K výzkumu vědci využili takzvaná měřicí vozidla. Šlo o tři automobily sloužící k přepravě a napájení přístrojů v blízkosti bouřek, a také jako částečná ochrana obsluhy před údery blesku. Podle vedoucího tohoto týmu Jakuba Kákony šlo o první takto upravená auta. „Z USA jistě znáte zábavné pořady o lovcích bouřek, kteří v autech pronásledují extrémní bouřkové výboje, to má ale často do reality vědeckého počínání daleko,“ přiznává Kákona. Jeho tým vybavil měřicí vozy celooblohovými vysokorychlostními kamerami, rádiovými anténami a detektory ionizujícího záření, což dosud žádný jiný vědecký tým nedokázal.
Blesky dlouhé 80 kilometrů
Vědci se soustředili na odhalení podstaty extrémních jevů v atmosféře a ionizujícího záření. Díky tomu objevili unikátní vlastnosti blesků. Podle Kákony jsou rozměrnější časově i prostorově. Další výzkum je podle jeho slov potřeba dělat v jiném měřítku než lokálním jako doposud.
K měření velikosti blesku výzkumníci používali detekční síť Blitzortung.org, jež určuje polohu výboje s přesností na kilometry. „Přestože naše detektory ukazovaly, že jeden z blesků proběhl téměř přímo nad naším měřicím vozem, nejbližší výboj detekovaný na Blitzortung.org byl 70 až 80 km daleko,“ uvádí vedoucí týmu Kákona. „Z toho odvozujeme, že blesk byl dlouhý více než 80 km nebo že k synchronnímu výboji došlo ve vzdálenosti 80 km,“ dodává.
Rekordní blesky
|
Rekordní doba trvání výboje
Měření délky výboje také přineslo zajímavé výsledky. Naměřené doby trvání se obvykle pohybují v řádu stovek milisekund, přičemž kratší bleskové události jsou vzácné. „Medián doby trvání bleskového výboje je podle našeho pozorování 0,52 sekundy. To je významně více než hodnoty uvedené v jiných studiích,“ říká Jakub Kákona.
Vědecký tým vedený Kákonou publikoval letos v lednu přelomový článek, kde popisoval výhody zařízení používaného pro pozemní měření bouřkových jevů na středoevropském území. Hlavním cílem zkoumání bylo ověřit, zda vznik blesků souvisí s ionizujícím zářením. Pozorování časové a prostorové rozměrnosti blesků se přidalo jaksi „náhodou“ jako vedlejší produkt, přesto tu vědci shromáždili zajímavá data. Součástí výzkumu bylo i porovnávání výsledků s daty publikovanými v zahraničních médiích.