metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / 0 °C

Středa 29. listopadu 2023. Svátek má Zina
Miky Škoda založil komunitu X-Challenge. | foto: Miky Škoda

Stopování je dobrodružství, které přirozeně nese rizika, říká cestovatel Miky Škoda

  6:00
Dobrodruh Miky Škoda pochází ze skromných poměrů, přesto stihl do 28 let procestovat přes 40 zemí na několika kontinentech. Je také otcem zakladatelem komunity X-Challenge, která je známá pořádáním různých výzev. Pod její záštitou funguje už několik let stejnojmenná letní akce, tedy výzvový závod po Evropě.

„Cílem je projet co nejvíce míst za co nejméně peněz,“ komentuje zakladatel Škoda, který se zaměřuje na to, jak brát život vážně a s lehkostí zároveň.

Stopování se potýká s mýty
Iniciativa začala pořádat víkendová setkání a další výzvy a akce zaměřené kromě cestování také na osobní rozvoj, zodpovědnost za své okolí a hledání cest, jak za sebou zanechat svět lepším. „Původně jsem se chtěl podělit o svoje cestovatelské zážitky efektivněji, zároveň jsem chtěl poznat svět očima ostatních,“ přiznává Škoda. Stopování se mimo jiné potýká s řadou mýtů a předsudků. Obecně se traduje, že není vhodné pro ženy. V komunitě X-Challenge ženské pohlaví převládá. „Poměrově se akcí účastní většinou 70 procent žen.

Podle zpětné vazby víme, že lidé chtějí vycestovat a zkusit aktivity, jako je stopování v přesně daném čase. Ženy proto takovou příležitost vyhledávají častěji,“ komentuje Škoda. Přitom se mnohým vybaví otázka, zda je stopování vůbec bezpečné. „Jde o dobrodružství, které přirozeně nese rizika. Účastníci si osvojují zodpovědnost nejenom za sebe a své chování, ale i za otisk, který zanechají v ostatních,“ komentuje Škoda a dodává, že trasu, výběr výzev i způsob jejich splnění si účastníci stanovují podle svého uvážení. Mají proto plnou zodpovědnost za svou bezpečnost, stejně jako při jakékoliv jiné cestě.

Sto eur na deset dní
Letní stopovací výzvu iniciativa letos plánuje na devátého srpna po dobu deseti dní. S sebou je potřeba jen sto eur.

„Cestu účastníci absolvují na vlastní pěst ve dvoučlenných týmech. Nechceme je připravit o originální a spontánní zážitky předem stanovenou trasou a programem, čímž se lišíme od cestovek i jiných podobných akcí,“ vysvětluje Škoda.

V průběhu výzvy realizační tým dává účastníkům konzultace, funguje také jako krizový štáb a samozřejmě průběžně vyhodnocuje celou akci. Vzhledem k tomu, že účastníci přebírají plnou zodpovědnost za své jednání, minimální věková hranice je nastavena na 18 let. Registrace probíhá samostatně, výběr partnerů do týmu je ale na účastnících. „Stává se, že někteří v době registrace parťáka ještě hledají, proto jim dáváme prostor X-Challenge seznamkou, kde se můžou seznámit klidně týden před startem. Teprve v tom období párujeme týmy i v našem interním systému,“ říká Miky Škoda.

Stopnout můžete i letadlo
Na této akci se ale nemusejí stopovat jen auta, ale třeba také lodní trajekty, nebo dokonce letadla. „Například výzva stopnout si letadlo vznikla jako vtip, ale účastníci ukázali, že to je možné. Před dvěma lety stejnou výzvu díky inspiraci splnila třetina týmů. Všechny výzvy stavíme tak, aby byly splnitelné legálně a především morálně tak, aby pokud možno podpořily zodpovědnost, odvahu i dobrotu lidí okolo, ale nikdy jí nezneužívaly,“ dodává Škoda.

A jak se letadlo stopuje? „Desítky týmů to bez návodu nějak zkusily a kreativně hledaly cestu. Můžete například vyrazit na soukromé letiště a domluvit si, že si cestu odpracujete,“ uzavírá Škoda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Českému školství chybějí učitelé. Hrozí zánik některých odborných předmětů?

vydáno 29. listopadu 2023  21:00

Nedostatek pedagogů mává s tuzemským školstvím. Roli hrají platové podmínky i vysoký věk učitelů.  celý článek

Poznejte tajemné rostliny. Třeba vousatce hnědavého nebo terčovku hrbolkatou

vydáno 29. listopadu 2023  18:50

Ochránci přírody chystají lichenologický seminář. Ten se v Michelské ulici koná v rámci třídenní vánoční výstavy ovoce.  celý článek

Vládce temnot i První den mého života. Italové míří do pražské Lucerny

vydáno 29. listopadu 2023  15:39

Stejně jako v minulých ročnících festivalu bude část věnována některým velkým mistrům italského umění, jako jsou Borromini, Bernini a Caravaggio.  celý článek

Lyžařská střediska brzy otevřou. Některé skiareály chtějí zkrátit čekací dobu na vlecích

vydáno 29. listopadu 2023  11:26

Lyžařská střediska v Česku a Slovensku se již intenzivně připravují na nadcházející sezonu. Kromě kontroly zasněžovacích systémů či nasazení sněhových děl...  celý článek