metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil

Další 1 fotografie v galerii
Pěvecký matador Dalibor Janda natočil s dcerou Jiřinou Annou nejeden duet. Kvůli hudbě se prý občas i pohádají. | foto: ARCHIV J. A. J.

Táta mě naučil nedělat si hlavu z drobných nezdarů, říká Jiřina Anna Jandová

  6:00
Už zhruba za měsíc se na jednom pódiu opět potkají otec s dcerou. V největším zábavním parku na Vysočině totiž v rámci dvoudenního hudebního festivalu, který se odehraje 14. a 15. července, vystoupí kromě Chinaski, Slzy, Jelena či Pokáče také Dalibor Janda se svou dcerou Jiřinou Annou.

„Naše spolupráce vznikla tak nějak neplánovaně a neorganizovaně, když jsem si začala okolo puberty skládat vlastní písničky, a ještě neměla představu co dál. Byl to právě táta, kterému jsem pak pustila své nápady a dohodli jsme se, že nejdříve dokončím střední školu a pak se začneme věnovat nahrávání a albu. Stalo se tak a později jsem občas vystupovala na jeho koncertech, no a vydrželo nám to,“ říká pro deník Metro Jiřina Anna Jandová.

Čím vás otec inspiruje a co na něm obdivujete?
Vždycky mě inspiroval hlavně tím, že hudební branži prostě tak moc neprožívá, naučil mě nedělat si hlavu z drobných nezdarů, kterým se člověk opravdu někdy i za pár dní zasměje. Obdivuji na něm hlavně profesionalitu a neskutečný dar vtáhnout publikum do své muziky a svého projevu. Je to originál, co si celý život skládá vlastní písničky a jako beran si paličatě jde za svým a je neskutečné, že letos oslavil 70 let a neustále má vyprodané koncerty a jeho hudba oslovuje všechny generace.

Co je aktuálně nového u vás?
U mne je aktuálně nový singl, který obsahuje dvě nové písničky, které jsou specifické hlavně tím, že autorsky jsou obě hudebně mé, ale producentsky a aranžérsky jsem se obrátila na velmi zajímavé osobnosti české hudební branže, a tak obě písničky vznikly v jiných studiích a byla to pro mne veliká zkušenost. U první je producent a spoluautor Jirka Burian alias Kapitán Demo a ke druhé složil text Ondra Ládek, tedy Xindl X.

J. A. JANDOVÁ

Jiřina Anna Jandová původně vystudovala ekonomii, později ale natočila se slavným otcem první píseň a od té doby vystupují společně.

  • První společný duet „Vstáváš“ vyšel v roce 2009 na Jandově CD Hvězdné duety.
  • Debutový singl Šílená láska a Tvář vyšel Jandové v roce 2008. Na kontě má od té doby tři sólová alba. Jmenují se Tvář, Narovnaná v zádech a Muzeum lásky.

Jaká byla spolupráce s touhle dvojkou. Překvapilo vás na nich něco?
Spolupráce s oběma pány byla velice zajímavá, Ondry si po této spolupráci, kdy mi napsal text k písničce Vitráže, vážím velice za to, že je opravdu neskutečně milý a skromný – prostě obrovská osobnost. Spolupráce byla bezchybná a je pravda, že jeho text se mi líbil na první dobrou. Líbí se mi na něm hlavně to, že si stojí za svými nápady. Co se týká Kapitána Dema, tak spolupráce byla také velmi milá a zajímavá a vzhledem k tomu, že je Kapitán hodně zaneprázdněn, bylo dokončení písničky trošku na delší lokty, ale povedlo se, a i jemu patří velký dík.

K písni Čekáš na svůj den vznikl videoklip. Přibližte nám ho i to, jak vznikal?
Videoklip vznikal tak, že vzhledem k tomu, že jsem si písničku vymyslela, jak se říká od základů hudebně, celou tu dobu jsem přemýšlela, jak by mohl vypadat i klip. Spojila jsem síly se svým kamarádem Mariánem Mačkem, který dělá fantastickou kameru a po chvilkách jsme spolu točili a vymýšleli. Nenásilně a spíš tak, když jsme měli čas a náladu. Bylo to vlastně nejpohodovější natáčení, které jsem kdy zažila. Potřebovali jsme zachytit přírodní živly. No a také se v klipu dokonce i sprchuji.

Blíží se léto. Budete stíhat i něco jiného, než je koncertování?
Letošní léto bude opravdu velmi nabité koncerty a bude jich tolik, že nejsem schopná všechny vyjmenovat. Na jeden se ale těším velmi, a to na Blue Style Prima Fest 14. července do Šiklova Mlýna ve Zvoli nad Pernštejnem.

Proč zrovna tato akce?
Protože se na tento festival vracíme po pár letech, je to vždy veliký zážitek a publikum tam bývá fantastické. Tím, že jsou pan majitel se svojí paní navíc mými přáteli, je to ještě příjemnější a celkově tohle místo mám opravdu ráda. Co se týká dovolené, tak zatím ještě nemám žádný konkrétní plán.

Stíháte se věnovat něčemu dalšímu kromě hudby?
V současné době mi to docela vystačí na hodně času, ale samozřejmě i já ráda zajdu na nějaký ten koncert s kamarády, pobavit se. O to se určitě neošidím.

U čeho si nejvíc odpočinete? Máte i nehudební koníčky?
Asi nejvíc ve svém novém bytě, který mám necelý rok a který jsem si doslova vysnila. Je v desátém patře a má krásnou terasu, a tak si tam hodně věcí ladím a krásně se mi tam relaxuje. Nedávno jsem také s mojí kamarádkou navštívila kurzy vaření a musím říct, že mě to úplně nadchlo. Asijská kuchyně je můj velký koníček.

Jak to vidíte s novou deskou?
Mám za sebou tři alba a mám pocit, že teď teprve má hudba začíná dostávat určitý směr. V příštím roce bych ráda dala dohromady další. Uvidíme, jak to půjde.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek