metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 24 °C

Neděle 28. dubna 2024. Svátek má Vlastislav

Ostrov z naplavených odpadků může vzniknout i v českých vodních tocích

  13:30
V ohybu řeky Temže u mostu Hammersmith se vytvořil ostrov o rozměru dvou tenisových kurtů z vlhčených ubrousků. Deník Metro o tom čtenáře informoval v pondělním vydání. Není to poprvé, co v hlavním městě Spojeného království řešili nestandardní odpadní situaci. V září 2017 ucpala obří hrouda tuku tamní kanalizaci. Na vině jsou všichni ti, kteří nedodržují kanalizační řád a toaletu používají jako černou díru, ve které se ztratí vše, co se do ní vyhodí.
Ilustrační foto | foto: MAFRA

Podle mluvčího společnosti Pražské vodovody a kanalizace (PVK) Tomáše Mrázka můžeme být klidní. „Pokud se budeme bavit o vyčištěné odpadní vodě v režii PVK, tak nic podobného určitě nehrozí,“ uklidňuje Mrázek. „Vlhčené ubrousky, dětské pleny, dámské hygienické potřeby nebo cigaretové nedopalky se zachycují v první fázi čištění na takzvaných česlech,“ pokračuje mluvčí a dodává, že do odpadu patří pouze voda po osobní hygieně, splachování exkrementů a mytí nádobí.

Problém, který podle odhadů mohl zavinit také vznik ubrouskového ostrova v Temži, nastává při deštivém počasí.

„V řadě historických měst se při velkých deštích určitá část vody nedostane do čistíren,“ uvádí Jiří Wanner, profesor z Ústavu technologie vody a prostředí Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. „Když hodně zaprší, dešťová voda je svedena do odlehčovacích komor, které jsou součástí stokové sítě. Tam však žádná síta na nečistoty nejsou, a ubrousky se tak mohou dostat i do řeky,“ vysvětluje Wanner.

Podle Wannera i Mrázka by velmi pomohlo, kdyby lidé dodržovali předpisy a do kanalizace nerozložitelné materiály nevyhazovali.

„Zatímco běžný toaletní papír je tvořený z krátkých vláken celulózy, takže se po styku s vodou rozpadne, vlhčené ubrousky mohou v životním prostředí přetrvat roky. Vyrábí se totiž z dlouhých vláken a většinou ještě s přídavkem nerozložitelného plastu,“ popisuje Wanner. Dalším problémem jsou tuky, například kuchyňské oleje nebo oleje obsažené v kosmetice, které se v kanalizaci usazují a mohou vytvořit velké hroudy. Vodním tokům však nejvíce škodí chemikálie, jejichž odstraňování je problematické a finančně náročné.

„Lidé stále vyhazují nepotřebné léky do záchodů. Ono už bohatě stačí to, co sami vylučujeme,“ přidává Wanner. Podle něj by se výskyt léčiv v odpadních vodách měl řešit přímo u zdroje, například v nemocnicích. Dalším ze strašáků jsou také mikroplasty. „Ty bohužel vznikají každodenními činnostmi, například praním prádla. Většinou je ale zachytí čistírenské kaly v čističkách odpadních vod a do řek se následně nedostávají,“ dodává Wanner.

Autor: Veronika Reicheltová Metro.cz

Hlavní zprávy

Když opravdu chcete, tak tomu dáte sto procent, říká běžkyně Marcela Joglová

vydáno 27. dubna 2024  6:48

Otevřela oči mnoha lidem. Přiznala se k bulimii. Sport jí pomohl přes mnohé starosti se „převalit“. To je Marcela Joglová, česká běžecká vytrvalkyně. Když...  celý článek

Generace Z snižuje průměr ve sjednávání životního pojištění. Co k tomu mladé lidi vede?

vydáno 25. dubna 2024  16:07

Mladá generace se mnohým může zdát jako nezodpovědná. Podle nové analýzy se ukazuje, že tomu tak není. Její zástupci totiž snižují průměr ve sjednávání...  celý článek

Bizár nabírá nové rozměry. Ve vzduchu je touha po pozornosti a dobrovolné ponižování

Strážce streamu
vydáno 26. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Voyo má ve svém hledáčku několik pořádných bizárů. Naši redaktorku Terezu Šimurdovou v těchto dnech zaujala reality show s názvem...  celý článek

Co jste dělali Prvního máje roku 1986? Z Černobylu k nám doputoval radioaktivní mrak

vydáno 26. dubna 2024  5:16

Přenesme se o 38 let nazpět, na sever sovětské Ukrajiny, do Černobylu. Máme po půlnoci, technici jaderné elektrárny spouští rutinní test nouzového...  celý článek