metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 13 °C

Neděle 3. března 2024. Svátek má Kamil
Petra a Gabriela - do cíle dojely druhé, ale svými zápisky si získaly sympatie fanoušků i poroty. | foto: jedu.cz

V závodě pro stopaře vyhrály dívky. Na Gibraltar a zpět se dostaly nejrychleji

  13:17
Tucet dvojic se minulé pondělí vydalo autostopem na trasu Praha - Gibraltar - Praha, aby ji absolvovalo v co nejkratší době a za co největší přízně internetových uživatelů. Složení týmů Mistrovství ČR v autostopu bylo různé, o vítězství se utkaly klasické páry studentů, otec se čtrnáctiletou dcerou, sourozenci, strýc s neteří a čistě dívčí dvojice. Právě dívky se vrátily do cíle jako první.

"Do Prahy přijela jako první posádka číslo 12 ve složení Alžběta s Veronikou. V konečném součtu je překonaly Gábina s Petrou, které sice dorazily jako druhé, ale získaly více hlasů publika a také dodatečné hlasy poroty," sdělil dnes organizátor akce Pavel Zíka.

O cestě psali aktéři na internet

Vítězky se vrátily ze své cesty šest dnů po startu, ujely na 6000 kilometrů, splnily pět úkolů a dodržely i povinnou čtyřiadvacetihodinovou přestávku na Gibraltaru.

Všechny soutěžící posádky měly při sobě GPS lokátory, kdokoli tak mohl jejich cestu on-line sledovat. Prohlédnout si mohl i fotky a přečíst zápisky, které jednotlivé posádky vkládaly na web závodu. Stopaři tam rovněž informovali o tom, jak splnili zadané úkoly. Měli vylézt na kopec, vyfotit se před prvoligovým stadionem, vykoupat se v moři nebo se seznámit se starostou nějaké obce.

Příště budou jezdit jen smíšené posádky

Podle zveřejněných zážitků se dvojícím nejlépe stopovalo v Německu, naopak nejhorší to bylo ve Španělsku, kde stop nemá tradici a kde jsou lidé velmi opatrní. "I zde se ale posádky setkaly s vřelými řidiči, kteří je pozvali na oběd či večeři či jim jen koupili ovoce. Nejdelší stop byl dlouhý přes 1500 kilometrů a byl navíc zpestřen několika jídly, které řidič dodávky uvařil na plynovém vařiči," uvedl Zika.

Podle něj bylo cílem celé akce zpopularizovat stopování, které bylo v 70. až 90. letech oblíbeným způsobem dopravy. Letošní závod byl první v řadě, Zíka ho hodlá pravidelně opakovat, jezdit ale budu už jen smíšené posádky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Senioři, zatočte s dluhy, které vás tíží!

vydáno 3. března 2024

Pan Karel žije sám, je mu 71 let a má problém, který mu nedává spát. Hrozí mu, že kvůli nesplacenému úvěru přijde o byt. Nyní mu svitla naděje, že...  celý článek

Netradiční pivo, to je „léčivý“ chmel i med z kaštanů. Jiříkovo vidění vám zachutná

vydáno 2. března 2024  19:45

Vymyslel recepturu několika piv. Sám se ale za sládka nepovažuje. Příběh člověka, kterému neslouží oči, ale nevzdal to.  celý článek

Námět na vycházku. Malíř Rittstein má na Kampě Dvě klády. A Nohy na stole.

vydáno 2. března 2024  15:21

Emeritní profesor pražské Akademie výtvarných umění patří již téměř půl století mezi přední představitele české figurativní malby.  celý článek

Bedřich Smetana. Třetina skladatelovy tvorby vznikla v naprosté hluchotě

vydáno 2. března 2024  5:37

Bedřich Smetana, který by dnes oslavil 200. narozeniny, je vedle Antonína Dvořáka patrně největším českým skladatelem. Nicméně Smetanův zvuk je v...  celý článek