metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 12 °C

Sobota 14. září 2024. Svátek má Radka

Mít dítě, nebo ne? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba, zvažují pro a proti

  8:00
Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.
Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže. | foto: Profimedia.cz

Když před čtyřiceti lety odcházel člověk z ordinace s informací, že zaškobrtnutí, křeče v ruce a další nenápadné projevy jsou příznaky obávaného onemocnění centrálního nervového systému, rovnalo se to informaci, jako by mu z krve vyčetli AIDS.

Království ne za koně, ale za Švédsko
Nemocného dříve čekala během několika málo příštích let invalidita, ztráta hybnosti a čekání na konec na lůžku. Významný pokrok ve farmacii sice úplné vyléčení nenašel. Ale medikamenty, zvláště ty vysoce účinné, které se dříve, kvůli značné ceně nasazovaly až ve druhém stupni léčení, se nyní dostávají k pacientům mnohem častěji.

Jejich život se i přes neléčitelnost nemoci významně ulehčil, léčba umožňuje životní aktivity neporovnatelně déle a příjemněji než ještě v nedávné minulosti. „Rádi bychom je letos nasazovali až sedmdesáti procentům pacientů, dříve to bylo jen dvacet procent,“ přeje si Eva Kubala Havrdová, neuroložka z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Přesto by si ale taky přála, aby se vysoce účinná léčba dostala ke stejnému množství pacientů jako ve Švédsku, které je s devadesáti procenty na evropském vrcholu.

Roztroušená skleróza se objevuje převážně mezi 20. až 40. rokem věku, a navíc postihuje více ženy než muže. Právě ženy to limituje v jejich přání stát se matkou. Gravidita a následné kojení totiž vyžaduje vysazení nebo minimálně výrazné omezení léků proti chorobě.

BIO POMÁHÁ

Vysoce účinná biologická léčba je sice drahá, ale má ekonomické přínosy.

  • Biologickou léčbu má v Česku v současnosti nasazeno více než 15 tisíc pacientů ze zhruba 20 tisíc registrovaných.
  • Přes šedesát procent pacientů-ereskářů s bio léčbou pracuje na plný úvazek a nemusí pobírat invalidní důchod.

Plánované rodičovství s neplánovaným specialistou
Každé přerušení léčby může ovlivnit u pacientky, že se zkrátí doba, kdy budou léky oddalovat výraznější projevy roztroušené sklerózy. A taky přibližovat dobu, kdy bude nemoc spojena s invaliditou. Nic z toho se pak nedá už léčebně dohánět.

Ženy s ereskou, jak se nemoci také říká, stojí proto před někdy až fatální volbou. Mít potomka, ale zkrátit si zdravý život o týdny, měsíce nebo možná i roky, ale dát šanci na život dítěti a prožít si s ním a rodinou neopakovatelný čas? Nebo být na světě o něco déle, relativně zdravá co nejdéle, ale bez mateřského prožívání života?

„Je to velice těžká volba, ale ze zkušeností vím, že si to ženy vymluvit nenechají,“ podotýká neurolog Pavel Hradílek z Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Mám pacientky, které dokonce plánují už druhého potomka. Rozhodně však chtějí znát všechna rizika,“ říká Hradílek. Důležité je, aby se pokoušely o otěhotnění co nejdříve po atace choroby, která vždy odeznívá i několik týdnů.

Přesto i on zažívá s budoucími maminkami veselé chvíle. Jedna z nich u něho prý s úsměvem konstatovala, že si celý život myslela, že těhotenství bude plánovat s gynekologem, a najednou ho plánuje s neurologem.

Mít tak před tou potvorou náskok
Všechny vlivy vysoce účinných léčiv na proces těhotenství a následné kojení a samozřejmě na možné zpomalení léčby se doktoři neustále snaží co nejpodrobněji sledovat a mapovat. V současnosti mají potřebná data asi o sedmnácti stech těhotenstvích maminek s ereskou.

Informace o pacientech, nejen maminkách, a podrobnosti o nemoci shromažďuje v Česku pacientský registr ReMuS. Aby se mohla vyhodnotit případná bezpečnostní rizika, potřebují lékaři data minimálně o padesáti tisících pacientů. Tolik jich ale v české databázi není. Momentálně proto získává ReMuS od českých pacientů povolení, aby směl jejich údaje propojit s podobnými registry v zahraničí. „Máme jich v registru něco přes dvacet tisíc. Více informací, včetně dat od zdravotních pojišťoven, by mohlo přispět i ke zkoumání toho, zda nelze nemoc odhalit ještě před jejími prvními klinickými projevy,“ vysvětluje Jiří Drahota, ředitel registru ReMuS.

Dlouhodobé sledování ukazuje, že pokud je choroba u těhotné pacientky stabilizovaná, není nutné některá z nových farmak vysazovat ani při kojení. „Je však potřebné tyto skupiny žen stále sledovat a ukládat vše do databáze registru. Protože by to mohlo významně snížit obavy žen před otěhotněním a pochopitelně usnadnit jejich rozhodování,“ doplňuje ze zkušeností neurolog Pavel Hradílek.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Amerikánka mi změnila život. Probudila ve mně touhu, říká režisér Viktor Tauš

vydáno 14. září 2024  14:00

Už za necelé dva týdny dorazí do kin film režiséra Viktora Tauše s názvem Amerikánka, k němuž byl loni v září uveden na pražské scéně Jatka78 celovečerní...  celý článek

Praha rozpůlená řekou. Než v hlavním městě zvítězila bytelnější přemostění

vydáno 14. září 2024  5:00

Již pravěcí lidé se usazovali u vodních zdrojů a stejně se zachovali i naši předkové přicházející na naše území nejspíše od severovýchodu. Zabydlovali se...  celý článek

Beetlejuice, Beetlejuice, Beetlejuice! Strašidlák řádí v kinech i na streamech

Strážce streamu
vydáno 13. září 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Pokud chodíte pravidelně do kina, a máte rádi fantaskní světy, možná jste si podobně jako já v těchto dnech uvědomili jednu prostou skutečnost. Díky...  celý článek

Ani cihla, ani beton. V Praze vyrostly první české „výškové“ obytné domy ze dřeva

vydáno 13. září 2024  7:00

České předpisy se letos konečně pohnuly a místo maximálních dvanácti metrů na výšku už lze stavět do 22 a půl metru. Čtyři bytové domy ve Stodůlkách tuhle...  celý článek