metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil

Další 3 fotografie v galerii
Obraz s názvem Trhliny mezi světy | foto: Lukáš Hehejík

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

  6:00
Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby vyzařovaly osobní příběh každého člověka. „Obraz navrhuji tak, aby vyprávěl o tom nejlepším, co v daném člověku je, posiloval slabší místa nebo léčil,“ popisuje Hehejík záměr umělecké práce.

Na čem právě pracujete?
Rozjímám nad novým obrazem na míru pro jednu holčinu ve Francii. Udělal jsem si poznámky, proklepl jsem si ji a teď se na ni ladím přes fotku.

Co tím myslíte, že si ji proklepnete?
Podívám se přes fotku, s kým mám tu čest, jak se ten člověk jmenuje, zjistím si, na co se nejvíc hodí, jaký je, v čem bych mu mohl poradit, co je třeba v něm posílit, uzdravit, vylepšit a tak dále. Kombinuji k tomu tři metody – vyladím se přes fotku. Dále vyhotovím rozbor za pomoci mapy takzvaného human designu, což je metoda, která popisuje naše talenty a formu, jak by se daly plně projevit. Následně vyhotovím rozbor skrze hologenetický profil genových klíčů. Poslední dvě metody slouží ke zmapování lidského chování, dokážou rozklíčovat lidskou bytost ve všech jejích vrstvách.

Jak takové dílo na míru vzniká?
Nejprve tvořím tužkou na papír bez barev skicu, návrh obrazu. Ten dělám za pochodu, když si v člověku čtu pomocí rozborů a fotky. Hlavní roli hraje představivost, cit pro sladění a kompozici, vhodný výběr symbolů a metafor. Chce to čistou hlavu a někdy to trvá i několik dní. Skicu dotahuji a předělávám, dokud nejsem maximálně spokojený a dokud si nejsem jistý, že osloví budoucího majitele. Se skicou připravuji také výklad, během kterého se s dotyčným bavíme nejen o obrazu, ale o všem, co jsem o něm zjistil a nacítil.

Obraz s názvem Cesta k úplnosti

Vzpomenete si na své první dílo?
Úplně první inspirace přišla od Zdeňka Buriana, obdivoval jsem jeho malby, především ty pravěké. Začal jsem vytvářet vlastní encyklopedie a obrázky překreslovat z knížek. Vystavoval jsem je po bytě na zemi a dělal mezi nimi uličky jako v galerii. Nutil jsem celou rodinu, aby si je prohlížela. Moje máma si myslí, že to začalo mnohem dříve. Má ještě někde dochovanou fotku, jak jako batole v postýlce maluji po stěně svým hovínkem jakousi spontánní abstrakci.

Kde berete inspiraci nyní?
Poslouchám všemožné filozofické audioknihy a mysteriózní romány, povídky, občas sci-fi. Taktéž nepohrdnu zajímavými přednáškami a besedami na témata, kterými se zabývám, v oblasti umění, vědy, psychologie či metafyziky. Ta inspirace spočívá v tom, že vše, co poslouchám, si velmi barvitě představuji. Psychologie v mé tvorbě hraje významnou roli, především když tvořím právě dílo na míru. Hodně pracuji s archetypy, totemy, symboly, metaforami a různými uměleckými příměry.

Dočetla jsem se, že o vaše obrazy měly zájem i české celebrity...
To je pravda, jednalo se dokonce o čtyři obrazy, ale ani jeden z nich k původním zájemcům nedoputoval, došlo totiž k nedorozumění s placením. Většina českých známých osobností působících v showbyznysu je naučená dostávat podobné věci od svých fanoušků darem. A mně v té době, zhruba před deseti lety, nenapadlo si říct o zálohu nebo platbu předem, což nyní dělám standardně. Byly to začátky, kdy jsem ještě nevěděl co a jak a teprve se tím začal živit. Ale nenechal jsem se odradit. Obrazy, které mi po nich zůstaly, si koupili mí skalní fanoušci.

Obraz s názvem Metaverse

Kdo jsou vaši fanoušci?
Zájem o mé obrazy projevují lidé, kteří je potřebují, kteří ocení mé služby. Nemám žádnou specifickou cílovou skupinu. V praxi jsou to velmi odlišní lidé a každý se v životě věnuje něčemu jinému. Mám pestrou paletu nejen barev, ale i klientů. Velice mě obohacuje každý z nich a neustále mě to posouvá v mé práci. Malovat obrazy na volné téma, jako tomu bylo dříve, by mě už asi nebavilo a postupně jsem to přestal dělat. Dává mi smysl malovat na míru něco jedinečného, pro někoho konkrétního, ale s volnou rukou. O sobě už jsem v minulosti namaloval spousty obrazů, nyní maluji básně o těch druhých lidech.

Jaký byl zatím váš největší úspěch?
Že jsou moji klienti fajn a inspirativní lidé. Oni si to možná ani neuvědomují, ale každý z nich se ve mně nějak otiskne a obohatí mě tím, jaký je, co v sobě má. Baví mě, když jsou lidi různí, mám rád pestrost. Každý nový výtvor je úspěch.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek