metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 10 °C

Čtvrtek 18. dubna 2024. Svátek má Valérie

Lovci blesků z ČVUT zachytili nejdelší a největší úder ve střední Evropě

  19:55
Výzkum ukázal, že jsou blesky významně větší a trvají podstatně delší dobu, než se předpokládalo. Nejdéle trvající blesk ve střední Evropě odhalili vědci z Fakulty elektrotechnické Českého vysokého učení technického (FEL ČVUT) ve spolupráci s vědci z Akademie věd (AV ČR).

Další 1 fotografie v galerii
Odborníkům z Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze se ve spolupráci s vědci z Akademie věd ČR podařilo zachytit blesk. | foto: Jakub Kákona

K výzkumu vědci využili takzvaná měřicí vozidla. Šlo o tři automobily sloužící k přepravě a napájení přístrojů v blízkosti bouřek, a také jako částečná ochrana obsluhy před údery blesku. Podle vedoucího tohoto týmu Jakuba Kákony šlo o první takto upravená auta. „Z USA jistě znáte zábavné pořady o lovcích bouřek, kteří v autech pronásledují extrémní bouřkové výboje, to má ale často do reality vědeckého počínání daleko,“ přiznává Kákona. Jeho tým vybavil měřicí vozy celooblohovými vysokorychlostními kamerami, rádiovými anténami a detektory ionizujícího záření, což dosud žádný jiný vědecký tým nedokázal.

Blesky dlouhé 80 kilometrů
Vědci se soustředili na odhalení podstaty extrémních jevů v atmosféře a ionizujícího záření. Díky tomu objevili unikátní vlastnosti blesků. Podle Kákony jsou rozměrnější časově i prostorově. Další výzkum je podle jeho slov potřeba dělat v jiném měřítku než lokálním jako doposud.

K měření velikosti blesku výzkumníci používali detekční síť Blitzortung.org, jež určuje polohu výboje s přesností na kilometry. „Přestože naše detektory ukazovaly, že jeden z blesků proběhl téměř přímo nad naším měřicím vozem, nejbližší výboj detekovaný na Blitzortung.org byl 70 až 80 km daleko,“ uvádí vedoucí týmu Kákona. „Z toho odvozujeme, že blesk byl dlouhý více než 80 km nebo že k synchronnímu výboji došlo ve vzdálenosti 80 km,“ dodává.

Rekordní blesky

  • Vzdálenost 768 kilometrů urazil uvnitř bouřkového oblaku blesk nad jižním cípem Spojených států amerických v roce 2022. Překonal tím rekordmana z jižní Brazílie o nějakých 60 kilometrů. Jev se podařilo zachytit díky satelitním snímkům.
  • Jen 2,39 sekund trval blesk, který byl naměřen ve Španělsku v roce 2017. V zimním období trvání činilo 1,8 sekundy. Výboj podle odborníků většinou trvá od 0,20 do 0,35 sekundy.

Rekordní doba trvání výboje
Měření délky výboje také přineslo zajímavé výsledky. Naměřené doby trvání se obvykle pohybují v řádu stovek milisekund, přičemž kratší bleskové události jsou vzácné. „Medián doby trvání bleskového výboje je podle našeho pozorování 0,52 sekundy. To je významně více než hodnoty uvedené v jiných studiích,“ říká Jakub Kákona.

Vědecký tým vedený Kákonou publikoval letos v lednu přelomový článek, kde popisoval výhody zařízení používaného pro pozemní měření bouřkových jevů na středoevropském území. Hlavním cílem zkoumání bylo ověřit, zda vznik blesků souvisí s ionizujícím zářením. Pozorování časové a prostorové rozměrnosti blesků se přidalo jaksi „náhodou“ jako vedlejší produkt, přesto tu vědci shromáždili zajímavá data. Součástí výzkumu bylo i porovnávání výsledků s daty publikovanými v zahraničních médiích.

Autor: Tereza Šimurdová Metro.cz

Hlavní zprávy

Postele XXL čekají v nemocnici na pacienty, kteří mohou vážit až 500 kilo

vydáno 18. dubna 2024  5:00

Skupina sestřiček na jednotce intenzivní metabolické péče (JIMP) na III. interní klinice Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) v Praze na Karlově náměstí si...  celý článek

Při hezkém počasí jsou dlahy na úrazovce denní chléb. Napilno mají nemocnice u cyklostezek

vydáno 17. dubna 2024  14:52

Prim hraje v těchto dnech venku spíš aprílové počasí. Kolařská sezona ale už vypukla naplno. Napilno mají prodejny, servisy i lékaři. S teplým počasím už...  celý článek

Potravina budoucnosti? Čeští vědci vylepšují jedlý hmyz. Krmí ho mrkví a špenátem

vydáno 17. dubna 2024  10:59

Červi, fuj. Takto asi vypadají reakce některých Čechů, když vidí na nejrůznějších food festivalech stánky s jedlým hmyzem. I když se může zdát, že Češi...  celý článek

Den, kdy se do Československa vplížila šedivá a nehybná normalizace

vydáno 17. dubna 2024  5:30

Před 55 lety nahradil Alexandra Dubčeka všehoschopný Gustáv Husák. Socialismus s lidskou tváří vystřídal socialismus s husí kůží. Život v Československu...  celý článek