metro.cz

Počasí v Praze

-3 °C / -3 °C

Neděle 3. prosince 2023. Svátek má Svatoslav

Další 2 fotografie v galerii
Historická fotografie z ozdravného pobytu. | foto: Olivova nadace

Mecenáš Alois Oliva a jeho žena Louisa zasvětili své životy pomoci zanedbané mládeži

  9:00
Kdo zná malebné středočeské město Říčany, možná zabloudil ke krásné historické budově, která připomíná palác s věží. Právě tam sídlí od roku 1896 Olivova dětská léčebna, která do současnosti pomáhá dětem zlepšovat jejich zdraví i životní úroveň. Její zakladatel Alois Oliva by dnes oslavil 200. narozeniny.

Alois Oliva se narodil 11. července 1822 v Kutné Hoře. Pocházel z původně bohaté měšťanské rodiny, kterou o majetek připravil požár. I přes skromné poměry se mu dostalo kvalitního vzdělání. Po absolvování studia v Drážďanech se začal věnovat obchodu, už ve dvaceti letech se stal prokuristou podniku Urfus & Ribl.

Následně pracoval jako účetní v cukrovaru J. Dinglera v pražské Ruzyni, kde se vypracoval na společníka. Později si v Praze založil vlastní obchod s cukrem.

K úspěšným podnikatelským aktivitám přidal Oliva také působení v Jednotě průmyslové, kde se stal po čase hlavním ředitelem. Pomáhal zřizovat Průmyslovou banku, byl jmenován starostou obchodního spolku Merkur. Stál také při zakládání pražské burzy. Angažoval se i v politice, kde se řadil ke staročechům.

Perličkou je jeho členství ve výboru družstva Prozatímního divadla, protože byl hlavním odpůrcem uměleckého ředitele opery a prvního kapelníka Bedřicha Smetany, jednoho z nejvýznamnějších českých hudebních skladatelů.

Ozdravná oáza v přírodě

Své podnikatelské úspěchy si Oliva nenechával pro sebe a proslul jako významný mecenáš umění a podporovatel dobročinných spolků. S manželkou Louisou vlastní potomky neměli, o to více se společně angažovali v pomoci a výchově především dětí z chudých rodin.

Roku 1890 proto manželé věnovali své dva domy v centru hlavního města pražské obci, aby výnosy z nemovitostí po jejich smrti posloužily k financování vychovatelny pro zanedbané děti.

Když o dva roky později Louisa Olivová zemřela, koupil Alois pozemek u Říčan a stavba areálu vychovatelny byla započata. Ústav slavnostně zahájil svůj provoz roku 1896 s kapacitou 120 dětí.

Olivově léčebně v Říčanech místní říkají Olivovna.

V počátcích sloužil areál jako vychovatelna, postupem času se poskytované služby zaměřily na zdraví. „Olivova dětská léčebna byla založena s cílem sloužit dětem a pomáhat jim na cestě ke zdraví, po celou dobu existence odkaz otce zakladatele stoprocentně naplňuje,“ uvádí pro deník Metro Marketa Cyrusová, vedoucí marketingu a obchodu Olivovy dětské léčebny.

V současné době jsou přijímány děti od jednoho roku do plnoletosti. „Pomáháme s onemocněním respiračního a pohybového ústrojí, nadváhou a obezitou, refluxem jícnu a atopickým ekzémem,“ popisuje Cyrusová a dodává, že pobyt trvá zpravidla pět týdnů. V areálu je dětem k dispozici i základní škola.

Pomocnou ruku nabízejí v léčebně všem, kdo ji potřebuje. „Přes léto k nám docházejí ukrajinské děti, aby využívaly krásnou přírodu našeho lesoparku a možnosti sportovního vyžití v něm,“ přibližuje Cyrusová.

Procedurami to však nekončí. „Jsme rádi, když se dozvíme, jak se dětem po odjezdu daří pokračovat ve zdravějším životním stylu, který se u nás naučily,“ říká Cyrusová.

Komentáře

Hlavní zprávy

K-trend v České republice. Kde se vzal a o co vlastně jde?

vydáno 3. prosince 2023  6:38

Hudba, kinematografie nebo třeba kosmetika. Několik světů, které korejská kultura uchvátila.  celý článek

V druhé Perinbabě Juraje Jakubiska se mihne i nesmrtelný Dan Nekonečný

vydáno 2. prosince 2023  10:00

Nový snímek je pokračováním 38 let staré fantasy pohádky, která je na Slovensku vánoční klasikou.  celý článek

Slibované kontroverze i férovost hledejte jinde! Hra na oliheň: Výzva překonává očekávání

Strážce streamu
vydáno 1. prosince 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Zbohatni nebo chcípni. Předtím si ale zahraj sérii v tuzemsku většinou neznámých dětských her. A buď v nich nejlepší ze všech. Tohle jednoduché motto se...  celý článek

Čtyři roky s covidem. Rozhovor s epidemiologem Rastislavem Maďarem Poučili jsme se?

vydáno 1. prosince 2023  5:25

Čas šíleně letí. Právě dnes jsou tomu čtyři roky, co v Číně odhalili neslavně proslulý virus covid-19. Deník Metro přináší rozhovor s epidemiologem...  celý článek