metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 28 °C

Úterý 3. října 2023. Svátek má Bohumil
Ženy postihuje roztroušená skleróza až třikrát častěji než muže. | foto: Profimedia.cz

Mít dítě, nebo ne? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba, zvažují pro a proti

  8:00
Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.

Když před čtyřiceti lety odcházel člověk z ordinace s informací, že zaškobrtnutí, křeče v ruce a další nenápadné projevy jsou příznaky obávaného onemocnění centrálního nervového systému, rovnalo se to informaci, jako by mu z krve vyčetli AIDS.

Království ne za koně, ale za Švédsko
Nemocného dříve čekala během několika málo příštích let invalidita, ztráta hybnosti a čekání na konec na lůžku. Významný pokrok ve farmacii sice úplné vyléčení nenašel. Ale medikamenty, zvláště ty vysoce účinné, které se dříve, kvůli značné ceně nasazovaly až ve druhém stupni léčení, se nyní dostávají k pacientům mnohem častěji.

Jejich život se i přes neléčitelnost nemoci významně ulehčil, léčba umožňuje životní aktivity neporovnatelně déle a příjemněji než ještě v nedávné minulosti. „Rádi bychom je letos nasazovali až sedmdesáti procentům pacientů, dříve to bylo jen dvacet procent,“ přeje si Eva Kubala Havrdová, neuroložka z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Přesto by si ale taky přála, aby se vysoce účinná léčba dostala ke stejnému množství pacientů jako ve Švédsku, které je s devadesáti procenty na evropském vrcholu.

Roztroušená skleróza se objevuje převážně mezi 20. až 40. rokem věku, a navíc postihuje více ženy než muže. Právě ženy to limituje v jejich přání stát se matkou. Gravidita a následné kojení totiž vyžaduje vysazení nebo minimálně výrazné omezení léků proti chorobě.

BIO POMÁHÁ

Vysoce účinná biologická léčba je sice drahá, ale má ekonomické přínosy.

  • Biologickou léčbu má v Česku v současnosti nasazeno více než 15 tisíc pacientů ze zhruba 20 tisíc registrovaných.
  • Přes šedesát procent pacientů-ereskářů s bio léčbou pracuje na plný úvazek a nemusí pobírat invalidní důchod.

Plánované rodičovství s neplánovaným specialistou
Každé přerušení léčby může ovlivnit u pacientky, že se zkrátí doba, kdy budou léky oddalovat výraznější projevy roztroušené sklerózy. A taky přibližovat dobu, kdy bude nemoc spojena s invaliditou. Nic z toho se pak nedá už léčebně dohánět.

Ženy s ereskou, jak se nemoci také říká, stojí proto před někdy až fatální volbou. Mít potomka, ale zkrátit si zdravý život o týdny, měsíce nebo možná i roky, ale dát šanci na život dítěti a prožít si s ním a rodinou neopakovatelný čas? Nebo být na světě o něco déle, relativně zdravá co nejdéle, ale bez mateřského prožívání života?

„Je to velice těžká volba, ale ze zkušeností vím, že si to ženy vymluvit nenechají,“ podotýká neurolog Pavel Hradílek z Centra pro diagnostiku a léčbu demyelinizačních onemocnění ve Fakultní nemocnici Ostrava. „Mám pacientky, které dokonce plánují už druhého potomka. Rozhodně však chtějí znát všechna rizika,“ říká Hradílek. Důležité je, aby se pokoušely o otěhotnění co nejdříve po atace choroby, která vždy odeznívá i několik týdnů.

Přesto i on zažívá s budoucími maminkami veselé chvíle. Jedna z nich u něho prý s úsměvem konstatovala, že si celý život myslela, že těhotenství bude plánovat s gynekologem, a najednou ho plánuje s neurologem.

Mít tak před tou potvorou náskok
Všechny vlivy vysoce účinných léčiv na proces těhotenství a následné kojení a samozřejmě na možné zpomalení léčby se doktoři neustále snaží co nejpodrobněji sledovat a mapovat. V současnosti mají potřebná data asi o sedmnácti stech těhotenstvích maminek s ereskou.

Informace o pacientech, nejen maminkách, a podrobnosti o nemoci shromažďuje v Česku pacientský registr ReMuS. Aby se mohla vyhodnotit případná bezpečnostní rizika, potřebují lékaři data minimálně o padesáti tisících pacientů. Tolik jich ale v české databázi není. Momentálně proto získává ReMuS od českých pacientů povolení, aby směl jejich údaje propojit s podobnými registry v zahraničí. „Máme jich v registru něco přes dvacet tisíc. Více informací, včetně dat od zdravotních pojišťoven, by mohlo přispět i ke zkoumání toho, zda nelze nemoc odhalit ještě před jejími prvními klinickými projevy,“ vysvětluje Jiří Drahota, ředitel registru ReMuS.

Dlouhodobé sledování ukazuje, že pokud je choroba u těhotné pacientky stabilizovaná, není nutné některá z nových farmak vysazovat ani při kojení. „Je však potřebné tyto skupiny žen stále sledovat a ukládat vše do databáze registru. Protože by to mohlo významně snížit obavy žen před otěhotněním a pochopitelně usnadnit jejich rozhodování,“ doplňuje ze zkušeností neurolog Pavel Hradílek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fenoménem tuzemské turistiky je dál nomádský styl cestování díky obytňákům a také glamping

vydáno 3. října 2023  17:36

Češi milují cestování. Už několik let to není jen letecky k moři do resortu od cestovek. Táhne také kombinace kempování v přírodě a komfortu nebo obytňáky.  celý článek

Svět golfu zdaleka není jen o jamkách na greenech, říká šéfka golfsoftwarové firmy

vydáno 2. října 2023  19:34

Sára Kubelková měla k práci s lidmi, řízení talentů a jejich rozvoji blízko už během studia andragogiky. V průběhu covidové krize v sobě objevila skrytou...  celý článek

Kultura pro rodiče nabízí alternativu. Děti mohou vzít na představení s sebou

vydáno 2. října 2023  9:00

Chcete zajít za kulturou, ale nemáte hlídání? Nyní můžete i s dětmi, o které se postará zaučený personál.  celý článek

Úspěch terapie záleží na klientově odhodlání, říká psycholog Pavel Pařízek

vydáno 1. října 2023  20:00

Pavel Pařízek je psycholog a zakladatel webu Terapie.cz, který usnadňuje lidem najít správného psychoterapeuta. Nejčastěji s klienty řeší problémy ve...  celý článek