metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 1 °C

Čtvrtek 7. prosince 2023. Svátek má Ambrož, Benjamin
Takto vypadá „návyková“ hra Tetris. | foto: Metro.cz

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

  17:33
Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně. Level po levelu.

Tetris vyvinul roku 1984 ruský programátor a vývojář Alexej Pažitnov. Název je kříženec řeckého slova tetra a tenisu. Ten byl Pažitnovovým oblíbeným sportem. Slovo tetra zase odkazuje na to, že jsou všechny dílky ve hře čtyřpolíčkové. Princip je jednoduchý, a právě proto je geniální. „Kostky“ padají po obrazovce a hráč je od dolního konce hrací plochy skládá do „zdi“. Může padající dílek posunovat po hrací ploše do stran a otáčet kolem osy. Zkompletovaný řádek zmizí, s čímž se pojí určitý bodový zisk. Hráč se takto snaží co nejdéle odmazávat řádky.

Koluje legenda, že se Pažitnovova hra začala rychle šířit mezi kolegy a moskevská akademie věd měla v té době problém s pracovní morálkou. Všichni totiž v pracovní době hráli Tetris.

Protože hra pocházela ze Sovětského svazu, pár let trvalo, než se začala masivně šířit i na Západě. O vyjednávání tamního ministerstva zahraničního obchodu s herními společnostmi vznikl dokonce letos film. Ač to na první pohled nevypadá, jde o zábavné historické drama.

Masivního rozšíření dosáhl Tetris na začátku 90. let díky přenosným konzolím. Kdo neměl na Game Boye, šteloval kostičky na čínském přístroji Brick Game.

Nejstarší verze hry neměla žádnou hudbu. Ve verzi pro Nintendo NES ale už mimo jiné hrála skladba Tanec víly z cukrové švestky z Louskáčka od Petra Iljiče Čajkovského. Na Game Boyi vám zase pro změnu zněla skladba Korobeiniki, tedy ruská lidová píseň z devatenáctého století. Ta se poté používala ve většině novějších verzí hry. Její mix se v roce 1992 dostal i na přední místa britské hudební hitparády.

Tetris postupně získal obrovskou popularitu. Dokonce se stal i symbolem herního průmyslu. Princip skládání tvarů a vyplňování řad se stal inspirací pro mnoho dalších her, ať už se jedná o klasické arkádové hry, nebo moderní mobilní aplikace.

Trochu větší displej
Hra do ruky se několikrát dostala i na obří „obrazovky“. Tetris se totiž hrál i na výškových budovách. Jeden příklad za všechny. V roce 2014, kdy hra slavila své 30. výročí, měli lidé možnost si ji zahrát na 133 metrů velkém mrakodrapu ve Filadelfii. Na ploše téměř celé fasády budovy Cira Centre jsou rozmístěny LED žárovky, které umí měnit barvu. Právě proto byl mrakodrap pro Tetris vybrán. Nebylo to poprvé, kdy se proměnil v obří obrazovku. O rok dříve tu ze strany na stranu létal míček při hře Pong. Happeningu se mohl zúčastnit v podstatě kdokoliv, kdo šel zrovna kolem.

Mistři postřehu
Tetris sám o sobě nelze „vyhrát“, pokud by po určitém čase nezačalo padání kostiček zrychlovat, bylo by možné ho hrát do nekonečna. Právě zvětšující se rychlost dělá věc náročnou.

Bez zajímavosti není ani to, že se v Tetrisu konají i mistrovství. Jednou z nejvýznamnějších a nejdéle trvajících soutěží je The Classic Tetris World Championship, která se koná každý rok v různých místech ve Spojených státech. Úřadujícím mistrem je devatenáctiletý Američan Eric Tolt.

Ačkoliv je Tetris v podstatě obyčejnou logickou hrou bez příběhu, jde o druhou nejprodávanější gamesu vůbec. Tou první je údajně Super Mario. Jiné žebříčky ale zase tvrdí, že prvenství v této kategorii má současný hit Minecraft.

Perličky na závěr
Legendární hra byla už také vědecky zkoumána v souvislosti s možným využitím při léčbě závislostí. Některé studie naznačují, že se hraním Tetrisu může dočasně snižovat chuť k užívání drog nebo alkoholu. Výzkumníci z Plymouth University ve Velké Británii v roce 2015 uvedli, že hra sice nepředstavuje samostatnou možnost, jak bojovat se závislostmi, ale že může být součástí dalších léčebných postupů.

Oficiální verzi hry je možné si zdarma zahrát na webu Tetris.com.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Minipůjčka nabídne rychlou odpověď na finanční výdaje

vydáno 7. prosince 2023

Máte před sebou výzvu, na kterou by bylo nejlepší odpovědět ještě dnes? Výdajové položky v rodinném rozpočtu se někdy nedají naplánovat. Přijdou, když se...  celý článek

Končí nadzvedávání chodníků. Pražské stromy konečně dostávají více prostoru

vydáno 6. prosince 2023  18:56

Za starých časů by se oprava Baranovy ulice mohla stát snadným terčem kritiky. Vydouvání dlažby kolem dřevin se však konat nemá.   celý článek

Tam, kde před lety žila prasata, tráví zimu lemuři. Zoopark Nehvizdy je otevřený celý rok

vydáno 6. prosince 2023  16:27

„Pacholci,“ hubuje chovatel Jiří Glatt páru hus kuřích, když na něj dorážejí. Dva ptáci z Austrálie jsou podle něj nejagresivnějšími zvířaty v Zooparku...  celý článek

Oblíbený server pirátů se změnil v osobní úložiště. Kdo ale chce, cestu si k filmům a seriálům najde

vydáno 6. prosince 2023  14:28

Pro mnohé domácí diváky jde o událost roku. Pouhých pár dní před jeho koncem se totiž veřejnost dozvěděla, že končí ve své původní, řekněme klasické,...  celý článek