Drobná žena láme lepenkové krabice. Právě je přinesla, aby je správně vytřídila. Po těch tužších bedničkách od zeleniny skáče, aby je dostala do co nejmenšího tvaru. „Já to pořád nechápu,“ říká při pohledu do modré odpadové nádoby na papír. To je prý takový problém je třeba už doma rozdělat a složit, aby nezabíraly místo? „A s plastovými lahvemi je to stejné,“ posteskne si. „Je to marný, jako když si stěžoval vedoucí autoservisu ve slavné komedii Jáchyme, hoď ho do stroje,“ podotýká paní.
V roce 2030 má v Česku skončit skládkování. To znamená, že vše z černých popelnic půjde do spalovny. Původně se mělo přestat vyvážet na „smetiště“ už příští rok. Cena za odpad by měla růst postupně, v roce 2029 bychom se měli dostat na 1850 korun za tunu. Takže čím více toho domácnosti, ale i firmy roztřídí do barevných nádob, o to méně odpadu skončí ve spalovnách.
O tom, jak skutečně třídíme, nebo netřídíme, se pravidelně přesvědčuje Arnika, český spolek zaměřený na ochranu životního prostředí. Naposledy letos v dubnu rozpitvala smíšený kontejner ve Strakonicích.
Dvě třetiny jdou do luftu
„Víceméně podle očekávání jsme zjistili, že více než polovina, přesněji padesát osm procent, směsného komunálního odpadu by se dala ještě třídit a surovinově využívat. To je hozenou rukavicí nejen pro všechny obyvatele a zástupce obcí, ale napovídá to cosi i o nutnosti širších legislativních změn, například zavedení zálohového systému a podpoře recyklačních kapacit, ale i prevence vzniku odpadu,“ komentoval průzkumnou akci Arniky Jan Juráš z Ekoporadny Šmidingerovy knihovny Strakonice. Juráš naráží na to, že v řadě regionů Česka se spíš uvažuje o rozšíření kapacity spaloven než o redukci odpadu. „O těch, které se plánují, víme, že budou naddimenzované,“ dodává Jonáš.
Výchova nestačí, takže to zaplatíme
Odvozové firmy komunálního odpadu si jsou vědomé, že jejich zaměstnanci sypou třeba z modrých papírových nádob do lisovacích vozů i dvě třetiny vzduchu. Kdyby se jen papír dával do popelnic už rozložený a směstnaný, nebyly by kontejnery plné už za půl dne.
„Popeláři“ o problému vědí. Připouštějí, že skutečná naplněnost těchto odpadových nádob se může pohybovat i pod padesáti procenty jejich objemu. „Obsluha se jen podívá, jestli v kontejneru nespí člověk, a ani se objem neměří, kolik je tam vzduchu,“ říká Alexandr Komarnický, tiskový mluvčí Pražských služeb.
Vox populi
|