Podle mluvčího společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáše Mrázka můžeme být klidní. „Pokud se budeme bavit o vyčištěné odpadní vodě v režii PVK, tak nic podobného určitě nehrozí,“ uklidňuje Mrázek. „Vlhčené ubrousky, dětské pleny, dámské hygienické potřeby nebo cigaretové nedopalky se zachycují v první fázi čištění na takzvaných česlech,“ pokračuje mluvčí a dodává, že do odpadu patří pouze voda po osobní hygieně, splachování exkrementů a mytí nádobí.
Problém, který podle odhadů mohl zavinit také vznik ubrouskového ostrova v Temži, nastává při deštivém počasí.
„V řadě historických měst se při velkých deštích určitá část vody nedostane do čistíren,“ uvádí Jiří Wanner, profesor z Ústavu technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. „Když hodně zaprší, dešťová voda je svedena do odlehčovacích komor, které jsou součástí stokové sítě. Tam však žádná síta na nečistoty nejsou, a ubrousky se tak mohou dostat i do řeky,“ vysvětluje Wanner.
Podle Wannera i Mrázka by velmi pomohlo, kdyby lidé dodržovali předpisy a do kanalizace nerozložitelné materiály nevyhazovali.
„Zatímco běžný toaletní papír je tvořený z krátkých vláken celulózy, takže se po styku s vodou rozpadne, vlhčené ubrousky mohou v životním prostředí přetrvat roky. Vyrábí se totiž z dlouhých vláken a většinou ještě s přídavkem nerozložitelného plastu,“ popisuje Wanner. Dalším problémem jsou tuky, například kuchyňské oleje nebo oleje obsažené v kosmetice, které se v kanalizaci usazují a mohou vytvořit velké hroudy. Vodním tokům však nejvíce škodí chemikálie, jejichž odstraňování je problematické a finančně náročné.
„Lidé stále vyhazují nepotřebné léky do záchodů. Ono už bohatě stačí to, co sami vylučujeme,“ přidává Wanner. Podle něj by se výskyt léčiv v odpadních vodách měl řešit přímo u zdroje, například v nemocnicích. Dalším ze strašáků jsou také mikroplasty. „Ty bohužel vznikají každodenními činnostmi, například praním prádla. Většinou je ale zachytí čistírenské kaly v čističkách odpadních vod a do řek se následně nedostávají,“ dodává Wanner.