metro.cz

Počasí v Praze

18 °C / 21 °C

Sobota 30. září 2023. Svátek má Jeroným, Ráchel

Další 1 fotografie v galerii
Obaly od spotřebičů nebo obuvi či potravin zaberou nesložené i přes padesát procent objemu nádoby. | foto: Metro

U kontejnerů se pozná IQ. Jak by řekl klasik Smoljak: Je to marný...

  6:33
Prsíme se, jací jsme třídicí šampioni. Ale nad rozborem odpadu, zvláště toho tříděného, bychom se měli občas spíše červenat.

Drobná žena láme lepenkové krabice. Právě je přinesla, aby je správně vytřídila. Po těch tužších bedničkách od zeleniny skáče, aby je dostala do co nejmenšího tvaru. „Já to pořád nechápu,“ říká při pohledu do modré odpadové nádoby na papír. To je prý takový problém je třeba už doma rozdělat a složit, aby nezabíraly místo? „A s plastovými lahvemi je to stejné,“ posteskne si. „Je to marný, jako když si stěžoval vedoucí autoservisu ve slavné komedii Jáchyme, hoď ho do stroje,“ podotýká paní.

V roce 2030 má v Česku skončit skládkování. To znamená, že vše z černých popelnic půjde do spalovny. Původně se mělo přestat vyvážet na „smetiště“ už příští rok. Cena za odpad by měla růst postupně, v roce 2029 bychom se měli dostat na 1850 korun za tunu. Takže čím více toho domácnosti, ale i firmy roztřídí do barevných nádob, o to méně odpadu skončí ve spalovnách.

O tom, jak skutečně třídíme, nebo netřídíme, se pravidelně přesvědčuje Arnika, český spolek zaměřený na ochranu životního prostředí. Naposledy letos v dubnu rozpitvala smíšený kontejner ve Strakonicích.

Dvě třetiny jdou do luftu
„Víceméně podle očekávání jsme zjistili, že více než polovina, přesněji padesát osm procent, směsného komunálního odpadu by se dala ještě třídit a surovinově využívat. To je hozenou rukavicí nejen pro všechny obyvatele a zástupce obcí, ale napovídá to cosi i o nutnosti širších legislativních změn, například zavedení zálohového systému a podpoře recyklačních kapacit, ale i prevence vzniku odpadu,“ komentoval průzkumnou akci Arniky Jan Juráš z Ekoporadny Šmidingerovy knihovny Strakonice. Juráš naráží na to, že v řadě regionů Česka se spíš uvažuje o rozšíření kapacity spaloven než o redukci odpadu. „O těch, které se plánují, víme, že budou naddimenzované,“ dodává Jonáš.

Výchova nestačí, takže to zaplatíme
Odvozové firmy komunálního odpadu si jsou vědomé, že jejich zaměstnanci sypou třeba z modrých papírových nádob do lisovacích vozů i dvě třetiny vzduchu. Kdyby se jen papír dával do popelnic už rozložený a směstnaný, nebyly by kontejnery plné už za půl dne.

„Popeláři“ o problému vědí. Připouštějí, že skutečná naplněnost těchto odpadových nádob se může pohybovat i pod padesáti procenty jejich objemu. „Obsluha se jen podívá, jestli v kontejneru nespí člověk, a ani se objem neměří, kolik je tam vzduchu,“ říká Alexandr Komarnický, tiskový mluvčí Pražských služeb.

Vox populi

  • Co si myslí o papírových kontejnerech a o tom, že lidé nerozkládají krabice, čtenáři deníku Metro?
  • Ondřej Klabík: Bohužel, jaá jsem ten vůl, co ty krabice rozloží.
  • Zbyněk Štíbr: Poctivě rozřežu, malé rozšlapu. Tak, aby v kontejneru zabraly co nejméně místa. Pak kontejner otevřu a vidím to, co na obrázku. Šlak by mě trefil.
  • Jaromír Vít: To snad dělají jen imbecilové. Normální je rozložit.
  • Jana Benešová: Jelikož nejsem dementní, vše rozkládám. Kdo to nedělá, to mi hlava nebere. Nevím, zda se jedná o lenost nebo o nedostatek inteligence.
  • Mirek Košátko: Jako popelář se s tím setkávám, štve mě to. Lidé jsou neumětelové a pak brečí, že je plný kontejner. Naučit by se to mohli.
  • Jiří Vítek: Kvalitní krabice nechávám vedle kontejneru.

Komentáře

Hlavní zprávy

V USA se mi líbila otevřenost, v Česku miluji kulturu, říká dcera legendárního hokejisty

vydáno 30. září 2023  5:26

Zpěvačka Dominika Hašková, známá z mezinárodní kapely We Are Domi, prožila dětství s rodinou v Severní Americe, pak strávila několik let v Česku a vydala...  celý článek

Kombo nesrovnatelných novinek. Dejte si Medvěda na Koksu a po něm opulentní Babylon

Strážce streamu
vydáno 29. září 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU K výběru tématu aktuálního Strážce streamu mě tentokrát ponoukla aktuální nabídka čerstvě přidaných filmových titulů dostupných na streamovací platformě...  celý článek

Téměř 500 let starý pivovar opravují nadšenci z Měcholup. Zlonické pivo chce valivou pěnu

vydáno 29. září 2023  5:59

Budova Pivovaru Zlonice, který se nachází asi sedm kilometrů severně od Slaného, má nové vlastníky. Těmi je dvojice mladých pivovarníků stojících za již...  celý článek

Komerční sdělení

Petit Prix zve vyznavače orientačního běhu na svahy loňského šampionátu

vydáno 29. září 2023

Lyžařská sezóna je sice zatím v nedohlednu, ale spodní stanice vleku v obci Nová Ves nad Nisou bude i tak v sobotu 30. září a v neděli 1. října v...  celý článek