metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 9 °C

Úterý 23. dubna 2024. Svátek má Vojtěch
Petra a Gabriela - do cíle dojely druhé, ale svými zápisky si získaly sympatie fanoušků i poroty. | foto: jedu.cz

V závodě pro stopaře vyhrály dívky. Na Gibraltar a zpět se dostaly nejrychleji

  13:17
Tucet dvojic se minulé pondělí vydalo autostopem na trasu Praha - Gibraltar - Praha, aby ji absolvovalo v co nejkratší době a za co největší přízně internetových uživatelů. Složení týmů Mistrovství ČR v autostopu bylo různé, o vítězství se utkaly klasické páry studentů, otec se čtrnáctiletou dcerou, sourozenci, strýc s neteří a čistě dívčí dvojice. Právě dívky se vrátily do cíle jako první.

"Do Prahy přijela jako první posádka číslo 12 ve složení Alžběta s Veronikou. V konečném součtu je překonaly Gábina s Petrou, které sice dorazily jako druhé, ale získaly více hlasů publika a také dodatečné hlasy poroty," sdělil dnes organizátor akce Pavel Zíka.

O cestě psali aktéři na internet

Vítězky se vrátily ze své cesty šest dnů po startu, ujely na 6000 kilometrů, splnily pět úkolů a dodržely i povinnou čtyřiadvacetihodinovou přestávku na Gibraltaru.

Všechny soutěžící posádky měly při sobě GPS lokátory, kdokoli tak mohl jejich cestu on-line sledovat. Prohlédnout si mohl i fotky a přečíst zápisky, které jednotlivé posádky vkládaly na web závodu. Stopaři tam rovněž informovali o tom, jak splnili zadané úkoly. Měli vylézt na kopec, vyfotit se před prvoligovým stadionem, vykoupat se v moři nebo se seznámit se starostou nějaké obce.

Příště budou jezdit jen smíšené posádky

Podle zveřejněných zážitků se dvojícím nejlépe stopovalo v Německu, naopak nejhorší to bylo ve Španělsku, kde stop nemá tradici a kde jsou lidé velmi opatrní. "I zde se ale posádky setkaly s vřelými řidiči, kteří je pozvali na oběd či večeři či jim jen koupili ovoce. Nejdelší stop byl dlouhý přes 1500 kilometrů a byl navíc zpestřen několika jídly, které řidič dodávky uvařil na plynovém vařiči," uvedl Zika.

Podle něj bylo cílem celé akce zpopularizovat stopování, které bylo v 70. až 90. letech oblíbeným způsobem dopravy. Letošní závod byl první v řadě, Zíka ho hodlá pravidelně opakovat, jezdit ale budu už jen smíšené posádky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek

Závodili na Letné pštrosi? O Praze se lze stále dozvídat něco nového, říká spisovatelka

vydáno 22. dubna 2024  12:19

Nové putování Prahou. Právě vychází druhé pokračování Pražských okének – průvodce netradičními místy a událostmi Prahy od spisovatelky Stanislavy...  celý článek

Billie Eilish, Katy Perry, Bon Jovi a další mají konkurenci. Jmenuje se umělá inteligence

vydáno 22. dubna 2024  4:42

Stále se vyvíjející technologie pobouřila zahraniční umělce. Umělá inteligence (AI) ale hýbe celou společností. Někteří se jí bojí, jiní se s ní učí...  celý článek