metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Miky Škoda založil komunitu X-Challenge. | foto: Miky Škoda

Stopování je dobrodružství, které přirozeně nese rizika, říká cestovatel Miky Škoda

  6:00
Dobrodruh Miky Škoda pochází ze skromných poměrů, přesto stihl do 28 let procestovat přes 40 zemí na několika kontinentech. Je také otcem zakladatelem komunity X-Challenge, která je známá pořádáním různých výzev. Pod její záštitou funguje už několik let stejnojmenná letní akce, tedy výzvový závod po Evropě.

„Cílem je projet co nejvíce míst za co nejméně peněz,“ komentuje zakladatel Škoda, který se zaměřuje na to, jak brát život vážně a s lehkostí zároveň.

Stopování se potýká s mýty
Iniciativa začala pořádat víkendová setkání a další výzvy a akce zaměřené kromě cestování také na osobní rozvoj, zodpovědnost za své okolí a hledání cest, jak za sebou zanechat svět lepším. „Původně jsem se chtěl podělit o svoje cestovatelské zážitky efektivněji, zároveň jsem chtěl poznat svět očima ostatních,“ přiznává Škoda. Stopování se mimo jiné potýká s řadou mýtů a předsudků. Obecně se traduje, že není vhodné pro ženy. V komunitě X-Challenge ženské pohlaví převládá. „Poměrově se akcí účastní většinou 70 procent žen.

Podle zpětné vazby víme, že lidé chtějí vycestovat a zkusit aktivity, jako je stopování v přesně daném čase. Ženy proto takovou příležitost vyhledávají častěji,“ komentuje Škoda. Přitom se mnohým vybaví otázka, zda je stopování vůbec bezpečné. „Jde o dobrodružství, které přirozeně nese rizika. Účastníci si osvojují zodpovědnost nejenom za sebe a své chování, ale i za otisk, který zanechají v ostatních,“ komentuje Škoda a dodává, že trasu, výběr výzev i způsob jejich splnění si účastníci stanovují podle svého uvážení. Mají proto plnou zodpovědnost za svou bezpečnost, stejně jako při jakékoliv jiné cestě.

Sto eur na deset dní
Letní stopovací výzvu iniciativa letos plánuje na devátého srpna po dobu deseti dní. S sebou je potřeba jen sto eur.

„Cestu účastníci absolvují na vlastní pěst ve dvoučlenných týmech. Nechceme je připravit o originální a spontánní zážitky předem stanovenou trasou a programem, čímž se lišíme od cestovek i jiných podobných akcí,“ vysvětluje Škoda.

V průběhu výzvy realizační tým dává účastníkům konzultace, funguje také jako krizový štáb a samozřejmě průběžně vyhodnocuje celou akci. Vzhledem k tomu, že účastníci přebírají plnou zodpovědnost za své jednání, minimální věková hranice je nastavena na 18 let. Registrace probíhá samostatně, výběr partnerů do týmu je ale na účastnících. „Stává se, že někteří v době registrace parťáka ještě hledají, proto jim dáváme prostor X-Challenge seznamkou, kde se můžou seznámit klidně týden před startem. Teprve v tom období párujeme týmy i v našem interním systému,“ říká Miky Škoda.

Stopnout můžete i letadlo
Na této akci se ale nemusejí stopovat jen auta, ale třeba také lodní trajekty, nebo dokonce letadla. „Například výzva stopnout si letadlo vznikla jako vtip, ale účastníci ukázali, že to je možné. Před dvěma lety stejnou výzvu díky inspiraci splnila třetina týmů. Všechny výzvy stavíme tak, aby byly splnitelné legálně a především morálně tak, aby pokud možno podpořily zodpovědnost, odvahu i dobrotu lidí okolo, ale nikdy jí nezneužívaly,“ dodává Škoda.

A jak se letadlo stopuje? „Desítky týmů to bez návodu nějak zkusily a kreativně hledaly cestu. Můžete například vyrazit na soukromé letiště a domluvit si, že si cestu odpracujete,“ uzavírá Škoda.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek