrech to byl rekordní ročník a spokojenost diváků i účinkujících byla veliká. Ale také jsme čelili nové ekonomické realitě, kdy šly ceny služeb dodavatelů výrazně nahoru, často o 30 až 50 procent. Rovněž dostupnost a kvalita služeb byly kvůli přetlaku odložených akcí komplikované, takže z produkčního pohledu to bylo velmi náročné.

Na co se letos máme těšit?
Za loňský ročník nás odborná porota European Festival Awards zařadila mezi deset nejlepších středních festivalů v Evropě, takže to bereme jako potvrzení toho, že nastavená cesta je správná, jen jsme posunuli naši laťku opět o trochu výš. Podařilo se nám domluvit silné headlinery – Muse, Slipknot, Machine Gun Kelly a The 1975, o které se mnohdy přetahujeme s těmi největšími evropskými festivaly, a širokou paletu dalších světových hvězd, jako například Papa Roach, Billy Talent, Hollywood Undead nebo Simple Plan. K tomu tradičně mnoho českých premiér zajímavých zahraničních umělců a samozřejmě i výběr z domácí scény v čele s Tata Bojs, Vypsanou fixou, Horkýže Slíže a Wohnouty. Nezapomínáme samozřejmě ani na mladé talenty, kterým dáváme prostor v rámci soutěže Rock for People Talents.

Co rozhodně nepropásnete vy osobně?
Můj osobní seznam je poměrně dlouhý a jsem zvědav, co se mi podaří stihnout. Vždycky mě baví objevování nových kapel, které jsem ještě neviděl naživo. Nenechám si ale určitě ujít vystoupení Václava Neckáře, který vystoupí v rámci našeho retro okénka, v rámci kterého do programu každoročně zařazujeme legendy české hudební scény. Jejich vystoupení mívají vždy naprosto jedinečnou atmosféru. Největší zážitek je pro mě ale vidět to, jak se lidé opravdu autenticky a svobodně baví. Atmosféra našeho festivalu je jedinečná a nejde popsat slovy, to si každý musí zažít. Je to jiný svět plný sounáležitosti, kde může být každý sám sebou a spontánní.

Loni si Green Day poručili postavit vlastní kuchyni, máte letos také náročné interprety?
Vydali jsme se na cestu line-upu se světovými hvězdami, takže světové požadavky jsou součástí naší práce. Tým Muse si naši produkci přes měsíc prověřoval, jestli budeme schopni jejich obrovskou pódiovou show zajistit. Až na základě toho jsme teprve mohli začít vyjednávat ostatní podmínky. Velikost a koncentrace velkých hvězd je letos ještě větší než loni, takže nepochybuji, že se naše produkce letos zapotí. Každá takto náročná show je ale obrovským zadostiučiněním naší celoroční práce, a když vidíme na festivalu desetitisíce nadšených fanoušků užívajících si své oblíbené interprety, víme, že naše práce má smysl.

Bude festival i letos ekologický? Loni jste například třídili všechno možné a měli vodíkový pohon.
Ano, tím, že jsme od loňského roku ve vlastním areálu – stali jsme se celoročním provozovatelem královéhradeckého prostoru Park 360 – tak máme možnost tuto linii, které se dlouhodobě věnujeme, realizovat ještě ve větším rozsahu. Opět budeme na festivalu třídit sedmnáct druhů odpadů, zálohovat kelímky a PET lahve, využívat alternativní zdroje energie, které nám slouží i k pohonu některých pódií s využitím vodíkové, solární a větrné energie a podobně.

Hitem jsou stále obytná auta, jak jste připraveni na karavanisty?
V letošním roce jsme pro festival zvětšili prostory na kempování a parkování návštěvníků o několik hektarů, takže pro karavanisty máme připraveny nové travnaté plochy, napojení na elektrický proud, nové sanitární kapacity i snídaňovou zónu. O tuto variantu je vždy enormní zájem a jinak tomu nebylo ani letos, v tuto chvíli je tedy beznadějně vyprodaná.

Autor: Petr Holeček Metro.cz

Hlavní zprávy

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek

Rozjíždějí mejdany v metru. Někdy se cestující zapojí, jindy je ve vagonu trapné „ticho“

vydáno 16. dubna 2024  16:10

Radek Lembacher dělá marketing, Vašek Komárek zase pracuje na Rádiu Impuls. Jejich společnou vášní je karaoke. Pro veřejnost ho pořádají v Elpíčku na...  celý článek