metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 24 °C

Sobota 22. června 2024. Svátek má Pavla

Zlevňování, které nepotěší. Sběr starého papíru vás teď už pravděpodobně neuživí

  6:00
Vládní úsporný balíček je tématem pro tyto dny. Majitelé novin skřípou zuby nad vysokým DPH. Nakladatele těší nulová daň z knih.
Pro deník Metro Kristián Mensa namaloval pár kresbiček už v roce 2015. | foto: Archiv

„Mám pro vás dobrou zprávu a špatnou zprávu,“ říká zákazníkovi muž ve sběrně surovin. Ta dobrá je, že od zákazníka několik svázaných balíků starých letáků, deníků a časopisů vezme. „Teď tu špatnou. Od minulého měsíce jsme zlevnili o padesát haléřů,“ poznamená zaměstnanec sběrny. Místo dvou korun jen koruna padesát.

Ani měď už není, co bývala, a knihy asi levnější nebudou
Každý z nás rád slyší, že ceny klesají. Zvláště v obchodech a také u čerpací stanice je každá koruna za litr paliva pozitivní oznámení. Když ale přivezete něco do sběrných surovin, o zlevňování slyšet nechcete. „Kdybyste přivezl měď, dám vám za ni 140 korun,“ snaží se muž ještě zákazníka povzbudit. Ale hned dodává, že loni by za ni byly dvě stovky.

Ceny palivového dřeva po roce až dvou klesají. Projeví se cena suroviny například v ceně papíru? Když už jdou dolů za sběrový papír? Například nakladatelé nevidí tento vývoj příliš optimisticky.

„Na veletrhu Svět knihy v Praze jsem se bavil s několika zástupci tiskáren a zlevňování papíru patrně nenastane, rozhodně ne v krátkém časovém horizontu,“ komentuje aktuální stav Milan Gelnar, výkonný ředitel nakladatelství Argo, aktuální stav. Tiskárny podle jeho zjištění mají z dob nedostatku nakoupený papír za vysoké ceny, který musí, povětšinou za peníze, skladovat. Nový kupují, jen když ho nemají v zásobách a není výrazně levnější. „Energie vystoupaly na mnohonásobek předkrizové ceny, například z 500 tisíc na tři miliony korun, a takové navýšení rozpouštějí tiskárny do zakázek postupně,“ doplňuje informace Milan Gelnar.

Pokles má na svědomí také menší zájem e-shopů
Všechno souvisí se vším. Odborníci z Asociace českého papírenského průmyslu (ACPP). „Ceny sběrového papíru jsou již delší dobu na velmi nízké úrovni. Je to dáno sníženou poptávkou ze strany zpracovatelů, tedy papíren, které vyrábějí recyklovaný papír,“ uvedl pro deník Metro Miloš Lešikar z ACPP. Papírny omezují výrobu proto, že je menší poptávka po lepence a krabicích jak od některých výrobců, tak od e-shopů. Některým se totiž prodeje po covidu propadly. Obrat e-shopů v roce 2022 skončil dvanáct procent pod úrovní předešlého roku, kdy vrcholila covidová pandemie a lidé na síti nakupovali znatelně víc než předtím. Loni se také snížil počet e-shopů na současných 50 100.

Papírny mají vlastní elektrárny
Tržní poptávka ovlivňuje ceny papírů, jak obalových, tak tiskových, mnohem víc než ceny energií, jak se často traduje. „Největší papírenské kombináty v Česku si elektrickou energii vyrábějí samy ze zbytků biomasy, z nezpracovatelného dřeva nebo výluh z buničiny ve vlastních kogeneračních kotlích,“ upozorňuje Lešikar. Papírny jsou často nejen soběstačné, ale někdy dodávají přebytečnou elektřinu do veřejné sítě.

Klesající ceny sledují samozřejmě i jejich prvotní odběratelé ve sběrnách. „Vývoj má sestupnou tendenci od září loňského roku,“ říká Jan Charvát, odpadový specialista společnosti Napos Praha. V minulém a předminulém roce byly suroviny téměř na maximálních hodnotách. Časy, kdy byl kilogram starých novin až za pět korun, jsou zřejmě na dlouhou dobu pryč.

Vydělat si v současnosti starým papírem na živobytí nebo si jím alespoň slušně přivydělat je už téměř nemožné. „Papírny zpracovávající tříděný grafický papír nejeví o tento druh materiálů zájem a pravděpodobně se soustředí na jiné druhy,“ doplňuje informace Charvát.

Připomíná, že momentálně cenově nejstabilnější surovinou odpadového trhu je sklo, kterého je v této době na trhu málo.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Superhrdinové opět zlobí! Butcher a Homelander pořád kopou nejvyšší seriálovou ligu

Strážce streamu
vydáno 21. června 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Krvavá, brutální, dekadentní, místy až úchylná a hlavně neskutečně zábavná seriálová odpověď na superhrdinské trháky se nedávno, vlastně jen před pár dny,...  celý článek

V Česku prakticky nenarazíte na skutečně luxusní hotely, říká youtuber Husička

vydáno 21. června 2024  11:00

Jmenuje se Jindřich Husička, ale fanoušci jeho videí na YouTube jej znají hlavně jako Pana Plešatého. Rodák z Olomouce, který se věnoval práci v...  celý článek

Stopy po okupačních kulkách, které vydržely na fasádě a také vlajkodržáky na Letné

vydáno 16. června 2024  11:30

Praha je dobrodružství a romantika. Také nikdy nekončící zdroj zajímavostí. Stačí jen zvednout oči od displeje mobilního telefonu a nestačíte se divit....  celý článek

České pivovary kráčejí k udržitelnosti a zároveň se snaží šetřit životní prostředí

vydáno 15. června 2024  8:32

Radegast chce zadržet v krajině více vody, než sám spotřebuje. Tento projekt přijde na miliony korun. Plzeňský Prazdroj zase vyvinul úspornější chladič...  celý článek