metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Pro deník Metro Kristián Mensa namaloval pár kresbiček už v roce 2015. | foto: Archiv

Zlevňování, které nepotěší. Sběr starého papíru vás teď už pravděpodobně neuživí

  6:00
Vládní úsporný balíček je tématem pro tyto dny. Majitelé novin skřípou zuby nad vysokým DPH. Nakladatele těší nulová daň z knih.

„Mám pro vás dobrou zprávu a špatnou zprávu,“ říká zákazníkovi muž ve sběrně surovin. Ta dobrá je, že od zákazníka několik svázaných balíků starých letáků, deníků a časopisů vezme. „Teď tu špatnou. Od minulého měsíce jsme zlevnili o padesát haléřů,“ poznamená zaměstnanec sběrny. Místo dvou korun jen koruna padesát.

Ani měď už není, co bývala, a knihy asi levnější nebudou
Každý z nás rád slyší, že ceny klesají. Zvláště v obchodech a také u čerpací stanice je každá koruna za litr paliva pozitivní oznámení. Když ale přivezete něco do sběrných surovin, o zlevňování slyšet nechcete. „Kdybyste přivezl měď, dám vám za ni 140 korun,“ snaží se muž ještě zákazníka povzbudit. Ale hned dodává, že loni by za ni byly dvě stovky.

Ceny palivového dřeva po roce až dvou klesají. Projeví se cena suroviny například v ceně papíru? Když už jdou dolů za sběrový papír? Například nakladatelé nevidí tento vývoj příliš optimisticky.

„Na veletrhu Svět knihy v Praze jsem se bavil s několika zástupci tiskáren a zlevňování papíru patrně nenastane, rozhodně ne v krátkém časovém horizontu,“ komentuje aktuální stav Milan Gelnar, výkonný ředitel nakladatelství Argo, aktuální stav. Tiskárny podle jeho zjištění mají z dob nedostatku nakoupený papír za vysoké ceny, který musí, povětšinou za peníze, skladovat. Nový kupují, jen když ho nemají v zásobách a není výrazně levnější. „Energie vystoupaly na mnohonásobek předkrizové ceny, například z 500 tisíc na tři miliony korun, a takové navýšení rozpouštějí tiskárny do zakázek postupně,“ doplňuje informace Milan Gelnar.

Pokles má na svědomí také menší zájem e-shopů
Všechno souvisí se vším. Odborníci z Asociace českého papírenského průmyslu (ACPP). „Ceny sběrového papíru jsou již delší dobu na velmi nízké úrovni. Je to dáno sníženou poptávkou ze strany zpracovatelů, tedy papíren, které vyrábějí recyklovaný papír,“ uvedl pro deník Metro Miloš Lešikar z ACPP. Papírny omezují výrobu proto, že je menší poptávka po lepence a krabicích jak od některých výrobců, tak od e-shopů. Některým se totiž prodeje po covidu propadly. Obrat e-shopů v roce 2022 skončil dvanáct procent pod úrovní předešlého roku, kdy vrcholila covidová pandemie a lidé na síti nakupovali znatelně víc než předtím. Loni se také snížil počet e-shopů na současných 50 100.

Papírny mají vlastní elektrárny
Tržní poptávka ovlivňuje ceny papírů, jak obalových, tak tiskových, mnohem víc než ceny energií, jak se často traduje. „Největší papírenské kombináty v Česku si elektrickou energii vyrábějí samy ze zbytků biomasy, z nezpracovatelného dřeva nebo výluh z buničiny ve vlastních kogeneračních kotlích,“ upozorňuje Lešikar. Papírny jsou často nejen soběstačné, ale někdy dodávají přebytečnou elektřinu do veřejné sítě.

Klesající ceny sledují samozřejmě i jejich prvotní odběratelé ve sběrnách. „Vývoj má sestupnou tendenci od září loňského roku,“ říká Jan Charvát, odpadový specialista společnosti Napos Praha. V minulém a předminulém roce byly suroviny téměř na maximálních hodnotách. Časy, kdy byl kilogram starých novin až za pět korun, jsou zřejmě na dlouhou dobu pryč.

Vydělat si v současnosti starým papírem na živobytí nebo si jím alespoň slušně přivydělat je už téměř nemožné. „Papírny zpracovávající tříděný grafický papír nejeví o tento druh materiálů zájem a pravděpodobně se soustředí na jiné druhy,“ doplňuje informace Charvát.

Připomíná, že momentálně cenově nejstabilnější surovinou odpadového trhu je sklo, kterého je v této době na trhu málo.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek